μεταφορά ποδηλάτων

Κανονισμοί και νομοθεσία για το αυτοκινούμενο και το τρχόσπιτο.
skinikos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2019 12:51 pm
Ονομα: nikos
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: μεταφορά ποδηλάτων

Δημοσίευση από skinikos » Τρί Ιουν 11, 2019 9:11 pm

ενδιαφέρον θέμα!
δηλαδή αυτή η σχάρα/βάση με τα λουριά που βάζουν αρκετοί πίσω από το αυτοκίνητο για ποδήλατα... κανονικά δεν επιτρέπεται; :roll:
ή χρειάζεται κι αυτή πιστοποίηση;

Άβαταρ μέλους
tsiggeno
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 5:46 pm
Ονομα: Γιώργος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: μεταφορά ποδηλάτων

Δημοσίευση από tsiggeno » Τετ Ιουν 12, 2019 3:57 pm

Χρειάζεται πιστοποίηση, πέρασμα από το μηχανολογικό του νομού σου , την ελληνική χαρτούρα (γραφειοκρατία) να μην ξεχάσεις , φαντάζομαι έκδοση νέας άδειας κυκλοφορίας με την προσάρτηση και έτοιμος.
Όλα τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη.

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: μεταφορά ποδηλάτων

Δημοσίευση από stefanos » Δευ Σεπ 16, 2019 9:15 pm

Πολύ ωραίο θέμα, και χωρίς να θέλω να ακυρώσω κανέναν αλλά να κάνουμε μια δημιουργηκή συζήτηση, θα ήθελα να πώ κάποιες
σκέψεις μου σύμφωνα με το δικό μου σκεπτικό αλλά και τις εμπειρίες μου.
Όταν κάποιος δεν έχει σημείωμα ρυμούλκησης που να δικαιολογεί την ύπαρξη του κοτσαδόρου το θεώρω λογικό να πάει στο Υπουργείο
Μεταφορών με την άδεια έγκρισης τύπου της σχάρας ώστε να βγεί ένα αντίστοιχο χαρτί που να δικαιολογεί την ύπαρξη του κοτσαδόρου.
Όταν όμως κάποιος σαν εμένα έχει άδεια ρυμούλκησης για τροχόσπιτο το οποίο δικαιολογεί την ύπαρξη κοτσαδόρου ποιός ο λόγος να πάω να το κάνω?
Μια εταιρεία κολοσσός όπως είναι η THULE στο χώρο τέτοιων εξαρτημάτων αυτοκινήτων δαπανά κάποια εκκατομύρια το χρόνο στην έρευνα της ασφάλειας
αλλά και στο να πάρει άδεια πώλησης των προίοντων της αν την υφήλιο,πώς γίνεται μια χώρα που δίνει την άδεια κυκλοφορίας του προιόντος να ζητάει
απο τον αγοραστή να το δηλώσει κι ολας?
Οπότε κατά την γνώμη μου το όλο θέμα υπόκειται μόνο για την νομιμότητα του κοτσαδόρου.
Στις σχάρες δε που είναι με ιμάντες και μιλάω πάντα για της THULE που είχα, υπάρχουν οδηγίες για την τοποθέτηση τους ανάλογα με την μάρκα και τον
τύπο του αυτοκινήτου (η κλίση των σωλώνων που κρατάν τα ποδήλατα να έιναι σε διαφορετικές θέσεις αναλογα με το αυτοκίνητο ώστε να μην κρύβουν
τα φωτιστικά του.
Όσο για την ύπαρξη του κοτσαδόρου χωρίς ρυμουλκού έχω χαρτί απο το Υπουργείο που ενημερώνει την τροχαία ότι είναι νόμιμη με την προυπόθεση
ότι υπάρχει σημείωμα προσάστησης και ότι καλύπτετε απο την ασφαλεια του αυτοκινήτου.

Άβαταρ μέλους
tsiggeno
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 5:46 pm
Ονομα: Γιώργος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: μεταφορά ποδηλάτων

Δημοσίευση από tsiggeno » Παρ Σεπ 20, 2019 8:04 am

Ωραία τα λες Στέφανε και θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά η maria (μέλος μας) που γνωρίζει τους νόμους για κοτσαδορους , προσαρτήσεις κ.τ.λ. μιας και είναι δουλειά της σε προηγούμενη ανάρτηση της έχει βάλει τον σύνδεσμο που ανατρέπει όλα σχεδόν από όσα έχουμε γράψει για το θέμα σχάρες ποδηλάτου πάνω σε αυτοκίνητο.
Τώρα για της σχάρες μάρκας thule δεν υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα μιας και έχουν έγκριση τύπου οπότε μια επίσκεψη στο μηχανολογικό της περιοχής σου θα λύση τα οποία προβλήματα νομιμότητας...

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: μεταφορά ποδηλάτων

Δημοσίευση από stefanos » Παρ Σεπ 20, 2019 12:03 pm

Γιώργο το έχω σατ υπ όψιν μου να περάσω να ρωτήσω να δω και τι γίνεται και με το θέμα του τροχοσπίτου(καινουργιες πινακίδες)

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ”