Εκτελωνισμός του τροχόσπιτου

Συζητήσεις σε θέματα που αφορούν το κάμπινγκ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Εκτελωνισμός του τροχόσπιτου

Δημοσίευση από kastrinos » Πέμ Μαρ 03, 2016 7:45 pm

Με αφορμή μια δημοσίευση σε ένα forum για camping αντιλήφθηκα ότι έμποροι που ασχολούνται με πώληση τροχόσπιτων ενημερώνουν τους υποψήφιους αγοραστές θα επιβαρυνθούν τον εκτελωνισμό του τροχόσπιτου.
Πρώτη φορά το συνάντησα αυτό. Αναρωτιέμαι αν είναι νέα πρακτική. Νέα ήθη πάνε να περάσουν;
Θεωρητικά πάντα οτιδήποτε πωλείται στην Ελλάδα πρέπει να είναι νόμιμο και δεν θεωρείται νόμιμο κάτι που δεν έχει περάσει από το τελωνείο. Απλά για να μην χρεωθεί τα χρήματα του εκτελωνισμού το αφήνει και αν βρει αγοραστή τότε το κάνει.
Είναι κάτι που με τρομάζει. Τι άλλο θα δούμε στο μέλλον;
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Εκτελωνισμός του τροχόσπιτου

Δημοσίευση από stefanos » Πέμ Μαρ 03, 2016 8:37 pm

Στην περίπτωση τη δικιά μου όταν αγόρασα το τροχόσπιτο είχα πληρώσει 250€ έξτρα τα 150€ ή 160ε αν θυμάμαι καλά ήταν για τον εκτελωνισμό
και τα υπόλοιπα για τα τέλη κυκλοφορίας.
Το ποσό αυτό το έδωσα σε μια σχολή οδηγών που συνεργαζόταν η συγκεκριμένη επιχείρηση.
Ό εκτελωνισμός έγινε γιατί ήθελα να βγάλω άδεια έλξης αλλιώς δεν θα γινόταν.

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: Εκτελωνισμός του τροχόσπιτου

Δημοσίευση από kastrinos » Κυρ Μαρ 06, 2016 11:20 am

Στέφανε δεν συζητάμε ότι ο έμπορος δεν θα υπολογίσει όλα τα έξοδα του προκυμμένου να κοστολόγηση το προϊόν που πουλάει, αλίμονο.
Αυτό που με μπερδεύει σε αυτή την πρακτική είναι ότι είναι νέα πρακτική. Ούτε το 2008 που αγόραζα μου ζήτησαν κάτι τέτοιο, ούτε και το 2014 που βοηθούσα ένα φίλο να αγοράσει τροχόσπιτο του ζήτησαν κάτι ανάλογο.
Αρα τι άλλαξε;
Και παίρνοντας αφορμή από αυτά που γράφεις ¨ Ό εκτελωνισμός έγινε γιατί ήθελα να βγάλω άδεια έλξης αλλιώς δεν θα γινόταν¨ αναρωτιέμαι λοιπόν, μήπως υπάρχει προσέγγιση του στυλ «αν θα το βάλεις σε οικόπεδο ή μόνιμο σε camping τι να τον κάνεις τον εκτελωνισμό;, να πληρώνεις;» και αυτό καταλαβαίνεις για κάποιον που δε γνωρίζει και είναι στα πρώτα του βήματα είναι ¨παγίδα¨. Μια νέα μορφή παρατυπίας; Ότι στην ουσία δεν θα έχει χαρτιά ότι μιας και χωρίς εκτελωνισμό πες μου σε παρακαλώ τι τιμολόγιο αγοράς θα εκδοθεί;
Ίσως στις σκέψεις μου να είμαι υπερβολικός αλλά δεν μπορώ να μη σκεφτώ και αυτή τη περίπτωση.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Εκτελωνισμός του τροχόσπιτου

Δημοσίευση από stefanos » Κυρ Μαρ 06, 2016 6:45 pm

Κώστα απο τα λίγα λογιστικά που γνωρίζω η Ελλάδα απο τη στιγμή που είναι μέλος της Ευρωπαικής Ένωσης τα προιόντα που εισάγει δεν έχουν φόρο απο το τελωνείο,συνοδεύονται μόνο απο το τιμολόγιο εξωτερικού το οποίο περνιέται και στα λογιστικά βιβλία του εμπόρου.
Ο έμπορος πουλάει το προιόν με τιμολόγιο στο οποίο προσθέτει το ΦΠΑ(ΟΠΌΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ).
Τώρα ερχόμαστε στην περίπτωση του αυτοκινήτου-αυτοκινούμενου και τροχοσπίτου.
Για να δωθεί άδεια κυκλοφορίας για τα δυο πρώτα και άδεια έλξης για το τροχόσπιτο θέλει και το χαρτί του εκτελωνισμού.
Οπότε αν ένα αυτοκίνητο έρθει στη Ελλάδα για να γίνει ανταλλακτικά δεν θέλει εκτελωνισμό αν ένα τροχόσπιτο προορίζεται για κάμπινγκ δεν θέλει εκτελωνισμό ,τιμολόγιο πώλησης όμως υπάρχει και είναι νόμιμο.
Όλα αυτά που έγραψα είναι η αποψή μου , ελπίζω κάποια στιγμή κάποιος ειδικός του χώρου να μας το διευκρινήσει.

Άβαταρ μέλους
manoliss
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 12:26 am

Re: Εκτελωνισμός του τροχόσπιτου

Δημοσίευση από manoliss » Κυρ Μαρ 20, 2016 10:29 am

δεν ισχυει η φραση εκτελωνίζω για να βγαλω αδεια..ότι μπαινει στην ελλαδα εχει χρονικο περιθωριο να περασει από τελωνειο διοτι μετα πρεπει να ξαναβγουν χαρτια από την αρχη με πολύ επιπλέον κοστος....αρα το εκτελωνιζεις και οταν θες εκδίδεις την αδεια ελξης....και γω στο δικο μου πληρωσα τελωνειο 125 ευρω και και 120 ευρω τελη κυκλοφοριας το 2010 ...

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: Εκτελωνισμός του τροχόσπιτου

Δημοσίευση από kastrinos » Κυρ Μαρ 20, 2016 1:09 pm

Το θέμα και η ουσία παραμένει η ιδια. Πρέπει να έχει γίνει η προβλεπόμενη διαδικασία για να εχει ο ιδιοκτήτης ελληνικά χαρτιά στα χέρια του.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ”