Και ο Έλληνας έμαθε το camping

Συζητήσεις σε θέματα που αφορούν το κάμπινγκ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Και ο Έλληνας έμαθε το camping

Δημοσίευση από kastrinos » Πέμ Μαρ 10, 2016 8:46 pm

Η μετάβαση μου από την σκηνή στο τροχόσπιτο μου επέτρεψε να ¨ζήσω¨ περισσότερο μέσα στους χώρους ενός οργανωμένου camping, από ότι όταν έκανα διακοπές κάποιων ημερών.

Έμαθα ότι στο camping οι άνθρωποι είναι πιο ¨άνθρωποι¨, το camping είναι ¨κάτι¨ σαν τις γειτονιές του χωριού που μεγάλωσα. Ήταν πάντα εκεί να σε βοηθήσουν, να σε συμβουλέψουν. Τα βράδια παρέες έξω από μια σκηνή ή ένα τροχόσπιτο σαν τις βεγγέρες του χωριού, συζητούσαμε και περνούσαμε την ώρα μας ευχάριστα. Μαζί στα εύκολα, μαζί και στα δύσκολα όταν έπιανε καμία καλοκαιρινή μπόρα. Αν βλέπαμε κάποιον πρωτάρη ίσως και λίγο ανοργάνωτο, αμέσως θυμόμασταν την δική μας ¨πρώτη¨ φορά και όλοι τρέχαμε να τον βοηθήσουμε, να του δώσουμε τις γνώσεις μας. Σεβόμασταν τον γείτονα μας, τη φύση αλλά και τους κανόνες ¨καλής συμπεριφοράς¨ του camping. Γίναμε παράδειγμα στα παιδιά μας. Τα μάθαμε ότι υπάρχει και μια ¨άλλη ζωή¨ έξω από το τσιμέντο της μεγαλούπολης. Τους δώσαμε την ευκαιρία να ζήσουν μερικά από αυτά που ζήσαμε εμείς μεγαλώνοντας είτε στις γειτονιές και τις αλάνες της πόλης είτε στα σοκάκια και τη φύση του χωριού.
Γνώρισα πολλούς ανθρώπους και παρόλο που δεν κράτησα ουσιαστικά επαφή μαζί τους μόνο καλές αναμνήσεις έχω από αυτούς.
Πόσες βραδιές δεν ενώσαμε τραπέζια και ψησταριές για να χωρέσουμε; Εκεί γινόταν πράξη ¨όλοι οι καλοί χωράνε¨, πόσα πρωινά δεν ρώτησε ο γείτονας ¨πάω χωριό θέλετε τίποτα;¨. Πόσα απογεύματα δεν μαζεύτηκαν έξω από την σκηνή μου ένα τσούρμο παιδιά να παίξουν με τα δικά μου; Ο γείτονας είχε το νου του και στα δικά μου παιδιά. Η γυναίκες αντάλλασσαν μεταξύ τους ότι ¨καλούδια¨ μπόρεσε η καθεμία να φτιάξει με τα ελάχιστα μέσα που διέθεταν. Όταν γιόρταζε κάποιος γλύκαινε όλους τους γείτονες ακόμα και αυτούς που δεν ήξερε.
Όταν έφτανα στον χώρο που θα κατασκηνώσω τον εύρισκα καθαρό και όταν έφευγα φρόντιζα να τον αφήσω καθαρότερο.

Αυτά που με τράβηξαν τότε σε αυτή την μορφή διακοπών τείνουν να εξαφανισθούν. Το συνειδητοποίησα φέτος. Ξεκίνησαν πέρυσι κάποιες υποψίες οι οποίες φέτος έγιναν βεβαιότητα. Ο κόσμος του camping αλλάζει. Εξελίσσετε σε ¨κάτι¨ που δεν μου είναι ¨γνώριμο και αγαπητό¨.

Το πρώτο που διαπίστωσα είναι ότι αρκετός νέος κόσμος μπήκε στην κοινωνία του camping. Το άσχημο όμως είναι ότι δεν ¨έχει¨ την νοοτροπία του κατασκηνωτή. Στράφηκαν στο camping για καθαρά οικονομικούς λόγους. Απλά αντικατέστησαν το rooms to let με μια igloo σκηνή από κάποιο super market κρατώντας όμως την νοοτροπία που ¨νεοέλληνα¨ που πάει διακοπές. Δεν ξέρουν να κινηθούν, δεν σέβονται τους κανόνες λειτουργίας, δεν σέβονται τον χώρο που ζουν. Στην ουσία καταριούνται την άτιμη οικονομική κρίση που δεν τους επιτρέπει να έχουν δωμάτιο με air-condition και TV για τον αγώνα της αγαπημένης τους ομάδας και μετά να πίνουν το cappuccino fredo τους κάτω από μια ομπρέλα παρακολουθώντας τις διερχόμενες αιθέριες υπάρξεις με προσοχή όμως γιατί το έτερον ήμισυ καραδοκεί. Φτάνουν λοιπόν στον χώρο του camping και αφού απλώσουν όλο τον εξοπλισμό τους στο χώμα αρχίζουν να προσπαθούν να στήσουν την σκηνή τους, όχι εκεί που τους υποδεικνύει ο υπεύθυνος αλλά εκεί που εξυπηρετεί αυτούς. Δεν τους ενδιαφέρουν όρια και τέτοια πεζά. Αν δε, τολμήσεις να πλησιάσεις να βοηθήσεις θα ακούσεις ¨ποιος είσαι εσύ και τι θες; εγώ είμαι έμπειρος η σκηνή φταίει που δεν στήνετε¨. Όταν με το καλό τελειώσει το στήσιμο αφού βέβαια πρώτα του δώσεις σφυρί, δεκτή να του εξηγήσεις τι είναι αυτά τα μυστήρια κορδόνια που κρέμονται από την σκηνή κλπ κλπ ... θα δει το τροχόσπιτο σου ... α εσύ είσαι καπιτάλα θα πει με χαμόγελο πονηρό.
Βέβαια μπορεί να έχει τροχόσπιτο. Ε τότε εκεί να δεις πανηγύρια. Μα καλά χαζός είσαι θα σου πει; Τόσα λεφτά έδωσες; Εγώ με τρία χιλιάρικα πήρα αυτό το ¨θηρίο¨ έδωσα και κάτι στο υπουργείο γιατί ήταν λίγο βαρύ για το αμάξι μου και να με.
Μαζί με όλα αυτά θα φροντίσει ώστε ο χώρος του να γεμίσει γρήγορα σκουπίδια, κουτάκια μπύρας, αναψυκτικών κλπ και φυσικά θα φροντίζει πάντα τις ώρες κοινής ησυχίας αυτός να ενοχλεί είτε με τη μουσική, είτε με τη τηλεόραση του.
Άρα τελικά που καταλήγουμε; Όλοι θέλουμε περισσότερους Έλληνες να στραφούν σε αυτή τη μορφή διακοπών, αλλά θα είναι καλό αυτό το camping;
Εγώ νομίζω ότι η γενική απαξίωση που υπάρχει σε αυτή την χώρα πλήττει και την οικογένεια των camper.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
manoliss
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 12:26 am

Re: Και ο Έλληνας έμαθε το camping

Δημοσίευση από manoliss » Κυρ Μαρ 20, 2016 10:26 am

κωστα αυτοι που είναι τυποι που δεν σεβονται τιποτα οπου και να πανε δεν θα σεβαστουν τιποτα ποσο μαλλον στο δωματιο που αν το πληρωσουν 50-60 ευρα θα που το πληρωσαμε οποτε κανω και ότι θελω ένα 50αρι εσκασα......στο κάμπινγκ θες δε θες σε έναν να δημιουργησει πρόβλημα πχ φασαρίας η οτιδήποτε άλλο που είναι εκτος νομου κάμπινγκ θα πεσουν ολοι μαζι πανω του να το φανε....
για όλα και οπου και να εισε παιζει ρολο η σωστη μορφωση και ο σεβασμος αν τα εχεις αυτά οπου και να πας καλα θα περασεις....

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ”