Αγορά καμπίνας για φορτηγάκι

Η πρώτη μας γνωριμία.
Απάντηση
Vantom
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 5:41 pm
Ονομα: ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Αγορά καμπίνας για φορτηγάκι

Δημοσίευση από Vantom » Σάβ Ιαν 12, 2019 6:06 pm

Καλησπέρα σε όλους και Ευχαριστω για την αποδοχή.
Καινούργιος στο άθλημα, μετά από μια αγχωτική αλλα ομολογούμενος απίστευτης εμπειρίας ενοικίασης τροχοκινουμενου στην Κρήτη, μου μπήκε η ιδέα για αγορά.
Στο μυαλό μου είχα κάτι σε βαν, μιας και η ενοικίαση ενός rimor 660 ήταν, αν δεν κάνω λάθος, στην Κρήτη ήταν κάτι πολυ αγχωτικό για μένα λόγου μεγέθους.
Πρόσφατα βρηκα καμπίνα που μπαίνει σε φορτηγάκι 4Χ4 και σκεφτόμουν για κάτι τέτοιο.
Αυτο που δεν γνωρίζω είναι αν χρειάζεται κάποια έξτρα άδεια η κάποια έξτρα χρέωση ωστε να μπορω να το τοποθετήσω στο φορτηγάκι μου.
Σας στελνω και το λινκ της αγγελίας για να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται.
Ευχαριστω εκ των προτέρων
https://www.car.gr/classifieds/motorhomes/view/9692368/

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Αγορά καμπίνας για φορτηγάκι

Δημοσίευση από ntisco » Σάβ Ιαν 12, 2019 7:00 pm

Καλησπερα σου και καλως ηρθες στην παρεα μας.

Σιγουρα το να εχεις ενα τροχοσπιτο ειτε ρυμουκλουμενο ειτε αυτοκινουμενο σου δινει ελευθερια και ανεση στο να πας οπου και οποτε θελεις.Τωρα οσο αφορα την ερωτηση σου....εαν θελεις ενα οχημα να το κανεις μονιμα τροχοσπιτο (αυτοκινουμενο) καλυτερα να πας σε βανακι και να το φτιαξεις εσυ οπως θελεις εσυ μεσα για να αποφυγεις φορους χρεωσεις και λοιπα που εχουν τα αυτοκινουμενα οπου ειναι απο την μανα τους.

Εαν θελεις την κλουβα που κουμπωνει στο 4χ4 σου τοτε θα το δηλωσεις κανονικα στην εφορια και θα στο φορολογισει αναλογα!Δεν γνωριζω να σου πω με σιγουρια ποσο θα στο βαλουν...

Εαν παλι θελεις πιο μεγαλη ελευθερια το καλυτερο ειναι να παρεις ενα ρυμουλκουμενο γιατι εχεις την ανεση να ξεκοτσαρεις και να πας καπου με το αμαξι σου που δεν μπορεις να περασεις με το αυτοκινουμενο.

Η αποφαση δικη σου απλά σκεψου το καλα και δες ολες τις παραμετρους απο το καθε ενα ειδος τροχοσπιτου...
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Αγορά καμπίνας για φορτηγάκι

Δημοσίευση από stefanos » Σάβ Ιαν 12, 2019 9:00 pm

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και έυχομαι να πραγματοποιήσεις το όνειρο σου.
Την απάντηση στο ερωτημά σου νομίζω θα στη δώσει ο κύριος ο οποίος έχει βάλει την αγγελία πως το είχε δηλωμένο
και πως το κυκλοφορούσε.
Αυτό που ήθελα να πώ εγώ και καλοπροαίρετα πάντα πρίν απο την αγορά να σκεφτείς κάποια πράγματα.
Οι εποχές είναι δύσκολες απο οικονομικης άποψης και μια λάθος αγορά στοιχίζει(η μεταπώληση στο χώρο αυτό είναι δύσκολη και με χασούρα)
Το αυτοκινούμενο που νοίκιασες με αυτό που σκέφτεσαι να αγοράσεις δεν έχει καμιά σχέση σε χώρους και άνεση(απ ότι είδα δεν έχει τουαλέτα
πράγμα σημαντικό κατα την γνώμη μου κατα του χειμερινούς μήνες)
Το βρίσκω ακριβό για αυτά που προσφέρει
Όλα αυτά στα λέω με όλη την καλή διάθεση,ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Αγορά καμπίνας για φορτηγάκι

Δημοσίευση από ntisco » Σάβ Ιαν 12, 2019 9:44 pm

Ναι τωρα ειδα και την αγγελια...Δεν νομιζω οτι θα σε βολεψει ειδικα εαν εχεις παιδι η παιδια..Αυτο οπως το βλεπω ειναι για 1 ατομο αντε 2 το πολυ!!!
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Vantom
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 5:41 pm
Ονομα: ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Αγορά καμπίνας για φορτηγάκι

Δημοσίευση από Vantom » Κυρ Ιαν 13, 2019 12:44 am

Καλησπέρα και σας Ευχαριστω όλους για την άμεση απάντηση.
Η αλήθεια είναι οτι είναι πολυ μικρό σε χώρους και με δυο παιδιά θα είναι πολυ στριμωγμένα.
Η καλύτερη λύση βέβαια και από φορολογικής άποψης είναι η ίδιο κατασκευή ενός βαν.
Αλλα τι γίνεται σε περίπτωση ελέγχου αστυνομίας η σε ακομα χειρότερη σε περίπτωση (χτύπα ξύλο) ατυχήματος?
Και για να μην γίνομαι ακραίος άντε να πάρουμε την πρώτη περίπτωση.
Δεν θα υπάρξουν επιπτώσεις?
Υπάρχει κάποιος από εσάς που έχει ίδιο κατασκευή και τον έχει σταματήσει αστυνομία για έλεγχο?

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Αγορά καμπίνας για φορτηγάκι

Δημοσίευση από stefanos » Κυρ Ιαν 13, 2019 8:27 am

Kαλημέρα φίλε μου,προσωπικα δεν γνωρίζω τις διαδικασίες για ιδιοκατασκευη σε βαν.
Θα σου πώ όμως την προσωπική μου γνώμη.Απο τη στιγμή που έχεις δυο παιδιά θα χρειαστείς χώρους.
Ισως το καλοκαίρι που είμαστε τις περισσότερες ώρες εκτός οχήματος δεν θα σε απασχολεί πολύ όμως τους
χειμερινούς μήνες οι χώροι είναι απαραίτητοι.Σαν χαρακτήρας είμαι υπέρ τον καθαρών λύσεων,τι εννοώ?
επειδή το κράτος μας δεν είναι καθόλου φιλικό προς τους πολίτες του, οι νόμοι και οι κανονισμοί αλλάζουν
συνεχώς,και ίσως δεν βγάλεις ποτέ άκρη θα πήγαινα σε μια έτοιμη λύση(τροχόσπιτο 'η αυτοκινούμενο) όπου
οι διαδικασίες είναι γνωστές και σίγουρες.Εκτός αυτού η ιδιοκατασκευή ενός βαν θέλει γνώση και σοβαρότητα
(προσθέτεις 500-600kg βάρος τα οποία πρέπει να είναι κατανεμημένα σωστά για την σωστή οδηγική συμπεριφορά)
Και κάτι άλλο που με απασχολέι πώς ενα βαν με άδεια δυο θέσεων μπορεί να αλλάξει σε τέσσερων μιας και έχεις
και τα παιδιά.

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Αγορά καμπίνας για φορτηγάκι

Δημοσίευση από ntisco » Κυρ Ιαν 13, 2019 11:04 am

Κοιτα το εχω ψαξει το θεμα γιατι και εγω ειμαι στην αναζητηση ενος βαν για μετατρωπη.Με ενδιαφερει για τα γρηγορα Σ/Κ για να μην εχω να ετοιμαζω τροχοσπιτο πραγματα και λοιπα.Μεσα λοιπον στο βαν μπορεις να κανεις οτι θελεις..κανεις δεν θα σου πει κατι.Οπως και στο ιδιωτικο σου αυτοκινητο.Μπορεις να βαλεις τα παντα.Το εξωτερικο μερος ειναι αυτο που το απαγορευει ο νομος.Οποτε εξωτερικα το αφηνεις οπως ειναι.

Τωρα οσο αφορα τα ατομα εαν υπαρχουν οι θεσεις σαφεστατα και μπορεις να προσθεσεις στην αδεια οσα θελεις.Φυσικα και οικονομικα εξοδα τα οποια δεν γνωριζω αλλα σιγουρα ειναι πολυ πιο λιγα απο την αγορα αυτοκινουμενου και τα φορολογικα του.

Αλλα εαν ειστε 2 ατομα..2 παιδια και 2 μεγαλοι και εγω θα ελεγα ρυμουλκουμενο ΜΟΝΟ...πιο μεγαλοι χωροι πιο ανετο....Χωρις πολλα φορολογικα μονο το σημα του 165 το ετος...ΜΕ ενα 4αρι μετρα εισαι αρχηγος!!
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Αγορά καμπίνας για φορτηγάκι

Δημοσίευση από stefanos » Κυρ Ιαν 13, 2019 11:19 am

Νίκο γιατί 165€ το σήμα?? εγω πλήρωσα 140€

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Αγορά καμπίνας για φορτηγάκι

Δημοσίευση από ntisco » Κυρ Ιαν 13, 2019 11:32 am

Ωχ λαθος εγραψα...ναι 145 εχεις δικαιο....πηγε το χερι...145 ειναι!!!ρε το ατιμο το μυαλο!! :lol: :lol:
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΝΕΑ ΜΕΛΗ”