Κεραία για το camper και το τροχόσπιτο.

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Κεραία για το camper και το τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από kastrinos » Κυρ Μαρ 20, 2016 11:16 pm

Σε αρκετά τροχόσπιτα υπάρχουν τοποθετημένες τηλεοράσεις. Είναι μια από τις ευκολίες της εποχής μας που ορισμένοι δεν θέλουν να αποχωριστούν.

Για να λειτουργήσει η τηλεόραση οιοσδήποτε χρειάζεται κεραία και σε αρκετές περιπτώσεις και κάποιον ενισχυτή σήματος.
Στα εξειδικευμένα καταστήματα υπάρχουν πολλές επιλογές τόσο για επίγεια όσο και για δορυφορική λήψη.

Οι κεραίες αυτές εγκαθίστανται πάνω στο τροχόσπιτο και είναι σίγουρο ότι θα απαιτηθούν μερικές τρύπες για να ολοκληρωθεί η τοποθέτηση τους. Ξέρω πολλούς που δεν συμπαθούν τις περίσσιες ή μη αναγκαίες τρύπες στο τροχόσπιτο και ειδικά αυτές που γίνονται ενώ αυτό έχει φυγή από το εργοστάσιο κατασκευής.

Επιπλέον σε μερικές περιπτώσεις το κόστος αγοράς και τοποθέτησης ανεβαίνει σε σχέση με μια κεραία οικιακού τύπου ίδιων δυνατοτήτων.
Κάπου εδώ να πω ότι οι λεγόμενες εσωτερικού χώρου κεραίες δεν είναι και η καλύτερη επιλογή.
Αυτές όμως έχουν ένα πρόβλημα, την τοποθέτηση και πως το καλώδιο θα φτάσει την τηλεόραση.

Τι μπορούμε λοιπό να κάνουμε;

Μπορούμε να αγοράσουμε μια κεραία οικιακού τύπου μαζί με τον ιστό της και την απαιτούμενη καλωδίωση.

Η τοποθέτηση της μπορεί να γίνει εύκολα στην πίσω σκάλα που έχουν μερικά τροχόσπιτα ή αν δεν υπάρχει στερεώνεται στη μπροστινή ρόδα (jokey).

Το καλώδιο μπορεί εύκολα να περάσει μέσα στο τροχόσπιτο από τις τρύπες που έχει στο πάτωμα του.
Ναι ίσως μερικοί να μην το γνωρίζεται αλλά όλα τα τροχόσπιτα για λόγους αερισμού έχουν στην βάση τους τρύπες σίγουρα μπροστά και πίσω και κατά πάσα πιθανότητα και στην μέση του.

Βέβαια για να αποφύγουμε την είσοδο ανεπιθύμητων επισκεπτών αυτές οι τρύπες προστατεύονται από πλαστική σήτα. Μπορούμε να μεγαλώσουμε μια αυτό τις τρύπες της σίτας και περάσουμε το καλώδιο και στην συνέχεια να χρησιμοποιήσουμε κάποιο άλλο υλικό (σίτα από παράθυρο σπιτιού) για να αποτρέψουμε ανεπιθύμητες εισόδους.
Αυτά.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
manoliss
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 12:26 am

Re:Κεραία για το camper και το τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από manoliss » Δευ Μαρ 21, 2016 11:26 am

στο δικο μου την ειχε τοποθετησει ο προηγούμενος ιδιοκτητης και βγαινει κονταρι από την οροφη που αποθηκευτετε στην ντουλαπα εχει ενισχυτή ο οποιος δουλευει με 220βολτ....βεβαια στην ψηφιακη εποχη που ζουμε αν δεν εχουμε τηλεοραση με ενσωματομενο αποκωδικοποιητή θα χρειαστούμε έναν....
οπου εχω παει εχει καλη ληψη εκτος από εκει που η περιοχη εχει πρόβλημα.....την θεωρω απαραίτητη αν υπαρχουν μικρα παιδια και για εμας μονο από θεμα ενημερωσης.....

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re:Κεραία για το camper και το τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από stefanos » Δευ Μαρ 21, 2016 12:08 pm

Kαι εγώ έχω μια κεραία σαν του Μανώλη την είχα βάλει όταν αγόρασα το τροχόσπιτο και μάλιστα είχα δώσει αρκετά λεφτά, 150€ αν θυμάμαι καλά.
Είναι τα μοναδικά χρήματα που έχω κλάψει δεν την έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν ποτέ.

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re:Κεραία για το camper και το τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από kastrinos » Τρί Μαρ 22, 2016 9:00 pm

Εγω προσωπικά θα ζούσα και χωρίς ενημέρωση.
Το θέμα είναι τα παιδιά.

Ετσι για την ιστορία σίγουρα η κεραία με τον ιστό είναι η καλύτερη λύση, απλά είναι θέμα πιος και πως θα κάνει την εργασία.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

mediterraneo
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 3:08 pm

Re: Κεραία για το camper και το τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από mediterraneo » Τετ Μαρ 23, 2016 6:20 pm

Με προβληματισε το θεμα της κεραιας στο Camper,ακουσα προτασεις...διεθεσα και 85ε ,στρογγυλου τυπου και τελικα κατεληξα σε μια μικρη κεραια κατευθυνσης,οπως αυτη του σπιτιου.Τυχαια την ειδα σε βιτρινα με την εικονα αυτ-νου,τροχ-του....στο κουτι,Ισπανικης προελευσης ,ισως 40 εκ. Την τοποθετησα στην σκαλα,σε πλαστικο σωληνα που ολισθαινει σ'εναν αλλο πλαστικο σωληνα σταθερο για να εχω το υψος που θελω.Την προσανατολιζω οπως οι κεραιες των σπιτιων στο χωρο που βρισκομαι κι αυτο ειναι ολο!Κοστος μαλλον 28ε.

Άβαταρ μέλους
panamach
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Μαρ 21, 2016 4:26 pm

Re:Κεραία για το camper και το τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από panamach » Τετ Μαρ 23, 2016 9:45 pm

Απλή , φτηνή ,σίγουρη και made in greece :!:
Διαστάσεις 25 εκ. χ 8 εκ και γωνία λήψης 180 μοίρες.
Την ακουμπάς ή την κρεμάς όπου βολεύει και δεν κάνεις καμμία τρύπα .
Με 25€ ξεμπέρδεψες.
http://www.matel-export.com/el/content/ ... F%84%CE%B1

ματελ.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Batfalcon
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2016 7:13 pm

Re: Κεραία για το camper και το τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από Batfalcon » Τετ Απρ 06, 2016 10:28 pm

Αυτή η κεραία δλδ, έχει την ίδια λήψη σε τόξο 180 μοιρών; :o
As always... The only difference between men and boys, is the price of their toys!

Άβαταρ μέλους
panamach
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Μαρ 21, 2016 4:26 pm

Re: Κεραία για το camper και το τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από panamach » Πέμ Απρ 07, 2016 5:45 pm

Οσες λίγες φορές τη χρειάστηκα , έπιασε σήμα χωρίς πολύ κούνημα.
Στο site της εταιρείας δε βρήκα τις μοίρες.
Στη συσκευασία του προιόντος το γράψει.
20160407_173757.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: Κεραία για το camper και το τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από kastrinos » Πέμ Απρ 07, 2016 8:36 pm

Ας μην ξεχνάμε και τη δυνατότητα ληψης σήματος.
Εδώ μπορείται να δείτε την περιοχή που σας ενδιαφέρει
http://www.digea.gr/map/el
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Κεραία για το camper και το τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από ntisco » Τρί Ιουν 05, 2018 3:07 pm

Με μια απλη και καλη φορητη κεραια μπορεις να εχεις μια χαρα σημα..Τωρα με το ψηφιακο δεν θελει πολυ προσπαθεια εαν εισαι σε σταθερο σημειο.Εμεις εχουμε ταμπλετ και λαπτοπ με φορτωμενες ταινιες και ολα καλα!!

Οσο για τρυπες οτι εχω χρειαστε απο την οροφη για μεσα..παω το καλωδιο περιμετρικα με το λαστινο και το βαζω απο κατω που εχει απο την πανα του ετοιμες...Στην οροφη δεν θελω τιποτα απο τρυπα...Και τα πανελ ετσι τα εχω βαλει...ολα καλα!!!
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ”