Chinese Air Heater

Ιδεές προτάσεις για ιδιοκατασκευές....μαστορέματα στο αυτοκινούμενο και στο τρχοχόσπιτο μας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tsiggeno
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 5:46 pm
Ονομα: Γιώργος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Chinese Air Heater

Δημοσίευση από tsiggeno » Τετ Απρ 13, 2022 8:43 am

Την θέρμανση στο βανάκι μας την έκανα δική μου υπόθεση και μιας που δεν υπήρχε αγοράστηκε από e bay ένα καυστηράκι chinese air heater στα 150 ευρώ απο Ευρώπη για να αποφύγω πιθανά κόστη τελωνείου.
Η τοποθέτηση του έγινε κάτω απο το κάθισμα του συνοδηγού αν και αρχικά ο στόχος ήταν να μπει εξωτερικά , στο κάτω μέρος του αυτοκινήτου, το σχέδιο ναυάγησε.
Ξεκίνησα λοιπόν με την αντλία πετρελαίου του οχήματος.
11.jpg
την οποία και αφαίρεσα, έκανα μία τρύπα με αρίδα 7,5mm και πέρασα το ρουξούνι (νομίζω έτσι λέγετε) το οποίο είχε διάμετρο με πάσο 8mm που τοποθετήθηκε βιδωτά και απο το κάτω μέρος του έβαλα παξιμάδι.

το ρουξούνι
12.jpg
Το σωληνάκι καυσίμου βγήκε εξωτερικά του οχήματος πήγε στην αντλία του καυστήρα και απο εκεί στον καυστήρα.

Ξήλωσα τα καθίσματα οδηγού, συνοδηγού και την μοκέτα του αυτοκινήτου προκειμένου να περαστούν (κρυφτούν) τα καλώδια του καυστήρα, το ρεύμα και το control panel της συσκευής.
13.jpg
κόπηκε η μοκέτα και το σασί του αυτοκινήτου στο σχέδιο του καυστήρα
14.jpg
έγινε επανατοποθέτηση όλων (καθισμάτων, μοκέτας, πλαστικών μερών) και το αποτέλεσμα αισθητικά δεν ήταν κακό (τουλάχιστον στα μάτια μου).
15.jpg
Οι εργασίες έγιναν εξωλοκλήρου από εμένα και το κόστος περιορίστηκε στα 150 ευρώ που ήταν και η τιμή αγοράς του καυστήρα.
Το πακέτο είχε τα πάντα μέσα και μπορώ να πω με το παραπάνω μιας και μερικά δεν τα χρειάστηκα ποτέ.
Εργαλεία που χρησιμοποίησα : επαναφορτιζόμενο δραπανοκατσάβιδο, σιδηροπρίονο, πένσα, κοφτάκι, πολύμετρο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Chinese Air Heater

Δημοσίευση από stefanos » Σάβ Απρ 23, 2022 7:03 am

Μπράβο Γιώργη πολύ καλή εργασία και πολύ ωραίο θέμα ανέβασες.Αν δεν υπήρχε αυτό το fb το θέμα αυτό θα είχε γεμίσει
πάνω απο τέσσερις σελίδες απαντήσεις(ευκαρία να βγάλω και την πίκρα μου χαχα)Στα δικά μας τώρα το αντικείμενο δεν
το κατέχω αλλά απο συζητήσεις που έχω κάνει το συμπέρασμα είναι ο καυστήρας να είναι τοποθετημένος εξωτερικά και η
παροχή ρεύματος καλό θα είναι να είναι απο ξεχωριστή μπαταρία και όχι του αυτοκινήτου και δεύτερο η παροχή ρεύματος
στον καυστήρα να μην είναι συνεχής αλλά μόνο όταν δουλεύει γιατί υπάρχει κίνδυνος να κάψει την πλακέτα.

Άβαταρ μέλους
tsiggeno
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 5:46 pm
Ονομα: Γιώργος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Chinese Air Heater

Δημοσίευση από tsiggeno » Δευ Απρ 25, 2022 9:14 am

Θα ήθελα να είναι εξωτερικά τοποθετημένο για να μην ακούγεται ο ανεμιστήρας του αλλά δεν τα κατάφερα.
Βέβαια αφού το τοποθέτησα ανακάλυψα πως το πρόβλημα δεν είναι ο ανεμιστήρας αλλά η αντλία του, η οποία παρόλο που είναι τοποθετημένη εξωτερικά κάνει ένα ενοχλητικό τακ, τακ, τακ συνεχώς το οποίο τακ περνάει και στο εσωτερικό του οχήματος.
Το πρόβλημα αντιμετωπίστηκε με συνεμπλοκ και ηχομονωτικό κουτί που δημιούργησα.
Όσο αφορά για το κάψιμο πλακέτας, τώρα που το λες το ανακαλύπτω και θα το έχω υπόψη μου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΑΣΤΟΡΕΜΑΤΑ”