Camping Gythion Bay

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Camping Gythion Bay

Δημοσίευση από stefanos » Τετ Μάιος 11, 2016 1:25 pm

Eυχαριστούμε την διεύθυνση του camping Gythion bay για την πολύ ενδιαφέρουσα ιντερνετική συνέντευξη.


1.CAMPERSCLUB: Ποια ήταν η αιτία για να ασχοληθείτε με μία επιχείρηση camping και πόσα χρόνια είστε
επαγγελματικά στον χώρο;
GYTHION BAY :Η επιχείρηση ανήκε στην οικογένεια μου και μετά το τέλος των σπουδών μου αποφάσισα κι εγώ να
ασχοληθώ με αυτό. Ύστερα από μερικά χρόνια ανέλαβα μόνη μου την επιχείρηση αφού πρώτα
μπήκα σε πρόγραμμα εκσυγχρονισμού για την πλήρη ανακαίνιση του.
2.CAMPERSCLUB: Ποιο ήταν το όραμα σας;
GYTHION BAY :Το όραμα μου ήταν και είναι να γίνει ένα από τα πιο ωραία κάμπινγκ της Ελλάδας με ευρωπαϊκές
προδιαγραφές και υπηρεσίες.
3.CAMPERSCLUB: Υπήρχε βοήθεια από τους τοπικούς φορείς;
GYTHION BAY :Πολύ μικρή, αυτό εξαρτάται από τον φορέα, αλλά τις περισσότερες φορές υπήρχαν εμπόδια.
4.CAMPERSCLUB: Τι εμπόδια βρήκατε στα πρώτα σας βήματα;
GYTHION BAY :Πολύ γραφειοκρατεία, τα εμπόδια ξεπεράστηκαν, αλλά με αρκετή υπομονή και προσωπική
προσπάθεια.
5.CAMPERSCLUB: Ποιοι είναι οι στόχοι και τα όνειρα σας για το μέλλον;
GYTHION BAY :Να προσελκύσουμε περισσότερο κόσμο από το εξωτερικό, αλλά προσφέροντας τους υπηρεσίες που
είναι αντίστοιχες με το εξωτερικό και να αλλάξουμε την άποψη που έχουν στο εξωτερικό για την
Ελλάδα.
6.CAMPERSCLUB: Θα θέλατε τα παιδιά σας να συνεχίσουν το έργο σας και να ασχοληθούν και αυτά με την
επιχείρησή;
GYTHION BAY :Βεβαίως, είναι μια από τις καλύτερες δουλειές που μπορούν να σου τύχουν.
7.CAMPERSCLUB: Πως είναι ο Έλληνας ως κατασκηνωτής;
GYTHION BAY :Ένα μεγάλο ποσοστό είναι απαιτητικό, ιδιαίτερα τα τελευταία δυο χρόνια και πολύ κουρασμένο
χωρίς να μπορεί όμως να χαλαρώσει ακόμα και στις διακοπές του.
8.CAMPERSCLUB: Πως είναι ο ξένος τουρίστας ως κατασκηνωτής;
GYTHION BAY :Τις περισσότερες φορές απόλυτα ικανοποιημένος έστω και με λίγα και σχεδόν πάντα
καλοπροαίρετος και ευγενικός.
9.CAMPERSCLUB: Ποιο είναι το επίπεδο του περιοδεύοντος τουρισμού στην Ελλάδα και αν θεωρείτε ότι αυτό είναι
στον σωστό δρόμο;
GYTHION BAY :Θα μπορούσε να είναι πολύ πιο αυξημένος αν υπήρχε η κατάλληλη διαφήμιση στο εξωτερικό, αλλά
όσες χώρες έχω επισκεφτεί στο εξωτερικό διαφημίζουν την Τουρκία και αντίστοιχες χώρες, ενώ η
Ελλάδα δεν αναφέρεται πουθενά, παρά μόνο σε μεμονωμένα ταξιδιωτικά γραφεία.
10.CAMPERSCLUB: Τι θα θέλατε να γίνει στην Ελλάδα σε σχέση με τα camping που γίνεται στην υπόλοιπη
Ευρώπη;
GYTHION BAY :Διαφήμιση και από τη πλευρά των campings αναβάθμιση των υπηρεσιών και διαμόρφωση και
εκσυγχρονισμό των ιστοσελίδων τους. Πολλά κάμπινγκ δεν έχουν καν ιστοσελίδα.
11.CAMPERSCLUB: Κρίνετε, ότι ο κλάδος σας έχει προσφέρει ανάλογα με τις δυνατότητές του στο θέμα του
τουρισμού;
GYTHION BAY :Οχι, πάντα υπάρχουν περιθώρια αύξησης των δυνατοτήτων του.
12.CAMPERSCLUB: Ποια είναι η άποψή σας για τις υπάρχουσες υποδομές στα camping’s που λειτουργούν στην
Ελλάδα; Υπάρχουν δυνατότητες βελτίωσης και ποιές είναι αυτές;
GYTHION BAY :Τα περισσότερα κάμπινγκ στην Ελλάδα είναι τριτοκοσμικά. Τα συγκροτήματα τουαλετών και
γενικότερα οι εγκαταστάσεις είναι οι ίδιες με αυτές που υπήρχαν όταν πρωτοάναπτύχθηκαν τα
κάμπινγκ στην Ελλάδα. Δεν έχουν ιστοσελίδα ή και να έχουν ή δε λειτουργεί ή είναι της δεκαετίας
του 90.
13.CAMPERSCLUB: Τι θα θέλατε από τους επίσημους κρατικούς φορείς;
GYTHION BAY :Να στηρίξουν λίγο περισσότερο τα κάμπινγκ, με μείωση φορολογίας αντί για αύξηση και να
αρχίσουν να τα θεωρούν σαν κύρια τουριστικά καταλύματα, όπως άλλωστε είναι. Φέτος
συγκεκριμένα έτυχε μια περίπτωση που μπορούσαμε να προσλάβουμε προσωπικό από κρατικές
σχολές μαγειρικής και όταν τηλεφώνησα για να κάνω αίτηση, μου είπαν ότι τα κάμπινγκ δεν είναι
κύρια τουριστικά καταλύματα ή ότι έστω αυτοί δε τα συμπεριλαμβάνουν στην ανακοίνωση τους.
14.CAMPERSLUB: Είστε ευχαριστημένος, από την μέχρι σήμερα λειτουργία της επιχείρησής σας, υπάρχουν σημεία
που πρέπει και μπορούν να βελτιωθούν;
GYTHION BAY :Πάντα υπάρχουν πράγματα που μπορεί κανείς να κάνει για να βελτιωθεί, αλλά γενικά είμαι
ευχαριστημένη και πάντα υπάρχουν βελτιώσεις.
15.CAMPERSCLUB: Θεωρείτε, ότι υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα της δικής σας επιχείρησης σε σχέση με τις
υπόλοιπες του χώρου σας;
GYTHION BAY :Αυτό είναι υποκειμενικό και φυσικά δεν μπορώ να το κρίνω εγώ η ίδια. Αυτό θα το κρίνουν οι
επισκέπτες του κάμπινγκ.
16.CAMPERSCLUB: Με βάση τα σημερινά οικονομικά, αλλά και τουριστικά δεδομένα, τι κινήσεις πιστεύετε ότι
πρέπει να γίνει έτσι ώστε να έχει προοπτική ο κλάδος σας;
GYTHION BAY :Διαφήμιση
17.CAMPERSCLUB: Ποια χρονική περίοδος, θεωρείτε ότι είναι η πιο αποδοτική και οικονομικά πιο πρόσφορη, για
εσάς;
GYTHION BAY :Ιούλιος με Σεπτέμβριος
18.CAMPERSCLUB: Θεωρείτε, ότι υπάρχει σωστός και υγιής ανταγωνισμός, μεταξύ σας, ή διακρίνετε και κάποιους,
οι οποίοι με την συμπεριφορά τους, δημιουργούν προβλήματα στον κλάδο;
GYTHION BAY :Δε θεωρώ ότι υπάρχει ανταγωνισμός, προτιμώ να το βλέπω σαν συναγωνισμό.
19.CAMPERSCLUB: Θα θέλαμε την άποψη σας για το ελεύθερο camping.
GYTHION BAY :Με σκηνή είναι απόλυτα αποδεκτός, όταν ο επισκέπτης παίρνει μαζί του τα σκουπίδια του. Με το
αυτοκινούμενο με ενοχλεί γιατί το βρίσκω αντιαισθητικό και επίσης πολλές φορές οι ταξιδιώτες
αδειάζουν όπου βρούνε τη χημική τους τουαλέτα. Και επίσης με ενοχλεί που έρχονται οι ξένοι στην
Ελλάδα και μένουν δωρεάν, ενώ στα δικά τους κράτη αυτό απαγορεύεται.
20.CAMPERSCLUB: Πως θα μπορέσει να μεγαλώσει η χρονική διάρκεια αυξημένης πληρότητας στα camping της
Ελλάδας.
GYTHION BAY :Αν μειωθεί το κόστος του πλοίου από Ιταλία και υπάρχουν προδιαγραφές για διαμονή σε κάμπινγκ
κατά τη διάρκεια βροχερών ημερών. Επίσης επειδή την χαμηλή περίοδο ταξιδεύουν άνθρωποι
μεγάλης ηλικίας πρέπει σε κάθε περιοχή να υπάρχει δυνατότητα παροχής ιατροφαρμακευτικής
περίθαλψης σε περίπτωση που χρειαστεί.
21.CAMPERSCLUB: Πως θα μπορούσαν να επιτευχθούν μειώσεις στις τιμές των παρεχόμενων υπηρεσιών;
GYTHION BAY :Με μείωση φορολογίας, κόστους ασφάλισης εργαζομένων, κόστος ΔΕΗ κλπ.

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Camping Gythion Bay

Δημοσίευση από stefanos » Τετ Μάιος 11, 2016 1:53 pm

Mπορείτε να σχολιάσετε τη παρούσα ιντερνετική συνέντευξη πάντα σε κόσμια πλαίσια.

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: Camping Gythion Bay

Δημοσίευση από kastrinos » Παρ Μάιος 13, 2016 12:04 pm

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την ανταπόκριση σας. Ελπίζω σε έναν ωφέλιμο και παραγωγικό διάλογο.

Διάβασα προσεκτικά τις απαντήσεις σας και θα ήθελα να ξεκινήσω με τα θετικά, τουλάχιστον όπως εγώ τα εντόπισα.
Συνεχίσατε την οικογενειακή σας παράδοση και επιθυμείτε να παραδώσετε τη σκυτάλη στα παιδιά σας. Καταφέρατε να ξεπεράσετε τις παθογένειες του κράτους και να κρατήσετε την επιχείρηση σας ανοικτή. Εύχομαι τα όνειρα σας να γίνουν πράξη, στην Κρήτη λέμε
Αετός δεν είμαι να πετώ
μα πάντα στα ψηλά με
γιατί δεν έβαλα ποτέ
τα όνειρα μου χάμε

Έχω πλέον να σχολιάσω τα παρακάτω:
Γιατί θέλετε να προσελκύσετε περισσότερο κόσμο μόνο από το εξωτερικό; από την Ελλάδα; και κάπου εδώ αναρωτιέμαι σαν κλάδος τι κάνετε για να γνωρίσει ο Έλληνας το camping;

Ζητάτε διαφήμιση και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας! Είναι υποχρέωση του κράτους να την παρέχει σε παγκόσμιο επίπεδο. Όμως εσείς ως ιδιοκτήτες camping, ο σύλλογος σας, που είστε;

Σίγουρα οι τιμές των εισιτηρίων επηρεάζουν τις μετακινήσεις. Αυτό που εγώ προσωπικά επιθυμώ να παρατηρήσω είναι ότι δεν αρκεί να λέμε ότι χρειάζονται υποδομές, πρέπει και να δημιουργηθούν. Υπάρχουν αυτή τη στιγμή camping στην Ελλάδα που μπορούν πραγματικά να υποδεχθούν τουρισμό την χειμερινή – ανοιξιάτικη περίοδο;

Μιλάτε για κόστος (μείωση φορολογίας, κόστους ασφάλισης εργαζομένων, κόστος ΔΕΗ κλπ) είναι ρεαλιστικό;
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΟ ΒΗΜΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΚΑΜΠΙΝΓΚ”