οι Έλληνες δεν είναι οπαδοί του camping

Συζητήσεις σε θέματα που αφορούν το κάμπινγκ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

οι Έλληνες δεν είναι οπαδοί του camping

Δημοσίευση από kastrinos » Πέμ Μαρ 17, 2016 8:12 pm

Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια που έμπορος ειδών camping στην Θεσσαλονίκη και επίσημος αντιπρόσωπος μεγάλης Γερμανικής εταιρείας κατασκευής τροχόσπιτων – αυτοκινούμενων μου ανέφερε πόσα από τα χιλιάδες τροχόσπιτα που είχε κατασκευάσει σε ένα χρόνο η εταιρεία είχε πουλήσει αυτός στην Ελλάδα. Ελάχιστο ποσοστό, αντίστοιχα λίγα πούλησαν βέβαια και οι υπόλοιποι έμποροι.
Δεν επιθυμώ να συζητήσουμε τις μικρές πωλήσεις. Όμως αποτελεί μία ακόμα ένδειξη ότι τελικά οι Έλληνες δεν είναι οπαδοί του camping.
Αν συζητήσετε με ξένους τουρίστες στα camping που επισκέπτεσαι ή διαβάσετε forum του εξωτερικού θα δείτε ότι στο εξωτερικό έχουν περισσότερο κόσμο που ασχολείται με το camping. Αναρωτιέμαι, γιατί λοιπόν μια χώρα που έχει όλη την ομορφιά του κόσμου στα χώματα της και στη θάλασσα της να μην έχει περισσότερους οπαδούς του camping.
Προσπαθώ να ανακαλύψω το γιατί και σε συζητήσεις μου με συναδέλφους και αυτό που εισπράττω, στην καλύτερη περίπτωση, είναι ότι ¨ωχ αδερφέ μεγαλώσαμε πια για τέτοια¨. Κάποτε μια είπε ¨κρίμα Κώστα, αν κάνατε άλλο κουμάντο ίσως να καταφέρνατε κάτι¨.
Τελικά ότι απάντηση και αν έχω εισπράξει στα τόσα χρόνια το γεγονός παραμένει ο Έλληνας βλέπει το camping ως κάτι ¨παρακατιανό¨.
Τα υπόλοιπα δικά σας
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
manoliss
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 12:26 am

Re: οι Έλληνες δεν είναι οπαδοί του camping

Δημοσίευση από manoliss » Παρ Μαρ 18, 2016 1:57 pm

οι ελληνες εχουν ακομα την μυτη ψηλα.....προτιμουν να δωσουν ένα καρο ευρω και να πανε σε οργανωμένα ξενοδοχεια παρα την απελευθερωση στην φυση.....δυστυχως η ιδια η πολιτεια δεν εχει μεριμνησει ετσι ώστε να προωθησει το κοσμο για κάμπινγκ..οταν ακομα η αγορα του τροχόσπιτου θελει καινουργια εγκριση με 1000+ευρω κοστος όταν το τροχοσπιτο το ρυμουλκουμενο θελει 140 ευρα τελη.....οταν οι
τιμες στα κάμπινγκ είναι ηδη ψηλα λογω ακριβιας πραγματων και φορολογιας.....
βεβαια θα μου πεις κανε ελευθερο...με 100.000 προσφυγες κανεις ευκολα ελευθερο κάμπινγκ σημερα?
είμαι σιγουρος ότι πολλοι θελους και δεν μπορουν.....εξαλλου με την ολη κατασταση που υπαρχει εχει χαθει και η διαθεση....

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ”