Φρέσκος και στο forum και στη χώρα.

Η πρώτη μας γνωριμία.
alfa romeo
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 09, 2017 2:01 pm

Re: Φρέσκος και στο forum και στη χώρα.

Δημοσίευση από alfa romeo » Πέμ Μαρ 12, 2020 12:34 pm

Φίλε pagonelo σκοπός μου δεν ήταν να σε απελπίσω.

Βανακια τυπου VW transporter ή CALIFORNIA αντιστοιχα, χαμηλά ford CUSTOM , το renault trafic που εχει υψος αλλα δεν ειναι μακρύ (πολυ καλή λύση την ειχα σκεφτεί και εγω παλιότερα), κοντό OPEL VIVARO ή το καινουργιο FIAT TALENTO σε συνδυασμό με την σκηνή οροφής ισως και να καταφέρεις να δημιουργήσεις αυτο που έχεις κατα νού.
Εξαρτάται παντα απο τον συνολικό αριθμό των ατόμων που θα εξυπηρετούνται. Θέλει καλό σχεδιασμό πριν την αγορά αλλα και μετά.
Υπαρχουν και αρκετά ετοιμα στο εξωτερικό (ειδικα Γερμανια) που τα εχουν τροποποιήσει. Τα χρησιμοποιούν οι εκεί νεαρές οικογενειες που δεν αντεχου την αγορά ενος αυτοκινουμενου.

Τώρα όσο αφορά τα γκρίζα............................. υπάρχουν και εκεί ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΙΔΕΕΣ.
Νομιζω όμως, και θα συμφωνήσουν και οι διαχειριστές του forum, πως δεν ειναι σωστο να ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ σε κοινή θέα, σε ένα κοινόχρηστο φόρουμ όπου ο καθενας θα μπορεί να τα διαβάσει.
ΕΑΝ ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ.

Ισως μεσω P.M θα μπορούσα να σε ενημερώσω. Ευχαριστω

Pagonelos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2020 12:53 am
Ονομα: Νίκος Παγώνης
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Φρέσκος και στο forum και στη χώρα.

Δημοσίευση από Pagonelos » Πέμ Μαρ 12, 2020 7:22 pm

Λάθος έκφραση.
Το γκρίζα δεν εννοούσα επουδενί παράνομα.
Γκρίζο θα ήταν (έτσι κατι π μου ήρθε στο κεφάλι) να είναι γραμμένο σε έναν δικό μου άνθρωπο σε χώρα που έχει την αντίστοιχη νομοθεσία και να είναι στην Ελλάδα ως τουριστικό και να μπαινοβγαίνει. Εξάλλου αυτός θα είναι και ο σκοπός του.
Είμαι ολίγον τι χέστης με αυτά και προσπαθώ πάντα να είμαι σωστός για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Άμα είναι να χαλάσουν τα ταξίδια μου από θέματα με την αστυνομία, άστο καλύτερα.

Όλα που λες είναι δυστυχώς κοντά, σχετικά καινούρια, πανάκριβα και γεμάτα ηλεκτρονικά συστήματα και όχι 4x4. Μας ενδιαφέρει πάρα πολύ το off road και είναι βασικό κομμάτι του οχήματος που θα ψάξουμε. Δεν προορίζεται για μικρά μόνο ταξίδια και διακοπές αλλά για ταξίδια μηνών, ακόμα και χωρίς χρονικό όριο και περιορισμό. Γι'αυτό και τα (μέχρι στιγμής) υποψήφια είναι Mercedes Vario, Mercedes Sprinter, Iveco Daily. Σε αμερικάνικα δε θέλω αλλιώς και κάτι Dodge είναι καταπληκτικά.
Αν είχα τα πάρα πολλά λεφτά θα παράγγελνα ένα ολοκαίνουριο custom camper Mercedes sprinter 4x4 αλλά είπαμε. 2 νεφρά μόνο έχω, ΔΕ ΦΤΑΝΟΥΝ.

Ξαναλέω δεν γνωρίζω τίποτα από θέματα νομοθετικα και είναι και ένας βασικός λόγος που ψάχνω σε fora που το έχετε ξανακάνει και ξέρετε.
Α και δεν απελπίζομαι. Είμαι λίγο στην κοσμάρα μου και κάτι που αγαπάω θα το καταφέρω. Δύσκολα, εύκολα, πολύ δύσκολα, θα το καταφέρουμε.

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.
Όταν ξεκινήσει το project θα επικοινωνήσω μη σε πρήζω από τώρα χωρίς λόγο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΝΕΑ ΜΕΛΗ”