Αγορά τροχοσπιτου

Ανακοινωσεις απο την διαχειριστικη ομαδα
Απάντηση
Μαρομανολης
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιουν 29, 2020 7:25 pm
Ονομα: Εμμανουήλ Μαράκης
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Αγορά τροχοσπιτου

Δημοσίευση από Μαρομανολης » Τρί Ιουν 30, 2020 10:23 am

Καλημέρα σε όλους! Είμαι μόνιμος κάτοικος στα Χανιά της Κρήτης και επιτέλους βρήκα ένα καθαρό φθηνό και σε πολύ καλή κατάσταση ρυμουλκούμενο τροχόσπιτο (Tabbert Princess του 1993, 5 μέτρα περίπου, 900 κιλά) με χαρτιά και σκέφτομαι να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα!!! Έχω κάποιες απορίες...
Πρώτον, έχω ένα Fiat Qubo πετρέλαιο 1300cc και θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να το ρυμουλκώ με αυτό.
Δεύτερον, πόσα είναι τα τέλη κυκλοφορίας και έχει κάποια επιβάρυνση στην εφορία κτλ.;
Τρίτον, το μεταβιβαζω και το βάζω στην ασφάλεια του αυτοκινήτου μου;
Τέταρτον, τι ισχύει με τη νομοθεσία... που μπορώ να το παρκάρω, σε δημόσιους χωρους και να είμαι νομιμος; Π.Χ. Μπορώ να πάω σε μια παραλία ή πριν από αυτή χωρίς να βάλω τραπέζια καρέκλες τέντα κτλ δηλαδή χωρίς να προκαλώ και να κάτσω μια δυο μέρες;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Αγορά τροχοσπιτου

Δημοσίευση από stefanos » Τρί Ιουν 30, 2020 10:34 pm

Kαλώς όρησες.εύχομαι να πραγματοπίησεις το όνειρο σου.
Πρώτον, έχω ένα Fiat Qubo πετρέλαιο 1300cc και θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να το ρυμουλκώ με αυτό.
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις απο την αντιπροσωπεία της FIAT βεβαίωση για το πόσα κιλά μπορεί
να έλξει το αυτοκίνητο σου.(Βάση αυτής της βεβαίωσης θα ψάξεις και για τροχόσπιτο)

Δεύτερον, πόσα είναι τα τέλη κυκλοφορίας και έχει κάποια επιβάρυνση στην εφορία κτλ.;
Τα τέλη κυκλοφορίας είναι 140€ το χρόνο και δεν υπάρχει καμιά επιβάρυσνη στην εφορία
Τρίτον, το μεταβιβαζω και το βάζω στην ασφάλεια του αυτοκινήτου μου;

Όλα τα χαρτία του τροχοσπίτου(ξένη άδεια-βεβαίωση απο την αντιπροσωπεία για τα κιλά-τιμολόγιο αγοράς-βεβαίωση απο μηχανολόγο)τα καταθέτεις
στην διεύθυνση συγκοινωνιών)πληρώνεις τα τέλη το δηλώνεις στν ασφάλεια σου και είσαι έτοιμος να ζήσεις το όνειρο σου.

Τέταρτον, τι ισχύει με τη νομοθεσία... που μπορώ να το παρκάρω, σε δημόσιους χωρους και να είμαι νομιμος; Π.Χ. Μπορώ να πάω σε μια παραλία ή πριν από αυτή χωρίς να βάλω τραπέζια καρέκλες τέντα κτλ δηλαδή χωρίς να προκαλώ και να κάτσω μια δυο μέρες;
Παρκάρεις όπου είναι νόμιμα και για ένα αυτοκίνητο χωρίς άνοιγμα παραθύρων τέντες κ.α

Άβαταρ μέλους
tsiggeno
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 5:46 pm
Ονομα: Γιώργος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Αγορά τροχοσπιτου

Δημοσίευση από tsiggeno » Παρ Ιούλ 03, 2020 9:17 pm

Όπως στα είπε ο Στέφανος.
Καλώς όρισες στην παρέα.

Μαρομανολης
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιουν 29, 2020 7:25 pm
Ονομα: Εμμανουήλ Μαράκης
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Αγορά τροχοσπιτου

Δημοσίευση από Μαρομανολης » Τετ Ιούλ 08, 2020 5:22 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας! Δυστυχώς το αυτοκίνητο μου έχει ελκτική δύναμη μόνο 600 κιλά με φρένα. Βρήκα ένα Adria prima 3,5 μετρα και μου έστειλε ο ιδιοκτήτης το ταμπελάκι στο σασί και αναγράφει 600 κιλά. Θα μου στείλει τα υπόλοιπα έγγραφα και θα πάω στο μηχανολογικό να δω αν τα καταφέρω!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ”