Νέος γεμάτος απορίες

Η πρώτη μας γνωριμία.
Sport Billy
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2019 1:05 am
Ονομα: Billy
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από Sport Billy » Τρί Φεβ 05, 2019 3:50 pm

Kαλησπέρα και από μένα και ευχαριστώ που με δεχθήκατε στην όμορφη παρέα σας!Η αλήθεια είναι ότι βανάκι δεν έχω ακόμα...αλλά έχουμε μήνες με την κοπέλα μου που σκεφτόμαστε έντονα την απόκτηση ενός...μας εξιτάρει πολύ το γεγονός της μετατροπής ενός βαν σε αυτοκινούμενο,με ότι αυτό συνεπάγεται.Μας αρέσει πολύ να γυρνάμε και θέλουμε αυτή την αίσθηση ελευθερίας..Και έχουμε την θέληση και δύναμη να το πραγματοποιήσουμε φέτος κάνοντας την αρχή με την αγορά ενός βαν!Εδώ κάπου είναι που θα χρειαστώ τη βοήθειά σας,εάν βέβαια θέλετε και μπορείτε να με βοηθήσετε.Έκανα ένα μίνι ψάξιμο αλλά δεν καλύφθηκα..Λοιπόν,το μπάτζετ μας είναι σχετικά μέτριο προς χαμηλό.Γενικά χαζεύω πολύ τα FORD transit.Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω...η νομοθεσία στην Ελλάδα που είναι περίεργη γενικά,μου επιτρέπει να αγοράσω βαν τύπου ΙΧ mini-bus μόνο,αν δεν κάνω λάθος...έτσι?Η μετατροπή του έπειτα πως καλύπτεται?Πρέπει να βγάλω άδεια καινούρια που να γράφει αυτοκινούμενος οικίσκος και να πάω Υπ.Μεταφορών?Και αν ναι,πόσο κοστίζει?Αξίζει να αγοράσω από το εξωτερικό?Ή ακόμα,να κοιτάξω για αυτοκινούμενο?Γενικά αν έχετε κάτι στο νου σας ή ξέρετε κάποιον που να πουλάει ή ασχολείται με μετατροπές η βοήθεια σας θα ήταν πολύτιμη.Νομίζω σας ζάλισα αρκετά..Περιμένω με ανυπομονησία απαντήσεις σας!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικά! ;)

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από ntisco » Τρί Φεβ 05, 2019 9:50 pm

Καλησπερα καλως ηρθες στην παρεα μας.
Θα μπω αμεσα στο θεμα γιατι και εγω παρα το γεγονος οτι εχω ρυμουλκουμενο ψαχνω και βανακι για να πολυ κοντινα και εκτος προγραμματος.Γιατι για να πας καπου με το ρυμουλκουμενο πρεπει να κανεις εναν σχεδιασμο.
Καταρχας δεν θες αλλη αδεια ουτε κατι εξτρα απο αυτα που οριζει ο νομος για ενα απλο αυτοκινητο.Κανεις δεν σου απαγορευει ουτε σου υπαγορευει τυο πως θα ειναι μεσα ενα βανακι η ενα αυτοκινητο.Το θεμα ειναι εξω πως θα το εχεις.Εαν δεν κανεις καμια παρεμβαση εξωτερικη δεν θα εχεις κανενα προβλημα!
Η μετατροπη ειναι σχετικα ευκολη η εσωτερικη.Στρωνεις μονωση παντου και απο εκει και περα βαζεις οτι τραβαει η ψυχη σου!
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Sport Billy
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2019 1:05 am
Ονομα: Billy
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από Sport Billy » Τετ Φεβ 06, 2019 5:52 pm

Kαλησπέρα ntisco,
Ευχαριστώ για την απάντηση και τις πληροφορίες..Εγώ βέβαια όσο ψάχνω βρίσκω πολλά περίεργα σχετικά με τους νόμους,ΚΤΕΟ κτλ...Πχ.διάβασα ότι αν πειράξεις το βανάκι εσωτερικά μόνο και βγάλεις τα καθίσματα και βάλεις ας πούμε ψυγείο,ντουλάπια,κουζινάκι υγραέριο και τέτοια,πρέπει να αλλάξεις και την άδεια κυκλοφορίας του οχήματος,διότι αλλιώς η τροχαία δικαιούται να σε γράψει και επίσης δεν σε περνάνε ΚΤΕΟ.Σε καμιά περίπτωση δεν σε ακυρώνω,απλά ψάχνοντας διακρίνω πολλά γκρίζα σημεία σχετικά με τις μετατροπές και δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να βρεθώ σε παράξενες καταστάσεις..Εξωτερικά δεν έχω σκοπό να πειράξω το όχημα..Εσένα οι πηγές σου είναι έγκυρες?Σκέφτομαι να απευθυνθώ και στο Υπ.Μεταφορών αν και αμφιβάλλω οτι θα μπορέσω να συννενοηθώ με τους λεβέντες εκεί.. :? Αααα επίσης εσύ για τι βανάκι ψάχνεις?Έχεις κάποιο συγκεκριμένο κατά νου? Ευχαριστώ για τον χρόνο σου..

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από ntisco » Τετ Φεβ 06, 2019 7:38 pm

Ναι εχω ρωτησει στο υπουργειο και με εχουν ενημερωσει.Τωρα τι να πω..χεχε..Εγω ψαχνω για το Iveco εαν τα καταφερω...με την διπλη ροδα πισω..θα δουμε ομως τι θα κατσει
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Sport Billy
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2019 1:05 am
Ονομα: Billy
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από Sport Billy » Πέμ Φεβ 07, 2019 12:02 am

Ποοοοοο ρε φίλε!Το Iveco είναι τέλειο..εύχομαι να βρεις αυτό που θες!Όσο για το θέμα με την μετατροπή μ'έφτιαξες το βράδυ!Οπότε απλά συνεχίζω το ψάξιμο για κάποιο βανάκι και το κάνω όπως θέλω εσωτερικά και δεν δίνω λογαριασμό πουθενά έτσι?!?!!!Ευχαριστώ ntisco.

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από ntisco » Πέμ Φεβ 07, 2019 12:51 pm

Μεσα σε κενο χωρο μπορεις να κανεις οτι θελεις αρκει να μην υπερβεις το βαρος του διπλωματος σου.Εξωτερικα τιποτα.Αυτο που αναφερεις παραπανω ονομαζεται μεταποιηση.Δηλαδη παιρνεις ενα αυτοκινητο με καθισματα πισω τα βγαζεις και το κανεις μινι αυτοκινουμενο.Εκει ναι εαν θελει θα σε γραψει το οργανο.Αλλα σε ενα αδειο πραμα που δεν ειναι και χαρακτιρισμενο σαν επαγγελματικο του βαζεις οτι θελεις.Απλα οταν με το καλο βρεις εαν δεν εχεις επαγγελματικο διπλωμα πρεπει να το δηλωσεις η να το παρεις εξ αρχης ΙΧ.Προσεξε το αυτο!
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Αλέξανδρος
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 18, 2018 4:26 pm
Ονομα: Αλέξανδρος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από Αλέξανδρος » Πέμ Φεβ 07, 2019 8:23 pm

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά, επειδή έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο της συζήτησής σας, πληροφοριακά θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι αυτοκίνητο τύπου van με ζεύγος ελαστικών στον κινητήριο άξονα θεωρείται επαγγελματικό,πράμα που σημαίνει ότι αποκλείουμε την εκδοχή του συγκεκριμένου μοντέλου(iveco),γιατί ακόμα και σαν επαγγελματικό να το πάρεις αν έχεις κάποια δραστηριότητα δεν θα μπορείς να το μετατρέψεις όπως θα ήθελες γιατί είναι παράνομο.
Το όνειρό σου όμως δεν πρέπει να σταματήσει εδώ γιατί μόλις βρήκες τον άνθρωπό σου :D
Η νομοθεσία στην Ελλάδα και το δίπλωμά σου αν είναι ερασιτεχνικό σου επιτρέπουν να οδηγείς όχημα μέγιστου επιτρεπομένου φορτίου έως 3500 χιλιόγραμμα και θέσεων 8+1
Άρα,αν πιστεύεις ακόμα στο όνειρό σου τα μοντέλα που πρέπει να στρέψεις τις έρευνες σου είναι τα εξής:
OPEL VIVARO
RENAULT TRAFFIC
NISSAN PRIMASTAR
FIAT SCUDO
FIAT DOBLO
και αν αντέχει το πορτοφόλι σου...
MERCEDES VANEO
MERCEDES VITO.

Sport Billy
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2019 1:05 am
Ονομα: Billy
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από Sport Billy » Παρ Φεβ 08, 2019 1:06 am

Γεια σας παιδιά..περιμένετε γιατί έχω μπερδευτεί..Ναι εγώ μεταποίηση θέλω να κάνω..Με λίγα λόγια..Μπορώ να αγοράσω βανάκι κλειστό χωρίς θέσεις?Αυτά δεν είναι όλα επαγγελματικά?Εγώ δεν έχω δίπλωμα επαγγελματικό..Το δίπλωμα μου με καλύπτει να πάρω ένα βανάκι τύπου transit,sprinter και τέτοια παρόμοια?Τι άδεια πρέπει να έχει για να καλύπτομαι από το δίπλωμα που έχω στην κατοχή μου?Το μόνο που λαμβάνεται υπόψη είναι το βάρος ?Συγχωρέστε με που σας ζαλίζω απλά θέλω να βγάλω μία άκρη..Και ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα πληροφορίες!

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από ntisco » Παρ Φεβ 08, 2019 2:13 pm

Αλεξανδρε καλησπερα.Το διπλωμα μου ειναι επαγγελματικο οποτε δεν εχω θεμα με τους τονους.Τωρα σε οτι αφορα τον χαρακτιρισμο οχηματων πανω απο 7.5 τονους ειναι τα επαγγελματικα που ο νομος του επιβαλει να εχεις εργασια.Μεχρι τους 7.5 τα φορτηγακια μπορεις να τα αποχαρακτηρισεις καταβαλοντας το ΦΠΑ η απλα εαν το παρεις απο μαντρα επιλεγεις να ειναι ετοιμο ΙΧ.Υπαρχουν και ιδιωτες που εχουν και ΙΧ φορτηγακια.Ξαναλεω οτι εαν παρεις φορτηγακι μπορεις μεσα να του κανεις οτι θελεις.Δεν υπαρχει θεμα κανενα αρκει να μην υπερβεις τους τονους του διπλωματος του.Εαν ομως παρεις φορτηγακι με σειρα καθισματων εαν τα βγαλεις εκει ναι εαν πεσεις σε στραβοξυλο θα σε γραψει...Αλλα απο οτι εχω ακουσει δεν εχουν γραψει κανεναν για μεταποιηση.Ακομα και στο κτεο δεν εχεις κανενα θεμα γιατι το κτεο το ενδιαφερει εξωτερικα και μηχανικα οχι εσωτερικα!
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Αλέξανδρος
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 18, 2018 4:26 pm
Ονομα: Αλέξανδρος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από Αλέξανδρος » Παρ Φεβ 08, 2019 9:58 pm

Γεια σας παιδιά,τα επαγγελματικά van δεν εξαιρούνται του Φ.Π.Α. πληρώνει ο εκάστοτε αγοραστής κανονικά όταν το αγοράζει,απλά τα επαγγελματικά εξαιρούνται του τελωνειακού δασμού με την είσοδό τους στη χώρα.
Όσον αφορά το τονάζ δεν παίζει ρόλο αν είναι πάνω ή κάτω των 7,5 τόννων για να το κάνει επαγγελματικό,στη χώρα μας η νομοθεσία δεν επιτρέπει κάποιον ιδιώτη που δεν έχει κάποια δραστηριότητα να έχει στην κατοχή του αυτοκίνητο τέτοιου τύπου ενώ αντίθετα σε όλες τις υπόλοιπες χώρες τις Ευρώπης μπορείς να αποκτήσεις ότι σου κάνει κέφι αφού σου επιτρέπει το δίπλωμά σου να το οδηγήσεις.
Πάμε στο ζουμί τώρα, για να αποκτήσεις ένα αυτοκίνητο τέτοιου τύπου πρέπει να έχει άδεια Ι.Χ. δηλαδή να απευθύνεται σε κάποιον ιδιώτη και τέτοια αυτοκίνητα είναι αυτά που προανέφερα,δηλαδή θα ψάχνεις όχημα με 8+1 θέσεις αναγκαστικά.
Ελπίζω να μπόρεσα να σε βοηθήσω αν εχεις άλλες απορίες και μπορώ να σου τις λύσω,μετά χαράς.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΝΕΑ ΜΕΛΗ”