Τι κάνουν οι τοπικοί άρχοντες για να υποστηρίξουν τον τουρισμό;

Συζητήσεις σε θέματα που αφορούν το κάμπινγκ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Τι κάνουν οι τοπικοί άρχοντες για να υποστηρίξουν τον τουρισμό;

Δημοσίευση από kastrinos » Πέμ Μαρ 10, 2016 8:33 pm

Δεν είναι θέμα γκρίνιας. Τα έχουμε πει το ξέρω. Αλλά εγώ θα συνεχίσω να τα λέω.
Γιατί τελικά πρέπει να ανέχομαι αυτούς που δεν με σέβονται. Σε ποια πολιτισμένη χώρα δεν σέβονται τον πελάτη τους.
Αναφέρομαι αυτή τη φορά στα προβλήματα πρόσβασης και αναχώρησης από τους χώρους των camping.
Γιατί κύριε δήμαρχε απλά περιμένεις να εισπράττεις από τις επιχειρήσεις της περιοχής σου χωρίς να δημιουργείς τις υποδομές;
Γιατί πρέπει να ρεζιλεύεις τη ΧΩΡΑ ΜΟΥ στους ξένους επισκέπτες της; Γιατί πρέπει να προκαλείς ζημιά στην ιδιωτική περιουσία μου από τις ανύπαρκτες υποδομές;
Ας μην ξεχνάμε βέβαια ότι και οι επαγγελματίες θα έπρεπε να πιέζουν τους τοπικούς άρχοντες να κάνουν ¨κάτι¨.
Κλασικό παράδειγμα είναι η Αρχαία Επιδαύρο. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ακουμπήσει το τροχόσπιτο σε αυτά τα μικρά δρομάκια με τις περίεργες κλίσεις του οδοστρώματος. Και ίσως το πιο γελοίο είναι ότι αν δεν γνωρίζεις και μπεις από εκεί που σου δείχνει η ταμπέλα «Προς Αρχαία Επίδαυρο» τότε θα πρέπει να περάσεις μέσα από το χωριό με τους στενούς δρόμους και τις συνεχόμενες κλειστές στροφές τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα και την αδυναμία όπισθεν.
Εχω γίνει μάρτυρας σκηνών απείρου κάλους από οδηγούς στα όρια της νευρικής κρίσης μιας και ούτε μπρος πάει ούτε φυσικά και πίσω. Σε μια περίπτωση ξεκότσαραν το τροχόσπιτο και το μετακίνησαν με τα χέρια.
Γιατί;
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Τι κάνουν οι τοπικοί άρχοντες για να υποστηρίξουν τον τουρισμό;

Δημοσίευση από stefanos » Παρ Μαρ 11, 2016 3:40 pm

Δέν γνωρίζω αλλά έχω ακούσει ότι γενικός τα κάμπινγκ στην Πελλοπόνησο έχουν θέμα πρόσβασης(στενοί δρόμοι ,κίνηση)

Άβαταρ μέλους
manoliss
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 12:26 am

Re: Τι κάνουν οι τοπικοί άρχοντες για να υποστηρίξουν τον τουρισμό;

Δημοσίευση από manoliss » Παρ Μαρ 18, 2016 1:48 pm

στην περιοχη μου στην πρεβεζα δυστυχως τιποτα ......ενώ μπορει ο δημος να φτιαξει ένα κάμπινγκ εντος οριων πολης δεν το κανει.....προτιμάει τα τουριστικα λεωφορεια.......οι τοπικοι αρχοντες του νομου πρεβεζας εχουν το κεφαλι τους ησυχο διοτι οι παραλιες είναι πολλες προσβασιμες διχως καλη υποδομη και ολη την προσπαθεια την κανουν ιδιωτες που ειδικα για την ακτη του μονολιθιου εχουν μονιμο πρόβλημα με τους αρχαιολόγους ...
εξαιρεση του κανονα αποτελει η παραλια της λούτσας και η παργα...
για ελευθερο κάμπινγκ υπαρχει ο ορμος του Οδυσσεα και η αμμουδια οπου στην αμμουδια μαζεύονται ισα με 30 αυτοκινούμενα και γκρινιαζουν οι ξενοδοχοι και οι κυριοι με τα ενοικιαζόμενα δωματια....του διωχνουν και στην συνεχεια τσακωνονται με τα μαγαζια....ολοι αυτοι λοιπον πανε στον ορμο του οδυσσεα οπου γινετε το ιδιο και ξανα παλι κυκλος....

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ”