Σκηνή τροχοσπίτου

Άβαταρ μέλους
Batfalcon
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2016 7:13 pm

Σκηνή τροχοσπίτου

Δημοσίευση από Batfalcon » Τετ Αύγ 01, 2018 11:29 pm

Καθε χρονο η ιδια συζητηση...
Μηπως πρεπει να παρουμε μια σκηνη; Δεν ζηταει ψωμι! Αστη να υπαρχει και βλεπουμε!
Φετος ενας φιλος εδω στο camping αντικατεστησε την σκηνη του (μονιμος κατασκηνωτης) και μου ειπε πως ενας γνωστος του εχει φερει απο Γερμανια κατι σκηνες και τις πουλαει.
Πήγα και είδα τις σκηνές που έχει φέρει, ουσιαστικά ένα κομμάτι μόνο υπήρχε για τα 8,5 μέτρα που χρειάζομαι και η σκηνη πλεον αναπαυεται στο πατωμα της αποθηκης επι του παροντος.
Δεν εχω ξαναστησει τετοιου τυπου σκηνη, παρα μονο την τεντα που φετος λογω παχιας σκιας δεν την εβγαλα απ την ζελατινα της.
Υπάρχει καποιος απο δω μεσα που να εχει μεγαλη πειρα στο θεμα?
Τα βηματα που εχω κατα νου να εφαρμοσω ειναι τα εξης:
1. Απλωνω το δαπεδο.
2. Περνω το κορδονι της οροφης στο αυλακι του σπιτιου και τοποθετω ολο το υφασμα στην θεση του.
3. Ξεκινωντας απο το μεσαιο στηριγμα (που οπως καταλαβα ονομαζουν "σταυρο"), τοποθετω το οριζοντιο στηριγμα στην υποδοχη και στηνω το ποδαρικο.
4 & 5. Το ιδιο για τα δυο ακρα τα οποια ενωνω με το κεντρικο.
6. Βαζω τα στηριγματα του γεισου και αφου κλεισω τα φερμουαρ, τεντωνω αναλογως.
7. Καρφωνω στο χωμα τα καρφια που την κρατουν τεντωμενη προς τα κατω.

Εαν εχω παραλειψει καποιο βημα, παρακαλω οποιον γνωριζει το αθλημα να με συμπληρωσει πριν τα βρω μπαστουνια!

Υ.Γ. Δεν εχω προμηθευτει ακομη την ποδια, γι αυτο και την παρελειψα. Εχω υπ οψη μου να ραψω velcro στην ποδια οταν την παρω, ωστε να κουμπωνει με τα πλαϊνα της σκηνης. Πειτε μου αν εχω λαθος.
As always... The only difference between men and boys, is the price of their toys!

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Σκηνή τροχοσπίτου

Δημοσίευση από ntisco » Πέμ Αύγ 02, 2018 9:55 am

Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Σκηνή τροχοσπίτου

Δημοσίευση από ntisco » Πέμ Αύγ 02, 2018 9:55 am

Κατι τετοιο εχεις στο μυαλο σου η καμια σχεση?
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Σκηνή τροχοσπίτου

Δημοσίευση από ntisco » Πέμ Αύγ 02, 2018 9:56 am

Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Batfalcon
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2016 7:13 pm

Re: Σκηνή τροχοσπίτου

Δημοσίευση από Batfalcon » Πέμ Αύγ 02, 2018 8:55 pm

Ναι τετοιου ειδους σκηνη. Το δευτερο video του Ζαμπετα το εχω παρακολουθησει. Απλα, αλλο να το βλεπεις και αλλο να το υλοποιεις.
As always... The only difference between men and boys, is the price of their toys!

Άβαταρ μέλους
admin
Διαχειριστής ιστοσελίδας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2016 7:35 pm

Re: Σκηνή τροχοσπίτου

Δημοσίευση από admin » Πέμ Αύγ 02, 2018 10:09 pm

Σκηνή έχω, δεν την έχω στήσει ποτέ, προτιμάω την τέντα η οποία ειναι ελαφριά και γρήγορη στο στήσιμο.
Το δεύτερο βιντεάκι το έχω τραβήξει εγώ σε μια επίδειξη που κάναν οι Αφοί Ζαμπέτα.
Ομολογώ ότι βλέποντας τους το στήσιμο φάνηκε παιχνιδάκι.
Αν ακοπουθήσει κανείς τα βήματα ΄όπως τα δείχνει το βίντεο δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
Batfalcon
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2016 7:13 pm

Re: Σκηνή τροχοσπίτου

Δημοσίευση από Batfalcon » Παρ Αύγ 03, 2018 9:31 am

Κοντος ψαλμος αλληλούϊα....
Ισως πρεπει να στησω και την μηχανη σε time lapse να γραψει την πασα αληθεια...
As always... The only difference between men and boys, is the price of their toys!

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Σκηνή τροχοσπίτου

Δημοσίευση από ntisco » Παρ Αύγ 03, 2018 11:06 am

Και εγω τεντουλα εχω αλλα την εχω φτιαξει πονηρα...Καταρχην παει μεχρι κατω στο πλαι και στις 2 πλευρες..απο πανω ειναι το πανι κανονικα και στα πλαινα πεφτουν 2 κομματια πλερικα 1.5 μετρα εξω...αρα μου κανει κατι σαν σκηνη αλλα ευκολα γρηγορα και απλα!!
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Batfalcon
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2016 7:13 pm

Re: Σκηνή τροχοσπίτου

Δημοσίευση από Batfalcon » Παρ Αύγ 03, 2018 10:25 pm

Πιθανοτατα να εχουμε την ιδια τεντα. Με πυκνα μπουντουζια στη ακρη της, ουσιαστικα την τοποθετεις σε οποιο μηκος επιθυμεις δεξια η αριστερα. Καλη ειναι, μια χαρα. Φετος δεν την ανοιξα καν. Εχω πολυ ισκιο εκει που βρισκομαι και επειδη υπολογιζω να καθησω οσο μου επιτρεψει ο καιρος, δλδ Σεπτεμβρη, Οκτωβρη, ειπα να στησω και το "δωματιο" να υπαρχει καποια μεγαλυτερη ανεση. Διοτι καλα τωρα που εχουμε καλοκαιρια. Οταν θα αρχισουν οι βροχες να εχουμε λιγο χωρο να κινηθουμε.
As always... The only difference between men and boys, is the price of their toys!

Άβαταρ μέλους
tsiggeno
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 5:46 pm
Ονομα: Γιώργος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Σκηνή τροχοσπίτου

Δημοσίευση από tsiggeno » Σάβ Αύγ 04, 2018 11:52 am

Batfalcon έγραψε:
Παρ Αύγ 03, 2018 10:25 pm
Πιθανοτατα να εχουμε την ιδια τεντα. Με πυκνα μπουντουζια στη ακρη της, ουσιαστικα την τοποθετεις σε οποιο μηκος επιθυμεις δεξια η αριστερα. Καλη ειναι, μια χαρα. Φετος δεν την ανοιξα καν. Εχω πολυ ισκιο εκει που βρισκομαι και επειδη υπολογιζω να καθησω οσο μου επιτρεψει ο καιρος, δλδ Σεπτεμβρη, Οκτωβρη, ειπα να στησω και το "δωματιο" να υπαρχει καποια μεγαλυτερη ανεση. Διοτι καλα τωρα που εχουμε καλοκαιρια. Οταν θα αρχισουν οι βροχες να εχουμε λιγο χωρο να κινηθουμε.
όταν αρχίσουν οι βροχές??????????
πού βρίσκεσαι πραγματικά........Θεσσαλονίκη και περιξ αυτής κάθε μέρα έχουμε βροχούλα και ενίοτε καταιγίδα.
το στήσιμο της τροχοσκηνής πραγματικά δεν είναι τίποτα. καφεδάκι, ραδιάκι, υπομονή και χρόνο μπροστά σου να έχεις και έτοιμη.
καλημέρα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΟΥΜΝΕΟΥ”