Ψυγείο τροχόσπιτου. RV Refrigerator

Ιδεές προτάσεις για ιδιοκατασκευές....μαστορέματα στο αυτοκινούμενο και στο τρχοχόσπιτο μας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Ψυγείο τροχόσπιτου. RV Refrigerator

Δημοσίευση από kastrinos » Κυρ Μαρ 06, 2016 11:34 am

Η αποδοτικότητα του ψυγείου αερίου / ρεύματος που διαθέτουν τα τροχόσπιτα εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την θερμοκρασία που αναπτύσσεται στην ψήκτρα του ψυγείου που βρίσκεται στο πίσω μέρος αυτού.
Ο σωστός εξαερισμός του χώρου αυτού είναι κρίσιμος μιας και υπερβολική θερμοκρασία στον χώρο μπορεί να προκαλέσει δυσλειτουργία ή και βλάβη στο ψυγείο.
Κατασκευαστικά ο θερμός αέρας ανακυκλώνεται από τις γρίλιες που βρίσκονται εξωτερικά του τροχόσπιτου. Το σκεπτικό είναι ότι από την πάνω γρίλια γίνεται απαγωγή του θερμού αέρα και από την κάτω εισαγωγή του ψυχρού.
Στην προσπάθεια μας να μειώσουμε την θερμοκρασία μπορούμε να επέμβουμε τοποθετώντας:
Α. Έναν μικρό ανεμιστήρα κάτω από την ψήκτρα με σκοπό να προωθεί τον ψυχρό αέρα που βρίσκεται στη χαμηλότερη περιοχή προς αυτήν και να την ψύχη.
Β. Έναν ανεμιστήρα στο ύψος της ψήκτρας ο οποίος θα έχει σκοπό να αφαιρεί τον ζεστό αέρα προς τα έξω μέσο της πάνω γρίλιας.
Γ. Ένα συνδυασμό των δύο παραπάνω. Που θεωρητικά θα έχουμε και την ταχύτερη αναπλήρωση / απαγωγή θερμοκρασιών.
Σε κάθε περίπτωση όμως θα πρέπει να σκεφτούμε ότι ο ένας ή οι δύο ανεμιστήρες θα πρέπει να λειτουργούν όταν απαιτείται. Κατά συνέπεια θα πρέπει να έχουν δυνατότητα ενεργοποίησης μέσω ενός θερμικού διακόπτη τον οποίο θα τοποθετήσουμε πάνω στην ψήκτρα και φυσικά με την χειροκίνητα διαδικασία ενός διακόπτη ο οποίος θα τοποθετηθεί κάπου μέσα στο τροχόσπιτο.
Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δοθεί βέβαια στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση. Η οποία θα πρέπει να γίνει από άνθρωπο που έχει τις κατάλληλες γνώσεις (επαγγελματίας) με την δέουσα προσοχή.
Στο τροχόσπιτο διαθέτουμε 220v ή 12v, κατά συνέπεια και ο ανεμιστήρας πρέπει να έχει μια από αυτές τις δύο τάσεις λειτουργίας. Στο εμπόριο μπορούμε να βρούμε πλήθος από τέτοιους ανεμιστήρες αλλά θα πρέπει να ψάξουμε και για ανάλογο θερμικό διακόπτη. Στο internet μπορούμε να βρούμε έτοιμο όλο το σύστημα διακόπτη, θερμικού, ανεμιστήρα.
Πηγή:
Οι ατελείωτες συζητήσεις πού είχα με τους παλιούς και ελπίζω παντοτινούς φίλους.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: Ψυγείο τροχόσπιτου. RV Refrigerator

Δημοσίευση από kastrinos » Κυρ Μαρ 06, 2016 8:36 pm

Οι οδηγίες και σε Pdf
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
manoliss
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 12:26 am

Re: Ψυγείο τροχόσπιτου. RV Refrigerator

Δημοσίευση από manoliss » Κυρ Μαρ 20, 2016 12:38 pm

εχω τιοποθετησει στο κατω μερος της ψυκτρας 3 ανεμιστήρες και 3 ανεμιστήρες στην γρυλλια οπου δουλευουν συνδυαστικα και κατ επιλογην με την χρηση 3 διακοπτων χωρις την τοποθετηση καποιου αυτοματου συστηματος....
οι ανεμιστήρες είναι 12 βολτ από αυτους χρησιμοποιυμε στους Η/Υ
εκανα τις εξης παρατηρήσεις μπορουσα να χρησσιμοποιησω αντι για 3 + 3 ανεμιστήρες μονο 2+2 αλλα μεγαλύτερης διαμετρου διοτι παραγουν πιο πολύ αερα και η καταναλωση σε αμπερ είναι πολύ μικροτερη
επισης κοντα στην εξατμιση θελει πολύ καλο αερισμο και θα πρεπει να τοποετηθουνκαι να στηριχθουν οι ανεμιστήρες μα καποιο μονωτικο υλικο για να μην εχουμε μεταδοση θορυβου από την λειτουργια τους...θα κοιτάξω όμως να τους αλλαξω με μεγαλύτερης διαμετρου ανεμιστήρες......
διαφορα εχω δει και μαλιστα σκεφτομαο να ανοιξω μια στρογγυλη τρυπα στο δαπεδο του τροχόσπιτου να μπει εκει ένας ανεμιστήρας να μπει μια ειδικη γρυλια με καταληλες περσιδες ετσι ώστε να μην μπαινουν και νερα από το δρομο και να τραβάω αερα από το κατω μερος του τροχόσπιτου ετσι ώστε ο αερας αυτος να είναι πιο δροσερος.....δεν το εχω υλοποιησει ακομα....

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: Ψυγείο τροχόσπιτου. RV Refrigerator

Δημοσίευση από kastrinos » Πέμ Μαρ 24, 2016 6:34 pm

Εγώ Μανώλη δε θα άνοιγα τόσο μεγάλη τρύπα στο πάτωμα. Μπορεί να είναι πιο δροσερός ο αέρας αλλά έχει αρκετά ρίσκα για όσα τελικά θα σου δώσει.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

ilias
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2020 7:39 pm
Ονομα: Ηλίας
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Ψυγείο τροχόσπιτου. RV Refrigerator

Δημοσίευση από ilias » Κυρ Μάιος 09, 2021 1:07 pm

Καλημέρα σε όλους.
Επειδή απασχολεί πολλούς το θέμα της μειωμένης απόδοσης των ψυγείων μετά από χρόνια, αποφάσισα να γράψω εδώ τη δική μου εμπειρία. Έχω ένα τροχόσπιτο περίπου 25 ετών. Άλλο τόσο φαντάζομαι πως είναι και το ψυγείο του (το αγόρασα μεταχειρισμένο, γι αυτό δεν μπορώ να είμαι απόλυτα βέβαιος). Το ψυγείο λοιπόν, μετά από πολλούς ελέγχους, δοκιμές, επισκευές, αλλά και πατέντες όπως ανεμιστηράκια κλπ., δεν κατάφερνε να ρίξει τη θερμοκρασία πιο κάτω από τους 9 - 10 βαθμούς κελσίου, ούτε άδειο.
Τελικά βρήκα τη λύση ψάχνοντας ατέλειωτες ώρες στο ίντερνετ, και το ψυγείο έπιασε σε 3-4 ώρες τους 3 βαθμούς και μάλιστα γεμάτο. Η δοκιμή έγινε πριν λίγους μήνες, με εξωτερική θερμοκρασία περίπου 15 βαθμών. Με υψηλές θερμοκρασίες δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά έχοντας κάνει άπειρες δοκιμές, είμαι σίγουρος ότι πλέον δουλεύει καλά.
Το βασικό πρόβλημα είναι στις σκόνες που πιάνει η πλάτη του ψυγείου, και ειδικά η ψήκτρα του. Χρειάζεται πολύ καλό καθαρισμό σε όλα τα κενά της ψήκτρας. Εγώ χρησιμοποίησα λωρίδες πανάκια, τα οποία βουτούσα σε νερό, τα έστυβα και τα δούλευα μέσα στα κενά της ψήκτρας.
Στο τέλος, αφού δεν μου άρεσε εμφανισιακά το αποτέλεσμα μιας και είχε λίγες σκουριές λόγω ηλικίας, το πέρασα και με ένα μαύρο σπρέι υψηλών θερμοκρασιών, φοβούμενος ότι ίσως έτσι δεν κάνω καλό στη λειτουργία του. Παρ' όλα αυτά δούλεψε καλά. Οπότε το βάψιμο το αφήνω στην κρίση του καθενός, δεν ξέρω αν βοηθάει ή το αντίθετο.
Το δεύτερο που έκανα, είναι να απομονώσω στην ουσία τον χώρο της πλάτης του ψυγείου από τους υπόλοιπους χώρους, χρησιμοποιώντας χαρτόνι πλάτης επίπλων και σιλικόνη σε διάφορα κενά.
Και το τρίτο, τοποθέτησα δύο ανεμιστηράκια υπολογιστών στον επάνω αεραγωγό του ψυγείου, τα οποία λειτουργούν με διακόπτη όποτε θελήσω, ώστε να διώχνουν έξω τον αέρα.
Με αυτές τις δύο "πατέντες", κατάφερα να μην φέρνει καθόλου ζεστό αέρα από το ψυγείο στο εσωτερικό του τροχόσπιτου. Πριν, οι ανοξείδωτες επιφάνειες των ματιών που είναι πάνω από το ψυγείο, έκαιγαν όταν αυτό λειτουργούσε, με αποτέλεσμα το καλοκαίρι όλη αυτή η ζέστη να μεταδίδεται στον χώρο του τροχόσπιτου. Τώρα τις ακουμπάς και είναι δροσερές!
Αυτή λοιπόν είναι η εμπειρία μου με τα ψυγεία, κι εύχομαι να βοηθήσω πολλούς να λύσουν το πρόβλημά τους και να μη χρειαστεί να πετάξουν το ψυγείο τους όπως έχω δει στο διαδίκτυο ότι κάνουν πολλοί!
(Εγώ το λειτουργώ με υγραέριο κι έτσι έκανα και τις δοκιμές)

Το άρθρο που με βοήθησε να λύσω το πρόβλημα με το δικό μου ψυγείο. https://camperlovers.gr/2019/04/29/%CF% ... %89%CE%BD/

Ευχαριστώ πολύ τον φίλο που ανακάλυψε το πρόβλημα και το μοιράστηκε μαζί μας!!!

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Ψυγείο τροχόσπιτου. RV Refrigerator

Δημοσίευση από stefanos » Κυρ Μάιος 09, 2021 10:07 pm

Πολύ ωραία και κατατοπιστική περιγραφή.Χαίρομαι τους ανθρώπους που πιάνουν τα χέρια τους(δυστηχώς δεν είμαι απο αυτούς :D )

Άβαταρ μέλους
tsiggeno
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 5:46 pm
Ονομα: Γιώργος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Ψυγείο τροχόσπιτου. RV Refrigerator

Δημοσίευση από tsiggeno » Τρί Μάιος 11, 2021 12:26 pm

Νομίζω πως τα ψυγεία τροχόσπιτων που λειτουργούν με αέριο είναι κατασκευασμένα να ρίχνουν την θερμοκρασία του ψυγείου σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία. ( π.χ. Αν έξω έχει 35 βαθμούς κελσίου το ψυγείο θα καταφέρει να ρίξει την θερμοκρασία μέχρι τους 15 βαθμούς, αν έχει 25 βαθμούς θα το φέρει στους 5 βαθμούς). Όσα κάνουμε είναι καλό για το ψυγείο μας (καθαριότητα, συντήρηση, βάψιμο) αλλά δεν θα γίνει ποτέ ψυγείο με μοτέρ όπως αυτά που έχουμε στα σπίτια μας.
Αυτά πιστεύω εγώ με την μικρή μου εμπειρία σε ψυγεία τροχόσπιτων και μακάρι με τις τελευταίες εργασίες σου να λύθηκε το πρόβλημα σου.

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Ψυγείο τροχόσπιτου. RV Refrigerator

Δημοσίευση από stefanos » Τρί Μάιος 11, 2021 7:27 pm

Γιώργο έχεις δίκιο σε αυτά που λες.Θυμάμαι μια πρωτοχρονιά στο χιονοδρομικό κέντρο της Βίγλας στη Φλώρινα είχα ξεχάσει
την ένταση του ψυγείου στο τέρμα απο το καλοκαίρι και όταν το άνοιξα είχαν παγώσει και τα γάλατα στην συντήρηση. :D

ilias
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2020 7:39 pm
Ονομα: Ηλίας
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Ψυγείο τροχόσπιτου. RV Refrigerator

Δημοσίευση από ilias » Τρί Μάιος 11, 2021 9:12 pm

Όλα τα ψυγεία, κατασκευαστικά έχουν συγκεκριμένες δυνατότητες ψύξης. Και η εξωτερική θερμοκρασία πράγματι παίζει ρόλο.
Αυτά όμως που έχουν δυνατότητα ψύξης άμεσα συνδεδεμένη με την θερμοκρασία περιβάλλοντος, είναι τα τύπου peltier. Αυτά είναι κυρίως τα ψυγεία αυτοκινήτου, τα οποία στην ουσία είναι απλώς για να διατηρήσεις και να μεταφέρεις τρόφιμα με το αυτοκίνητο. Δεν μπορείς να ψύξεις τρόφιμα.
Τα ψυγεία αμμωνίας ή υγραερίου, είναι πολύ καλύτερα, μπορείς να ψύξεις, ακόμα και να καταψύξεις τρόφιμα, μέχρι συγκεκριμένους φυσικά βαθμούς.
Οπότε, τη δουλειά του την κάνει. Άλλωστε, και στα καινούργια τροχόσπιτα ή αυτοκινούμενα, αυτά χρησιμοποιούν.
Μέχρι και για οικιακή χρήση υπάρχουν ψυγεία υγραερίου.

Άβαταρ μέλους
tsiggeno
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 5:46 pm
Ονομα: Γιώργος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Ψυγείο τροχόσπιτου. RV Refrigerator

Δημοσίευση από tsiggeno » Τετ Μάιος 12, 2021 7:12 am

Συμφωνούμε.
Καλημέρα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΑΣΤΟΡΕΜΑΤΑ”