μεταφορά ποδηλάτων

Κανονισμοί και νομοθεσία για το αυτοκινούμενο και το τρχόσπιτο.
Άβαταρ μέλους
tsiggeno
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 5:46 pm
Ονομα: Γιώργος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

μεταφορά ποδηλάτων

Δημοσίευση από tsiggeno » Παρ Μαρ 08, 2019 9:08 am

καλημέρα στα μέλη του φόρουμ.
με αφορμή το καλωσόρισμα του νέου μας μέλους (Μαρία)και με την επαγγελματικη ιδιότητα που έχει θα ήθελα να ρωτήσω αν η μεταφορά ποδηλάτων σε βάση που κουμπώνει πάνω σε κοτσαδόρο είναι νόμιμη.
σε περίπτωση (μακρια απο όλους μας)ατυχήματος (κάποιος με χτυπάει απο πίσω) τί γίνεται?
είμαι φταίχτης ή θα μου αποζημειώση αυτοκίνητο και ποδήλατα?
ευχαριστώ.

maria
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 05, 2019 12:33 pm
Ονομα: Μαρια
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: μεταφορά ποδηλάτων

Δημοσίευση από maria » Παρ Μαρ 08, 2019 10:57 am

Κ.Γιωργο καλημερα σας..Σας παραθετω τον κανονισμο σχετικα.

εγκύκλιος 18671/1561/22.05.2013 (για απλες σχαρες ποδηλατων

Ο κάτοχος του αυτοκινήτου πρέπει να παίρνει από τον διανομέα ή αντιπρόσωπο της σχάρας μιά βεβαίωση, για το ότι είναι απαραίτητη η χρήση κοτσαδόρου προκειμένου αυτή να προσαρτηθεί στο αυτοκίνητο. Αυτήν την βεβαίωση την πάει στην διεύθυνση μεταφορών και επικοινωνιών, μαζί με την άδεια κυκλοφορίας του και το Δελτίο Έγκρισης (πιστοποιητικό) και εκεί του την σφραγίζουν και προσθέτουν το εξής κείμενο:

«Η παρούσα βεβαίωση αποτελεί τεκµήριο για την απαίτηση χρήσης κοτσαδόρου από το
…………….(αναγράφεται ο αριθµός κυκλοφορίας του οχήµατος) στην περίπτωση που αυτό
φέρει το εγκεκριµένο εξάρτηµα ……….. (περιγραφή του αναφερόµενου εξαρτήµατος, σύµφωνα
µε την αναγραφόµενη παρατήρηση στην άδεια κυκλοφορίας, βλ.παράγραφο 1)

Για το κάθε μοντέλο σχάρας, προκειμένου να είναι νόμιμο, πρέπει να έχει εκδοθεί δελτίο εγκρίσεως ΕΟΚ. Με αυτήν την έγκριση ο κάτοχος του αυτοκινήτου που φέρει την σχάρα πηγαίνει στην αρμόδια διεύθυνση μεταφορών και επικοινωνιών και ζητάει να του εκδόσουν νέα άδεια κυκλοφορίας στην οποία να αναγράφεται «ΕΓΚΕΚΡ. ΕΞΑΡΤ.» με την περιγραφή της συγκεκριμένης σχάρας (σχ. ποδηλ.-εργοστάσιο-τύπος).

Τότε μόνο μπορεί να κυκλοφορεί νόμιμα με προσαρτημένη την σχάρα για το ή τα ποδήλατά του.
Μηχανολογος/Μηχανικος

Άβαταρ μέλους
tsiggeno
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 5:46 pm
Ονομα: Γιώργος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: μεταφορά ποδηλάτων

Δημοσίευση από tsiggeno » Παρ Μαρ 08, 2019 11:04 am

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
έγκριση τύπου δεν έχει η βάση των ποδηλάτων (γι'αυτό ήταν και φθηνότερη) ,ο πωλητής μου παρουσίασε ένα νόμο που λέει ότι εφόσον δεν έχει ρόδες αυτό που <<κοτσάρο>> και δεν ξεπερνά το 30% του μήκους του αυτοκινήτου μου τότε δεν έχω πρόβλημα.
η γνώμη σας πια είναι?
το νόμο μου τον έστειλε με μέιλ ,αν ψάξω κάπου θα τον βρω...

maria
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 05, 2019 12:33 pm
Ονομα: Μαρια
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: μεταφορά ποδηλάτων

Δημοσίευση από maria » Παρ Μαρ 08, 2019 11:13 am

Ειναι υποχρεωτικη η εγκριση τυπου.Οι λογοι πολλοι.Οι βασεις ποδηλατων με εγκριση τυπου εχουν και φωτα επανω τους για να ειναι ορατες οι προθεσεις σας στου αλλους οδηγους μιας και κρυβουν αυτα του αυτοκινητου.

Ακομα κοτσαδορος στο αυτοκινητο χωρις εξαρτημα ειτε με εγκριση τυπου ειτε με σημειωμα προσαρτησης απαγορευεται να υπαρχει.
Μηχανολογος/Μηχανικος

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: μεταφορά ποδηλάτων

Δημοσίευση από ntisco » Παρ Μαρ 08, 2019 11:16 am

Λογικο.Αυτο μου ειπαν και εμενα οσο αφορα το τροχοσπιτο.Οταν δεν το ρυμουλκω πρεπει να βγαινει ο κοτσαδορος.Στην ουσια δεν υπαρχει αδεια για κοτσαδορο μονο...αλλα ειτε εγκριση τυπου ειτε σημειωμα για ρυμουλκουμενο!
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Άβαταρ μέλους
tsiggeno
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 5:46 pm
Ονομα: Γιώργος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: μεταφορά ποδηλάτων

Δημοσίευση από tsiggeno » Παρ Μαρ 08, 2019 3:16 pm

Αν και έχω τοποθετήσει φώτα πάνω της αντιλαμβάνομαι ότι είμαι παράνομος.
Νόμιμος πώς μπορώ να γίνω;

Άβαταρ μέλους
tsiggeno
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 5:46 pm
Ονομα: Γιώργος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: μεταφορά ποδηλάτων

Δημοσίευση από tsiggeno » Παρ Μαρ 08, 2019 3:18 pm

ntisco έγραψε:
Παρ Μαρ 08, 2019 11:16 am
Λογικο.Αυτο μου ειπαν και εμενα οσο αφορα το τροχοσπιτο.Οταν δεν το ρυμουλκω πρεπει να βγαινει ο κοτσαδορος.Στην ουσια δεν υπαρχει αδεια για κοτσαδορο μονο...αλλα ειτε εγκριση τυπου ειτε σημειωμα για ρυμουλκουμενο!
Το θέμα είναι ότι δεν το ρυμουλκό......το κρεμάω (ας μου επιτραπεί η έκφραση)
Εξού και η απορία μου για το νόμο.
Αν το εδενα με σχοινιά από την πόρτα του πορτμπαγκάζ όλα καλά δλδ?

maria
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 05, 2019 12:33 pm
Ονομα: Μαρια
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: μεταφορά ποδηλάτων

Δημοσίευση από maria » Παρ Μαρ 08, 2019 3:40 pm

Οχι κ.Γιωργο οτι υπαρχει πισω απο το αμαξι (ακομα αυτες που μπαινουν στην πισω πορτα) ειναι παρανομες εαν δεν εχουν πιστοποιηση.Με την πιστοποιηση αυτη πρεπει να περασετε απο το υπουργειο και με την καταθεση αυτων παραβολο και λοιπα (δεν μου επιτρεπεται να πω μεσα σε ενα φορουμ οπως καταλαβαινετε διαδικαστικα της υπηρεσιας) μπορειτε να εχετε νομιμα την βαση σας οποια και εαν ειναι αυτη.

Προσφατα εκανα εγγραφη σε ενα αλλο φορουμ και εκτος απο το γεγονος οτι ηταν απαραδεκτοι στις συμπεριφορες τους...ειδα πολλες παραβασεις σε οχηματα..ρυμουλκουμενα και μη,

Εαν δεν μπορουν ορισμενοι να ακολουθησουν τον νομο και να κανουν τις ενεργειες και τα χαρτια που χρειαζεται ας μην τα βαζουν με ολους παρα μονο με τον εαυτο τους.

Ας μου επιτραπει να πω ακομα οτι σαν χωρα εχουμε απο την μια πολυ χαρτουρα λογο απουσιας online εξυπηρετησης..αλλα απο την αλλη εχουμε απο τους πιο αυστηρους νομους στην ευρωπη.Εαν λοιπον καποιος παρει μια βαση και την βαλει οπως νομιζει η οπως του πει καποιος φιλους του πανω στο αμαξι και του φυγει στον δρομο..στην ουσια υπεθυνος ειναι ο ιδιος..αλλα σε νομικο ελεγχο εαν του γινει θα φτιαει και το υπουργειο - αστυνομια και δεν ξερω και εγω ποιος αλλος που του επιτρεψανε να την εχει.
Οπως κταλαβαινουμε ολοι μας λοιπον ευθυνη δεν εχει μονο ο εκαστοτε οδηγος αλλα και το κρατος με τα οργανα του που προσπαθουν να πραξουν οπως προσταζει ο νομος αφου οι ιδιοι οι πολιτες δεν μπορουν.
Μηχανολογος/Μηχανικος

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: μεταφορά ποδηλάτων

Δημοσίευση από ntisco » Παρ Μαρ 08, 2019 3:54 pm

Θελω να σε σου πω ενα μεγαλο ευχαριστω που εισαι κοντα μας και με την επαγγελματικη σου ιδιοτητα αλλα και ως ανθρωπος που ξερω οτι βοηθας οποιον εχει αναγκη.

Εγω παντος στο αμαξι μου εχω παντα μαζι μου το χαρτι της προσαρτησης για το ρυμουλκουμενο την ασφαλεια αυτου αλλα και παντα βγαζω τον κοτσαδορο εαν δεν σερνω κατι.

Βαση για ποδηλατα δεν εχω..Τα βαζω ειτε μεσα στο αμαξι (ειναι μεγαλο και τα χωραει) ειτε μεσα στο τροχοσπιτο καλα δεμενα!
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Άβαταρ μέλους
tsiggeno
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 5:46 pm
Ονομα: Γιώργος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: μεταφορά ποδηλάτων

Δημοσίευση από tsiggeno » Παρ Μαρ 08, 2019 4:01 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Καλό τριήμερο να έχουμε (οσοι το έχουμε τέλος πάντων).

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ”