Ελεγχος - Ερευνα - Ψάξιμο

Συζητήσεις σε θέματα που αφορούν το κάμπινγκ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Ελεγχος - Ερευνα - Ψάξιμο

Δημοσίευση από kastrinos » Κυρ Μαρ 06, 2016 12:42 pm

Θα ήθελα να επισημάνω στους νεοεισερχόμενους στο χώρο του τροχόσπιτου ότι πρέπει να κάνουν προσεκτικά βήματα, να διασταυρώνουν όσα μαθαίνουν και να μην δείχνουν τυφλή εμπιστοσύνη.
Ο λόγος είναι απλός. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Ίσως κάποιος προσπαθήσει να τους παραπλανήσει, για τους δικούς τους λόγους.
Το πιο απλό που συναντάμε είναι η λάθος ημερομηνία κατασκευής του τροχόσπιτου. Προσωπικά εμένα μου έχει τύχη περίπτωση έμπορος να αφαιρέσει περίπου μια δεκαετία.
Όμως και εδώ θέλω την προσοχή σας.
Μερικές φορές η παραπληροφόρηση αγγίζει τα όρια του επικίνδυνου. Για να καταλάβατε σας παραθέτω το παρακάτω περιστατικό.
Φίλος μου ζήτησε να πάω μαζί του σε έμπορο στην Αττική γιατί είχε βρει ένα τροχόσπιτο που το ενδιέφερε. Το συνόδευσα λοιπόν και μετά από άδεια που έδωσε ο πωλητής έλεγξα όλο το τροχόσπιτο εσωτερικά και εξωτερικά. Όντως το τροχόσπιτο αποτελούσε μια τίμια αγορά χωρίς αμφιβολία.
Να σημειώσω ότι ο φίλος μου το ήθελα για σταθερό σε οικόπεδο στη Ζάκυνθο.
Και κάπου εδώ χαλάει το θέμα.
Πρώτον του είπε ο έμπορος ότι μπορεί να μετατρέψει τη χημική τουαλέτα σε σταθερή απλά αφαιρώντας την κασετίνα λυμάτων και βάζοντας σιφόνι το οποίο θα βγάνει εκτός τροχόσπιτου με μια τρύπα στη βάση του τροχόσπιτου. Διακριτικά ενημέρωσα το φίλο μου ότι κάτι τέτοιο καταστρέφει το τροχόσπιτο και σίγουρα δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε τέτοιου είδους τουαλέτες. Αντε πέρασε αυτό.
Αυτό που με εξόργισε όμως ήταν οι οδηγίες ρυμούλκησης που έδινε. Ο φίλος μου είχε ένα αυτοκίνητο 1200cc, πόλης στην ουσία και του έλεγε ότι σιγά μωρέ εγώ θα κανονίσω να σου βγάλω άδεια έλξης και θα το πας μια χαρά. Γιατί να παιδεύεσαι;
Ήταν ένα τροχόσπιτο 1500 κιλών μεικτού βάρους το οποίο απαιτούσε τουλάχιστον 1800cc αυτοκίνητο για την μετακίνηση του και ακόμα καλύτερα τζιπ.
Όταν πήγα να μιλήσω πολύ απλά μου επιτέθηκε (φραστικά) άντε πάλι όλα τα γνωρίζετε εσείς των forum.
Τελικά δεν έγινε η αγορά.
Για την ιστορία ο ίδιος έμπορος το 2010 επιχείρησε να πουλήσει τροχόσπιτο χωρίς χαρτιά σε γνωστό μου αλλά με μια πάρα πολύ καλή τιμή αγοράς.
ΥΓ.
Δεν θέλω επ ουδενί να πω ότι όλοι είναι έτσι, κάποιοι όμως είναι και για αυτό θέλει έρευνα αγοράς και προσοχή
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Ελεγχος - Ερευνα - Ψάξιμο

Δημοσίευση από stefanos » Κυρ Μαρ 06, 2016 6:57 pm

Μου θύμησες την εποχή που έξαχνα για τροχόσπιτο και πήγαινα σε μάντρες και τους έλεγα οτι το θέλω για ρυμούκληση , με ρωτούσαν τι αμάξι έχεις και όταν τους έλεγα 1900κυβ πετρέλαιο , μου έλεγαν μπορείς να σύρεις ότι θέλεις , ενώ είδη εγώ είχα πάρει χαρτί απο την αντιπροσωπεία ότι μπορώ μέχρι 1400 κιλά.
Ευτυχώς τότε υπήρχε ένα ανάλογο φόρουμ ,έψαξα, έμαθα, με βοήθησαν κάποιο και έκανα μια καλή αγορά.

Άβαταρ μέλους
Μακης Γερακης
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2016 8:37 pm

Re: Ελεγχος - Ερευνα - Ψάξιμο

Δημοσίευση από Μακης Γερακης » Δευ Μαρ 07, 2016 4:03 pm

Πραγματικά οι έμποροι εύκολα κορο'ι'δεύουν, γιά να πουλήσουν.Δεν είναι όλοι έτσι βέβαια, αλλά ένα μεγάλο ποσοστο!!
Το καλύτερο είναι να γίνεται το ψάξιμο και μέσα από φόρουμ, αλλά και μέσω ατόμων που έχουν σχετική εμπειρία.
Οταν αγόρασα το πρώτο μου τροχόσπιτο, δεν ήξερα και πήγα στα τυφλά.Τότε δεν υπήρχαν φόρουμ κ.λ.π.Ευτυχώς που ήταν σωστός ο πωλητής και έτσι όλα πήγαν καλά.
Οπότε το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος, που θέλει να κάνει μιά τέτοια αγορά, είναι να ρωτήσει παλαιότερους, που πλέον είναι εύκολο να βρεις μέσα από τα φόρουμ, τα οποία έχουν πολλάπλασιαστεί τώρα πιά.!!!

Άβαταρ μέλους
sotyanif
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 12:09 am
Ονομα: Σωτήρης
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Ελεγχος - Ερευνα - Ψάξιμο

Δημοσίευση από sotyanif » Δευ Μαρ 07, 2016 5:56 pm

kastrinos έγραψε:Θα ήθελα να επισημάνω στους νεοεισερχόμενους στο χώρο του τροχόσπιτου ότι πρέπει να κάνουν προσεκτικά βήματα, να διασταυρώνουν όσα μαθαίνουν και να μην δείχνουν τυφλή εμπιστοσύνη.
Ο λόγος είναι απλός. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Ίσως κάποιος προσπαθήσει να τους παραπλανήσει, για τους δικούς τους λόγους.
Το πιο απλό που συναντάμε είναι η λάθος ημερομηνία κατασκευής του τροχόσπιτου. Προσωπικά εμένα μου έχει τύχη περίπτωση έμπορος να αφαιρέσει περίπου μια δεκαετία.
Όμως και εδώ θέλω την προσοχή σας.
Μερικές φορές η παραπληροφόρηση αγγίζει τα όρια του επικίνδυνου. Για να καταλάβατε σας παραθέτω το παρακάτω περιστατικό.
Φίλος μου ζήτησε να πάω μαζί του σε έμπορο στην Αττική γιατί είχε βρει ένα τροχόσπιτο που το ενδιέφερε. Το συνόδευσα λοιπόν και μετά από άδεια που έδωσε ο πωλητής έλεγξα όλο το τροχόσπιτο εσωτερικά και εξωτερικά. Όντως το τροχόσπιτο αποτελούσε μια τίμια αγορά χωρίς αμφιβολία.
Να σημειώσω ότι ο φίλος μου το ήθελα για σταθερό σε οικόπεδο στη Ζάκυνθο.
Και κάπου εδώ χαλάει το θέμα.
Πρώτον του είπε ο έμπορος ότι μπορεί να μετατρέψει τη χημική τουαλέτα σε σταθερή απλά αφαιρώντας την κασετίνα λυμάτων και βάζοντας σιφόνι το οποίο θα βγάνει εκτός τροχόσπιτου με μια τρύπα στη βάση του τροχόσπιτου. Διακριτικά ενημέρωσα το φίλο μου ότι κάτι τέτοιο καταστρέφει το τροχόσπιτο και σίγουρα δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε τέτοιου είδους τουαλέτες. Αντε πέρασε αυτό.
Αυτό που με εξόργισε όμως ήταν οι οδηγίες ρυμούλκησης που έδινε. Ο φίλος μου είχε ένα αυτοκίνητο 1200cc, πόλης στην ουσία και του έλεγε ότι σιγά μωρέ εγώ θα κανονίσω να σου βγάλω άδεια έλξης και θα το πας μια χαρά. Γιατί να παιδεύεσαι;
Ήταν ένα τροχόσπιτο 1500 κιλών μεικτού βάρους το οποίο απαιτούσε τουλάχιστον 1800cc αυτοκίνητο για την μετακίνηση του και ακόμα καλύτερα τζιπ.
Όταν πήγα να μιλήσω πολύ απλά μου επιτέθηκε (φραστικά) άντε πάλι όλα τα γνωρίζετε εσείς των forum.
Τελικά δεν έγινε η αγορά.
Για την ιστορία ο ίδιος έμπορος το 2010 επιχείρησε να πουλήσει τροχόσπιτο χωρίς χαρτιά σε γνωστό μου αλλά με μια πάρα πολύ καλή τιμή αγοράς.
ΥΓ.
Δεν θέλω επ ουδενί να πω ότι όλοι είναι έτσι, κάποιοι όμως είναι και για αυτό θέλει έρευνα αγοράς και προσοχή
Κωστή,ανέβασέ μας εδώ το ''αλφαβητάρι του τροχόσπιτου'',αυτήν την απίθανη δουλειά που έχεις κάνει!για να λυθούν απορίες και να ανοίξουν μυαλά...
Η φύση,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Άβαταρ μέλους
sotyanif
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 12:09 am
Ονομα: Σωτήρης
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Ελεγχος - Ερευνα - Ψάξιμο

Δημοσίευση από sotyanif » Δευ Μαρ 07, 2016 6:00 pm

και να πηγαίνουν διαβασμένοι οι ενδιαφερόμενοι στους εμπόρους και τους μαντράδες... :D
Η φύση,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: Ελεγχος - Ερευνα - Ψάξιμο

Δημοσίευση από kastrinos » Δευ Μαρ 07, 2016 7:26 pm

Το Αλφαβητάρι του Τροχόσπιτου

viewtopic.php?f=26&t=16
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Ελεγχος - Ερευνα - Ψάξιμο

Δημοσίευση από ntisco » Παρ Μάιος 25, 2018 5:16 pm

Αλητες με απλα λογια...πρεπει να παψουμε να ειμαστε απραγοι και να καταγγελνουμε τετοιες συμπεριφορες....Οσο μενουμε απραγοι τοσο βρισκουν και τα κανουν...

Καλο ειναι να γινει μια ενοτητα με καλους και κακους επαγγελματιες στο φορουμ παρουσιαζοντας και στις δυο περιπτωσεις στοιχεια για τις απαντησεις μας...Ονομαστικα και λαμβανοντας ο καθε συγγραφες με αυτον τον τροπο τις οποιες ευθυνες του!!

Ειναι καιρος να αλλαξει λιγο το τοπιο!!
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Ελεγχος - Ερευνα - Ψάξιμο

Δημοσίευση από stefanos » Παρ Μάιος 25, 2018 11:18 pm

ntisco έγραψε:
Παρ Μάιος 25, 2018 5:16 pm
Αλητες με απλα λογια...πρεπει να παψουμε να ειμαστε απραγοι και να καταγγελνουμε τετοιες συμπεριφορες....Οσο μενουμε απραγοι τοσο βρισκουν και τα κανουν...

Καλο ειναι να γινει μια ενοτητα με καλους και κακους επαγγελματιες στο φορουμ παρουσιαζοντας και στις δυο περιπτωσεις στοιχεια για τις απαντησεις μας...Ονομαστικα και λαμβανοντας ο καθε συγγραφες με αυτον τον τροπο τις οποιες ευθυνες του!!

Ειναι καιρος να αλλαξει λιγο το τοπιο!!
Θέλει πολύ προσοχή αυτό το θέμα,για ότι γράφουμε είμαστε υπόλογοι και σαν συγγραφείς και σαν φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Ελεγχος - Ερευνα - Ψάξιμο

Δημοσίευση από ntisco » Σάβ Μάιος 26, 2018 12:37 am

Το γνωριζω καλα γιαυτο και το αναφερω
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ”