ADAC ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

ADAC ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

Δημοσίευση από stefanos » Τετ Φεβ 09, 2022 2:25 pm

Όταν αγόρασα το τροχόσπιτο τον Απρίλιο του 2010 μια απο τις πρώτες σκέψεις μου και φόβος μαζι ήταν τι θα γίνει σε περίπτωση
που μείνω στο δρόμο απο μηχανική βλάβη του αυτοκινήτου και έχω και το τροχόσπιτο μαζι.Όπως είναι γνωστό οι οδικές βοήθειες
δεν έχουν την δυνατότητα απο πλευράς νομοθεσίας(μιας και το τροχόσπιτο δεν έχει άδεια ξεχωριστή και μπορεί να ρυμουλκηθεί
μόνο απο το όχημα το οποίο διαθέτει άδεια έλξης)να ρυμουλκήσουν το τροχόσπιτο.Επομένος ή το παρατούσες το τροχόσπιτο στο
σημείο που έμενες με το αμάξι ή αν ήταν καλόβολος ο υπάλληλος της οδικης βοήθειας σε εξυπηρετούσε παρανόμος ή έπρεπε να βρείς
κάποιον φίλο ή γνωστό να τον αγκαρέψεις πάλι παρανόμος.
Ετσι η λύση ήρθε απο την ADAC μια απο της μεγαλύτερες εταιρείες στον κόσμο στο θέμα της οδικης ασφάλειας του αυτοκινητου.
Αν θυμάμαι καλά πλήρωσα γύρω στα 80€ για ένα χρόνο.Ασφάλιζε τον οδηγό και όχι το όχημα οπότε με ότι όχημα και να έμενες
σε εξυπηρετούσαν σαν άτομο.Εκείνη την εποχή πολλοί ιδιοκτήτες αυτοκινούμενων και τροχοσπίτων είχαν κάνει την συνδρομή σε
αυτήν την εταιρεία η οποία σταμάτησε την συνδρομή πρός του Έλληνες γιατί απο κάποια στιγμή και μετά είχε γίνει κατάχρηση
των υπηρεσιών της.
Εγώ προσωπικά πρόλαβα και την χρησιμοποίησα μια φορά.Γυρνώντας απο διακοπές και 10χλμ μακριά απο το σπίτι μου 'εσπασε
η βάση του δυναμό.Πήρα τηλέφωνο στα γραφεία τους στην Αθηνα('ηταν αργά το βράδυ)τους είπα που έμεινα και οτι εχω τροχόσπιτο
με ρωτήσαν ποσα άτομα ειμαστε αν υπάρχουν παιδιά κ.α.Μου είπαν ότι επειδη ειναι δύσκολο να βρεθεί γρήγορα και δευτερο οχημα
για να μεταφέρει το τροχόσπιτο και μιας και έμενα κοντά μήπως μπορεί κάποιος γνωστός να βοηθήσει στην μεταφορά του.Έτσι και
έγινε αγκάρεψα τον ξαδερφο πήρε το τροχόσπιτο και την οικογένεια και τους πήγε σπίτι.Ήρθε η οδική(interamerican ετυχε) και πήραν
το αυτοκίνητο.Μέχρι και δυο μέρες μετά με παίρναν τηλέφωνο για να με ρωτήσουν αν είμαστε καλά αν έγινε το αυτοκίνητο κ.α.
Σίγουρα ένοιωθες μια σιγουριά με αυτήν την εταιρεία αλλά δυστηχώς δεν μπορούμε πλέον να είμαστε μέλη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”