Συμπεριφορα σε παραλιες

Ανακοινωσεις απο την διαχειριστικη ομαδα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Συμπεριφορα σε παραλιες

Δημοσίευση από ntisco » Τρί Φεβ 12, 2019 10:09 pm

Οπως καθε χρονια ετσι και φετος θα θελαμε να ενημερωσουμε τα μελη μας για τους κανονες που ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να ακολουθουμε ολοι μας κατα τις εξορμησεις μας ειτε σε παραλιες ειτε γενικοτερα στην φυση!

1) Φροντιζουμε να παρκαρουμε το οχημα μας σε σημειο τετοιο που να μην ενοχλουμε ΚΑΝΕΝΑΝ.
2) ΔΕΝ ΠΑΡΚΑΡΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΑΡΑΛΙΕΣ.
3) Κατα την αφιξη μας καθαριζουμε τον χωρο μας αλλα και οτι αλλο μπορεσουμε.
4) Ειμαστε ΠΑΝΤΑ φιλικοι με τους μονιμους κατοικους ακομα και σε παρατηρησεις φροντιζουμε να τις ξεπερασουμε με ηρεμια.(μην ξεχναμε ειμαστε φιλοξενουμενοι)
5) Κατα την αναχωρηση μας μαζευουμε και παλι τα οποια σκουπιδια.
6) Κατα την διαμονη μας δεν βγαζουμε - γεμιζουμε τον χωρο γυρο απο το τροχοσπιτο με καρεκλακια και λοιπα προσωπικα πραγματα. (τα μεταφερουμε στην παραλια οπως κανουν αλλωστε και οι ντοποιοι)
7) Σε περιπτωση που υπαρχει καντινα η καποιο μαγαζι σε κοντινη αποσταση ΠΑΝΤΑ το επισκεπυτομαστε και παντα με ευγενια ρωταμε για την παρουσια μας και βοηθαμε με το να παρουμε κατι απο το μαγαζι.Δεν απαιτουμε δεν επιβαλουμε.
8) Κατα την αναχωρηση μας ευχαριστουμε τους ενδιαφερομενους.
9) ΔΕΝ ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΦΩΤΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ(Εαν θελουμε να ψησουμε μπορουμε να παρουμε ψησταριες γκαζιου και να εχουμε μαζι μας)
10) Επιλεγουμε παραλιες και μερη σχετικα απομερα για να αποφυγουμε πολλες καταστασεις αλλα και προβληματα που μπορει να προκειψουν.
11) Εαν ειμαστε παραπανω απο 1 τροχοσπιτα κατα το παρκαρισμα μας αφηνουμε ΧΩΡΟ και δεν σχηματιζουμε Π.
12) Εαν ειμαστε κατοχοι ρυμουλκουμενου φροντιζουμε το εμπρος μερος (κοτσανι) να ειναι ελευθερο ανα πασα στιγμη ετσι ωστε σε μια κατασταση αναγκης να μπορει να μετακινηθει ΑΜΕΣΑ!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ και σας ευχομαστε καλες διαδρομες!
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Συμπεριφορα σε παραλιες

Δημοσίευση από ntisco » Τρί Φεβ 12, 2019 10:10 pm

Σε συνεχεια της οδηγιας μας προς τα μελη μας για την συμπεριφορα μας στις Ελληνικες παραλιες κανω αναρτηση μια φωτογραφια για να καταλαβουμε ολοι μας ποσο ενοχλητικο ειναι αυτο που συνεχιζουν και κανουν μερικοι αδιαφοροντας για ολους τους αλλους.
Οπως βλεπετε μια σειρα απο τροχοσπιτα (δεν εχει σημασια που ειναι αυτοκινουμενα γιατι θα μπορουσαν να ειναι και ρυμουλκουμενα) ειναι χαλαρα παρκαρισμενοι πιανοντας ολη την παραλια αδιαφοροντας και για τους τοπικους κατοικους αλλα και γενικα για το κλεισιμο αυτης.
Την πιο σωστη θεση την εχει καταλαβει ενας φουκαρας πισω και καθετα προς την παραλια οπου οχι μονο δεν ενοχλει κανεναν αλλα και στο σημειο που ειναι ουτε προκαλει ουτε δινει δικαιωματα.
Καλουμε λοιπον τα μελη μας να δειξουν την δεουσα προσοχη σε οτι εχει να κανει με το θεμα αυτο!
Εαν ολοι ειχαν ακολουθησει αυτο το παραδειγμα ολοι τους και θεα στην θαλασσα θα ειχαν και ανετη προσβαση σε αυτην και δεν θα ενοχλουσαν κανεναν!!
IMG_0014.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Begenius
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιαν 19, 2022 8:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: Eugene
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Συμπεριφορα σε παραλιες

Δημοσίευση από Begenius » Τρί Μάιος 09, 2023 1:20 pm

Φιλε Νικο
Δυστυχώς ζούμε σε μια ομορφη χώρα αλλα ΜΕ ΑΠΟΛΙΤΙΣΤΟΥΣ (όχι αμόρφωτους) στο σύνολο κατοίκους/πολίτες.
Ο καθενας αντιλαμβάνεται τον πολιτισμό (όταν και εαν καταλαβαίνει τι σημαίνει) με την δική του (όποια) λογική και άποψη.
Δεν μπορούμε να περιμένουμε πολιτισμό και σωστή συμπεριφορά σε σταθμευση αυτοκινούμενου /τροχόσπιτου,όταν για παράδειγμα σχεδόν όλος ο Δημόσιος Τομέας λειτουργεί εις βάρος του πολίτη/;δεν βοηθά /κωλυσιεργεί/ή χρειάζεται να χρηματίζεται (φακελλάκι)/γρηγορόσημο το λένε κάποιοι για να ''προωθήσει'' το αιτημα του πολιτη (βλ.Πολεοδομια.Δημοι,Υπηρεσιες Μεταφορών,ΚΤΕΟ,Διπλώματα οδήγησης,ΔΕΚΟ,κλπ κλπ κλπ) όταν η Πολιτεία αδιαφορεί για τα βασικά (πχ.camper stop,σε Δημους,Ενημερωση για οικονομικά οφελη-προώθηση ΑΥΤΟΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ)-δημιουργία app για τοπικη και εθνικη ενημερωση ολων των Φορεων (Αστυνομια-Λιμενικό-Δημοι-Κοινοτητες-Επιχειρηματιες Τουρισμού κλπ)
Οταν δεν υπαρχει παιδεία πχ στην αναμονη σε ουρά σε τραπεζες,Δημοσιους Οργανισμούς,κλπ
δεν υπαρχει παιδεια για την συμπεριφορα ιδιοκτητων σκυλων για το πως πρεπει να κυκλοφορούν με τα κηδεμονευόμενα ζώα τους,(λουρι,μαζεμα ακκαθαρσιων κλπ)
οταν δεν υπαρχει παιδεία οδηγικής κουλτούρας και βλέπουμε αυτά που βλέπουμε καθε μερα εξω στους δρόμους και στα πεζοδρόμια
απο: (ΙΧ,Μοτο,ποδηλατα,πατινια,πεζούς)
οταν η πολη ειναι γεματη σκουπιδια,
οταν τα παρκα (οποια εχουν απομεινει) ειναι στο κακό τους το χάλι παρατημενα και εγκατελλειμενα,βρωμικα με σκουπιδια κλπ
ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ?????? ΠΑΙΔΕΙΑ στα τροχόσπιτα /αυτοκινούμενα?????χαχαχαχαχα -Ειδικά εκει θα δείξει ο Νεο-Ελληναράς(και οχι μονο) την ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΟΓΚΟΥ (ΟΧΉΜΑΤΟΣ πρός επίδειξη πλόυτου και εγωισμού) ξέρεις ποιός είμαι εγώ ΡΕ? (Ξέρεις πόσα λεφτά έχω,και τι γνωριμίες έχω ΕΓΩ?)
Κουράγιο ....παιδιά ,σε 350 -450 χρόνια ΜΠΟΡΕΙ(δεν είναι και σίγουρο) να εχει αλλάξει και εδώ η κατάσταση (να υπάρχουν δηλαδή ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΙ στο συνολό τους ανθρωποι)
Εως τοτε καλό κουράγιο! :lol:
και να θυμόμαστε αυτό που είπε κάποτε εκείνος ο λαμπρός επιστήμονας (Α.Ε):Το σύμπαν δεν είναι άπειρο,η ανθρώπινη βλακεία είναι!
Follow the sun! 8-)
Run like the wind,stay alive & cool!

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Συμπεριφορα σε παραλιες

Δημοσίευση από stefanos » Τρί Μάιος 09, 2023 10:33 pm

Θα συμφωνήσω σε όλα τα προβλήματα που ανέφερες και δημιουργούν τόσο άσχημη εικόνα για την χώρα μας θα διαφωνήσω όμως προς την αιτία.
Συχνά αναφέρουμε την παιδεία σαν την αιτία όλων αυτών των προβλημάτων Απο τα λίγα ταξίδια που έχω κάνει στο εξωτερικό έχω καταληξει ότι
την διαφορά την κάνουν οι νόμοι και η τήρηση αυτών.Παρκαρισμένα αμάξια στο πεζοδρόμιο δεν θα δείς ούτε στην Βουλγαρία ούτε στην Αλβανία.
Αμάξια με Βουλγάρικες πινακίδες και Αλβανικές θα δεις στην Ελλάδα παρκαρισμένα πάνω στα πεζοδρόμια.Τα όρια ταχύτητας θα τα τηρήσεις αν
δεν θες να πληρώσεις μισό μισθό σε πρόστιμα.Γενικός το ξέρεις ποιος είμαι εγω δεν περνάει στο εξωτερικό και αυτή είναι η διαφορά μας.

Άβαταρ μέλους
Begenius
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιαν 19, 2022 8:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: Eugene
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Συμπεριφορα σε παραλιες

Δημοσίευση από Begenius » Τετ Μάιος 10, 2023 11:53 am

Στεφανε έχεις απόλυτο δικιο σχετικά με την ατιμωρησία και την μη τηρηση των νόμων στη χωρα μας.
Οταν ομως οι ''εκπρόσωποι'' ή οι ''αρμόδιοι΄΄ για την τήρηση των νόμων βλέπε ΕΛΑΣ-ΣΔΟΕ-Τροχαια-Δημ.Αστυν.Λιμενικο κλπ ,το μονο που ξερουν ειναι να κοβουν κλησεις για κρανος σε παπακια -τι περιμενεις?
Ολοι οι παραπάνω αρμοδιοι το μονο που κοιτανε ειναι να ''λουφάρουν'' όπως λεγαμε και στο στρατό,για αυτο και ζούμε καθημερινά όλο αυτό το μπάχαλο σε δρόμους και Δ.υπηρεσίες γενικότερα
Τα ''οργανα' δυστυχώς δεν κάνουν αυτό για το οποίο πληρώνονται,και κανείς φυσικά δεν τους ελέγχει! Ετσι το φαινομενο (αδιάφοροι αρμόδιοι) διαιωνίζεται και προκύπτει η ατιμωρησία που αναφέρεις
Η Ελλαδα ειναι μια χωρα η οποία 'έμαθε'' απο τους κατα καιρόν πολιτικούς και πολιτικάντηδες οτι οποιος θελει ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ να φιλησει κατουρημενες ποδιες ,να ζητήσει ρουσφετι ,να ψηφίσει το ταδε κόμμα ,να εξυπηρετήσει τον ταδε πολιτικό ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ
Απαξ και τρουπώσει... (που ελεγε και ο Βουτσάς) πάει τελείωσε.......ΒΟΛΕΥΤΗΚΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ-ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ .......τι με νοιάζει εμένα ,εγω να βολευτώ και όλοι άλλοι να πάνε να γ@..θούνε..........ΠΑΡΤΑΚΗΔΕΣ -ΑΤΟΜΙΚΙΣΤΕΣ-ΨΕΥΤΟΜΑΓΚΕΣ-
Αυτοί ειμαστε (στο σύνολο).Φωτεινές εξαιρέσεις και λαμπρά μυαλά πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν -αλλα ενα 2% δεν μπορεί να κάνει την διαφορά.
Η μόνη λύση που βλέπω ειναι να προσπαθεί ο καθένας μας σε ατομικό επίπεδο να επηρεάσει θετικά όσους περισσότερους μπορεί (οικογενεια-φίλοι-γνωστοί) σε καθημερινό επίπεδο και σε μικρές καθημερινές ''μάχες'' να περνάμε ενα θετικό μήνυμα πρός όλους τους ''ανεγκέφαλους'' συμπολίτες μας και αρμόδιους της εξουσίας,μπάς και ξεκολλήσουμε απο τη λάσπη.
Follow the sun! 8-)
Run like the wind,stay alive & cool!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ”