Πρίζα κοτσαδόρου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Πρίζα κοτσαδόρου

Δημοσίευση από kastrinos » Τετ Απρ 06, 2016 8:39 pm

Πρίζα τροχόσπιτου. Ένα υλικό που κάνει παρέα στην χούφτα του κοτσαδόρου και κανείς δεν ασχολείται μαζί του. Και όμως χωρίς αυτό ή εφόσον έχει βλάβη το να ρυμούλκησης ένα τροχόσπιτο πέρα από παράνομο είναι και επικίνδυνο.

Τι κάνει λοιπόν; Απλά μεταφέρει τις ενδείξεις κίνησης του οχήματος (φλας, στοπ, φώτα πορείας - ομίχλης) από το αυτοκίνητο στα αντίστοιχα ενδεικτικά φώτα του τροχόσπιτου και όχι μόνο, μπορεί επίσης να δίνει φως στο τροχόσπιτο και ρεύμα στο ψυγείο . Στην χούφτα υπάρχει το αρσενικό φις ενώ στον κοτσαδόρο υπάρχει το θηλυκό φις.

Υπάρχουν δύο κατηγορίες ή μάλλον είδη φις. Αυτό με τους 7 πόλους και το άλλο με τους 13 πόλους, ανάλογα την χρονιά κατασκευής του τροχόσπιτου, σα το κρασί δηλαδή, μόνο που στην περίπτωση μας όσο πιο νέο τόσο καλύτερο.

Ενας δεύτερος παράγοντας που επηρεάζει την σύνθεση είναι οι ρυμουλκούμενες μπαγκαζιέρες. Αυτές σχεδόν πάντα έχουν 7 πόλους. Πλέον τα τροχόσπιτα έχουν όλα 13 πόλους.

Κάθε επαφή έχει συγκεκριμένη σύνδεση για τις λειτουργίες του τροχόσπιτου όπως παρακάτω:
7Pin
1 Αριστερό φλας Κίτρινο
2 Ομίχλης Μπλε
3 Γείωση Άσπρο
4 Δεξί φλας Πράσινο
5 Δεξιό πορείας Καφέ
6 Φρένα Κόκκινο
7 Αριστερό πορείας Μαύρο

13Pin
1 Αριστερό φλας Κίτρινο
2 Ομίχλης Μπλε
3 Γείωση Άσπρο
4 Δεξί φλας Πράσινο
5 Δεξιό πορείας Καφέ
6 Φρένα Κόκκινο
7 Αριστερό πορείας Μαύρο
8 Όπισθεν
9 Συνεχές για φώτα
10 Συνεχές για ψυγείο
11 Ελεύθερο
12 Ελεύθερο
13 Γείωση 9 – 12
Για ακόμα μια φορά να πω ότι δεν παίζουμε με τα ηλεκτρικά. Πρέπει κάθε εργασία που γίνεται στο τροχόσπιτο να γίνεται με ασφάλεια και από εξειδικευμένο επαγγελματία.
Πάμε σε ένα συχνό φαινόμενο
Αρκετές έχουν διαπιστώσει (συνήθως την ώρα που θα κάνουν την πρώτη τους ρυμούλκηση ότι η πρίζα του κοτσαδόρου τους δεν ταιριάζει με αυτή του τροχόσπιτου. Ευτυχώς υπάρχουν οι προσαρμογείς για αυτή τη δουλειά. Υπάρχουν έτοιμοι στο εμπόριο αρκετές επιλογές για να κάνετε τη δουλειά σας.
Να θυμάστε πάντα ότι πρέπει να γνωρίζεται τη πρίζα έχει ο κοτσαδόρος του αυτοκινήτου σας και να ελέγχεται πάντα τη πρίζα έχει το ρυμουλκούμενο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Πρίζα κοτσαδόρου

Δημοσίευση από stefanos » Τετ Απρ 06, 2016 10:21 pm

Το τροχόσπιτο μου έχει 13πολικό φίς και επέλεξα να βάλω και στο αυτοκίνητο 13πολική μπρίζα για να έχω και φώτα αλλά και να λειτουργώ το ψυγείο εν κινήση.
Αυτό που θα ήθελα να αναφέρω ως εμπειρία είναι ότι πρέπει να έχουμε μαζί μας ανάλογα με πόσους πόλους έχει το αυτοκίνητο ή το τροχόσπιτο μας και τους αντίστοιχους αντάπτορες.Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος έτυχε να ρυμουλκήσω τρέιλερ φίλου το οποίο έιχε 7 πόλους έβαλα τον αντάπτορα(απο 13 σε 7 πόλους) στην πρίζα του αυτοκινήτου και όλα καλά.
Σε μιά εκδρομή έμεινα απο αβαρία με το αυτοκίνητο , ήρθε φίλος να ρυμουλκήσει το τροχόσπιτο εφόσον η οδική δεν το αναλάμβανε και για κακή μας τύχη είχε 7πολική πρίζα αντάπτορα δεν είχα και κάναμε 100χλμ μεσα στη νύχτα χωρίς το τροχόσπιτο να έχει φώτα.
Ευτυχώς ο οδηγός της οδικής ήταν συνεργάσιμος και ακολουθούσε πίσω απο το τροχόσπιτο μα αναμένα τα αλαρμ

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: Πρίζα κοτσαδόρου

Δημοσίευση από kastrinos » Τετ Απρ 06, 2016 11:49 pm

Απλά από όσο γνωρίζω στη λειτουργία του ψυγείου με 12V δεν επιτυγχάνουμε την απόλυτη ψύξη. Ένα ψυγείο για να λειτουργεί στο μέγιστο των δυνατοτήτων του πρέπει να τροφοδοτείτε με 220V ή υγραέριο.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
manoliss
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 12:26 am

Re: Πρίζα κοτσαδόρου

Δημοσίευση από manoliss » Πέμ Απρ 07, 2016 10:28 am

Σε δικο μου ανταπτορα με καλωδιο απο 7 σε 13 επρεπε να κανω γεφυρα την γειωση του ψυγειου με την γειωση των φωτων.....για να εχω σωστη λειτουργια....

almak
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 1:24 pm

Re: Πρίζα κοτσαδόρου

Δημοσίευση από almak » Τετ Ιούλ 27, 2016 7:31 pm

Αγόρασα καινούργιο αυτοκίνητο και ζήτησα από την αντιπροσωπία να μου περάσει κοτσαδόρο με καλοδίωση - πρίζα 13 πιν.
5 μήνες μετά όταν αξιώθηκα να κοτ΄σαρω για δοκιμή ανακάλυψα πως δεν έχω ρεύμα 12 βολτ στο ψυγεία και σε όσα φώτα εντός δουλεύουν με 12.
Η απάντηση από 2 αντιπροσωπείες ήταν πως έπρεπε να έχω ζητήσει να συνδέσουν και το ρεύμα.
Εγώ είχα ζητήσει και εξηγήσει για πιο λόγο ήθελα 13 πιν όταν είχα παραγγείλει το αυτοκίνητο , αλλά στην πορεία καταλαβα πως όλα αυτά που έλεγα τους ήταν κινέζικα.
Αποτέλεσμα:
Πήγα στην κεντρική αντιπροσωπεία και αφού είδαν τι έχω στο αυτοκινητό μου , παράγγειλαν την καλοδίωση και πήγα μετά από τρεις μέρες να την φορέσουν. Έκαναν 3,5 ώρες να το περάσουν από εμπρός έως πίσω . Φυσικά παραδέχθηκαν πως το κάνουν για πρώτη φορά και πως την επόμενη φορά θα τους πάρει μόνο 45 λεπτά. Φοβερή ταλαιπωρεία και μοναδικό κέρδος ότι δεν χρειάστηκε να πληρώσω τίποτα.

Έτσι λοιπόν όποιος αναγκαστεί να βάλει κοτσαδόρο σε αντιπροσωπεία ας έχει κατά νου πως την σύνδεση του συνεχούς ρεύματος δεν την θεωρούν πάντα στανταρ !!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Πρίζα κοτσαδόρου

Δημοσίευση από stefanos » Πέμ Ιούλ 28, 2016 12:05 am

Αλέξη καλορίζικο και καλοτάξιδο το καινούργιο σου αμάξι.Εγώ στο αμάξι έχω 13 πολική πρίζα για του ίδιους λόγους που έβαλες και εσύ.
Δέν το έβαλα στην αντιπροσωπεία γιατί μου ζητούσαν 1000€+ διότι χρειαζόταν ειδική πλεξούδα.Την έβαλα απο εκεί που αγόρασα το τροχόσπιτο
και εκτός τα κλασικά φλάς φώτα έιχα ψυγείο και φώτα μέσα στο τροχόσπιτο.Δεν εχω φώτα ομίχλης.Και πάνω στη ώρα έγινε δημοσίευση σε αυτό το θέμα μιας και μου κλέψαν το φίς του τροχοσπίτου που συνδέεται στη πρίζα.Προσπάθησα μήπως και το συνδέσω εγώ με βάση αυτό το σχεδιάγραμμα
που δημοσίευσε ο kastrinos αλλά τίποτα οπότε θα ακολουθήσω την συμβουλή του και θα απευθυνθω σε κάποιο ειδικό.

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Πρίζα κοτσαδόρου

Δημοσίευση από ntisco » Τρί Ιουν 05, 2018 3:00 pm

Το δικο μου και το αμαξι και το τροχοσπιτο εχει 7..Δεν ξερω αν θελω να βαλω παραπανω γιατι δεν με ενδιαφερει το ψυγειο...αλλα η οπισθεν ναι με ενδιαφερει...Εχω ενα κενο...το πολυ να παρω απο εκει...Ακομα εχω φωτα τροχοσπιτου μου τα αναφερει στα χαρτια του...οχι θεσης η κατι αλλο....και ειναι με μπλε χρωμα...

Τεσπα...θα μεινω μαλλον στα 7 με προσθηκη οπισθεν..
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ”