Επιλόγη ελαστικων

Μηχανολογικά θέματα για τα αυτοκινούμενα και τα αυτοκινητά μας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Επιλόγη ελαστικων

Δημοσίευση από ntisco » Σάβ Ιαν 12, 2019 10:00 pm

Λοιπον!!!!

Τωρα το τροχοσπιτο μου φοραει 165/70/13...εχω χωρο γυρο και σκευτομαι να βαλω 165/80/13...Σκοπος μου ειναι να το ψηλωσω λιγο για να μην βρισκω..Οχι οτι βρισκει ευκολα αλλα για να παω και λιγο εκτος!!

Για πειτε μου γνωμες!!
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Επιλόγη ελαστικων

Δημοσίευση από ntisco » Τρί Φεβ 05, 2019 12:41 am

Τελικα σε σχετικη αναζητηση βρηκα οτι δεν θα εχω θεμα.Οποτε θα κανω την αλλαγη αυτη για να παρω 5 cm υψος!
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Επιλόγη ελαστικων

Δημοσίευση από stefanos » Δευ Σεπ 16, 2019 7:38 pm

Τώρα που τα έλιωσες τα ελαστικά το καλοκαίρι ποιές είναι οι εντυπώσεις σου?

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Επιλόγη ελαστικων

Δημοσίευση από ntisco » Δευ Σεπ 16, 2019 11:13 pm

Κοιτα οσο πιο χαμηλα ειναι τοσο πιο σταθερο σε εθνικες και επαρχιακους με στροφες..Ακομα δεν τα αλλαξα εμεινα στην πρωτη διασταση απλα θα του βαλω Α/Τ για να μπορει να παει και πιο ανετα χωμα!
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

ilias
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2020 7:39 pm
Ονομα: Ηλίας
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Επιλόγη ελαστικων

Δημοσίευση από ilias » Παρ Μάιος 07, 2021 1:45 am

Θα χρησιμοποιήσω αυτό το θέμα μιας και ταιριάζει στην ερώτηση που θέλω να κάνω.
Ψάχνοντας λίγο το θέμα ελαστικά, ανακάλυψα ότι στη διάσταση των δικών μου, είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν λάστιχα τα οποία πληρούν τις προδιαγραφές. Τι εννοώ: Το τροχόσπιτο μου είναι 1200 κιλά. Φοράει δύο λάστιχα, διάστασης 185/60/15. Σε αυτή τη διάσταση λοιπόν, σχεδόν όλα τα λάστιχα, είναι για αυτοκίνητο, και έχουν δείκτη φορτίου 84 η 88. Αυτό σημαίνει 500 & 560 κιλά αντίστοιχα σε κάθε ρόδα. Άρα πιο κάτω από το τροχόσπιτο χωρίς καν έξτρα φορτίο. Κοιτάζω τα λάστιχα που είχε όταν το αγόρασα, και έχουν δείκτη φορτίου 84 (500kg).

Και πάμε στην ερώτηση:
Εσείς τι λάστιχα φοράτε; Δίνετε σημασία στον δείκτη φορτίου; Το έχετε ψάξει ποτέ;

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Επιλόγη ελαστικων

Δημοσίευση από stefanos » Παρ Μάιος 07, 2021 6:22 am

Kαλώς ήρθες φίλε στην παρέα μας.Απο την μέρα που αγόρασα το τροχόσπιτο το πρώτο πράγμα που έκανα είναι να αλλάξω
τα ελαστικά.Και τις δυο φορές που τα άλλαξα μέχρι τώρα έβαλα οκτάλινα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Το βάρος του τροχοσπίτου
μου είναι μικτό 1300 κιλά και τα λαστιχα αν θυμάμαι καλά είναι για 840 κιλα το ένα.Αν το ρυμουλκείς για μένα τα οκτάλινα είναι
μονόδρομος απο άποψη ασφάλειας.

ilias
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2020 7:39 pm
Ονομα: Ηλίας
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Επιλόγη ελαστικων

Δημοσίευση από ilias » Παρ Μάιος 07, 2021 9:36 am

Καλημέρα Στέφανε. Ως τώρα δεν το κινούσα. Τώρα σκέφτομαι να του βγάλω άδεια. Άδεια και λάστιχα χρειάζεται κι είναι έτοιμο.
Αλλά κοιτώντας στο ίντερνετ, είδα ότι τα λάστιχα δεν είναι εύκολη υπόθεση. Ίσως σε έναν λαστιχά να είναι πιο απλό!

John Adria 502DK
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 17, 2021 9:58 pm
Ονομα: Γατσάς Ιωάννης
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Επιλόγη ελαστικων

Δημοσίευση από John Adria 502DK » Κυρ Φεβ 13, 2022 9:33 pm

Ηλία καλησπέρα! Ήθελα να σε ρωτήσω, τι έκανες τελικά με τα λάστιχα; (μιας και πέρασαν τόσοι μήνες, αλλά τώρα είδα το θέμα σου και είπα να πάρω μέρος). Μηχανικός αυτοκινήτων είμαι στο επάγγελμα, περνάω όμως και λάστιχα. Έχω τις εξής ερωτήσεις.... 1) αν έχεις ψάξει στο manual του τροχόσπιτου για την διάσταση των ελαστικών; μου φαίνεται λίγο δύσκολο να έχει τροχόσπιτο ελαστικά με μικρότερο δείκτη φορτίου από ότι χρειάζεται. Μπορεί ο προηγούμενος να έβαλε ότι λάστιχα βρήκε μπροστά του. Και 2) ερώτηση! Αν όντως είναι αυτή η διάσταση των ελαστικών, όπου απλά έχει καταργηθεί με μεγάλο δείκτη φορτίου (οκτάλινα) λόγο μη ζήτησης (υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις), έχεις περιθώριο για λίγο μεγαλύτερο λάστιχο; μπορείς να βάλεις 185/65R15 XL με δείκτη φορτίου 92 = 630kg το κάθε λάστιχο. Οριακά μεν, αλλά θα είσαι καλυμμένος για το βάρος σου. Διότι δυστυχώς απ' ότι θυμάμαι, πρέπει να ανεβάσουμε πολύ την διάσταση για οκτάλινα σε 15 άρα ζάντα.

ilias
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2020 7:39 pm
Ονομα: Ηλίας
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Επιλόγη ελαστικων

Δημοσίευση από ilias » Σάβ Φεβ 19, 2022 11:30 am

Γιάννη, σαν εναλλακτική λύση είχα τη διάσταση 195/70/15. Τα κενά όμως που είχα στο θόλο, ήταν πολύ μικρά, αν θυμάμαι καλά, 1-2 εκατοστά στο πλάι και περίπου 7 εκατοστά από επάνω. Μετά από αρκετό ψάξιμο και ερωτήσεις, βρήκα έναν λαστιχά, ο οποίος ασχολείται με τροχόσπιτα, και μου είπε να τα βάλω άφοβα. Τα έβαλα λοιπόν, έκανα και ταξίδι χωρίς κανένα πρόβλημα.
Είναι 195/70/15C. 104-102R

John Adria 502DK
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 17, 2021 9:58 pm
Ονομα: Γατσάς Ιωάννης
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Επιλόγη ελαστικων

Δημοσίευση από John Adria 502DK » Σάβ Φεβ 19, 2022 12:27 pm

Ηλία καλημέρα! Εφόσον σου χώρεσε το 195/70R15 όλα μια χαρά. Είναι καθαρά διάσταση από επαγγελματικά van και pick-up. Απλά έχεις ξεφύγει πολύ από την αρχική σου διάσταση (185/60R15), και πιο συγκεκριμένα 10mm σε φάρδος και 51mm σε ύψος. Εφόσον όμως σου τα χώρεσε δεν έχεις πρόβλημα! Ίσα ίσα που έχεις ήσυχο το κεφάλι σου σε θέμα βάρους!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ”