ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ....ΑΓΟΡΑ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ

Η πρώτη μας γνωριμία.
Απάντηση
tsaros12
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιουν 15, 2020 3:40 pm
Ονομα: Σταματία
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ....ΑΓΟΡΑ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ

Δημοσίευση από tsaros12 » Πέμ Ιουν 18, 2020 9:58 am

Καλημέρα σας!! Νέα στο forum και εντελώς ανίδεη.... Θα αγοράσω σε λίγες μέρες μεταχειρισμένο τροχόσπιτο από ιδιώτη. Από ότι μου είπε δεν έχει χαρτιά, και το πήρε με μια υπεύθυνη δήλωση. Το τροχόσπιτο το θέλω για να το έχω μόνιμα σε κάμπινγκ στο βουνό.Δε θα το μετακινώ. Τι χρειάζεται να κάνω από χαρτιά; Να ετοιμάσω ένα ιδιωτικό συμφωνητικό και μια υπεύθυνη δήλωση, υπογεγραμμένα με το γνήσιο της υπογραφής; Διάβασα ότι το ιδιωτικό συμφωνητικό το καταθέτεις στη Δ.Ο.Υ. και πληρώνεις ένα ποσό. Να ζητήσω και απόδειξη αγοράς; Το ότι δεν υπάρχουν χαρτιά στην ουσία σημαίνει ότι δε θα έχω το δικαίωμα για άδεια έλξης, σωστά; Όταν θα το μετακινήσω...μπορώ να βγάλω κάπως άδεια για μια ημέρα για να το φέρω στο χώρο μου; Κάποια υπεύθυνη δήλωση στην αστυνομία;Σας ευχαριστώ...

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ....ΑΓΟΡΑ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ

Δημοσίευση από stefanos » Πέμ Ιουν 18, 2020 9:43 pm

Καλώς όρισες στην παρέα μας.Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ και σε σελίδες του fb ότι πολύς κόσμος προτείθεται να αγοράσει τροχόσπιτο
χωρίς χαρτιά.Προσωπικά εγώ δεν θα έμπαινα σε αυτή την διαδικασία και ας ήθελα να το βάλω κάπου νόμιμα.Δεν μπορείς να το ρυμουλκήσεις
δεν ξέρεις αν αργότερα η νομοθεσία σου επιτρέψει να το πουλήσεις όπως εσυ το αγόρασες.Για περισσότερες όμως πληροφορίες καλυτερα θα
ήταν να απευθυνθείς σε κάποιον έμπορο τροχοσπίτων για να σε κατατοπήσει.
ΕΔΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

tsaros12
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιουν 15, 2020 3:40 pm
Ονομα: Σταματία
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ....ΑΓΟΡΑ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ

Δημοσίευση από tsaros12 » Πέμ Ιουν 18, 2020 11:28 pm

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση..Συνεπώς για να το μεταφέρω από το κάμπινγκ που βρίσκεται στο καμπινγκ που θα το βάλω, θα πρέπει να πάρω μεταφορική; Δεν μπορώ να βγάλω κάποια αδεια μιας μερας;;;

alfa romeo
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 09, 2017 2:01 pm

Re: ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ....ΑΓΟΡΑ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ

Δημοσίευση από alfa romeo » Παρ Ιουν 19, 2020 8:03 pm

Αδεια ρυμούλκυσης χωρις χαρτια δεν βγαινει για καμμια μερα.
Μπορείς να μιλήσεις με καποιο σερβις για τροχοσπιτα, (ετσι και αλλιως θα θελεις να ριξει καποιος μια ματιά). Αυτοί μπορουν να ρυμουλκύσουν με δελτίο αποστολής και λιγότερα χρήματα από τις μεταφορικές. (εξαρτάται σε ποια περιοχή βρισκεσαι φυσικά).

alfa romeo
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 09, 2017 2:01 pm

Re: ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ....ΑΓΟΡΑ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ

Δημοσίευση από alfa romeo » Παρ Ιουν 19, 2020 8:09 pm

Επειδή δεν θα το κυκλοφορήσεις δεν υπαρχει λόγος να πατε στην εφορία.Πιθανόν και ο ιδιοκτητης του δεν το έχει δηλώσει γιατι δεν είχε άδεια ρυμούλκυσης
Σιγουρα κανε ιδιωτικό συμφωνητικό που να περιγραφει ακριβως την μάρκα και το μοντέλο του τροχόσπιτου, με γνησιο υπογραφής και από τα 2 μέλη, ωστε να μην θεωρηθεί ότι εκλαπει ή εισαι κλεπταποδόχος...............

Άβαταρ μέλους
tsiggeno
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 5:46 pm
Ονομα: Γιώργος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ....ΑΓΟΡΑ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ

Δημοσίευση από tsiggeno » Σάβ Ιουν 20, 2020 4:15 pm

Είμαι σίγουρος πως αν ρωτήσεις στο κάμπινγκ πού είναι το τροχόσπιτο θα ξέρουν κάποιον που κάνει τέτοιες δουλειές.(μεταφορά)
Να ξέρεις πως τροχόσπιτο χωρίς χαρτιά είναι σαν αυτοκίνητο χωρίς άδεια κυκλοφορίας.
Όσα χαρτιά και αν υπογράψετε θα είναι πάντα ένα παράνομο τροχόσπιτο που προφανώς δεν θα το κινείς.
Τώρα για την μεταφορά του - "μεταβίβαση του" ούτε η πρώτη θά είσαι ούτε η τελευταία που θα έχει κάνει τέτοια δουλειά.
Στην χώρα μας τα περισσότερα τροχόσπιτα αλλάζουν χέρια με αυτόν τον τρόπο.
Καλή τύχη με την αγορά σου και να το χαρείς.

ΥΓ. Να ρωτήσω σε πιο βουνό; (βουνό λάγνος γάρ)

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΝΕΑ ΜΕΛΗ”