Βοήθεια...Αυτοκινούμενο ή ρυμουλκούμενο?

Συζητήσεις σε θέματα που αφορούν το κάμπινγκ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aggy
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Σεπ 09, 2016 3:25 pm

Βοήθεια...Αυτοκινούμενο ή ρυμουλκούμενο?

Δημοσίευση από Aggy » Παρ Σεπ 09, 2016 3:51 pm

Καλησπερα!
Θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας σχετικα με τα υπερ και τα κατα αυτοκινουμενου-ρυμουλκουμενου.
Εμεις 3μελης οικογενεια και 1 σκυλακι μεγαλούλι, θέλουμε να κανουμε μια αγορα που θα μας βοηθησει να κανουμε ταξιδακια ,
γνωρίζοντας τον κόσμο αλλα και απολαμβάνοντας τη φυση.
Εξωτερικο και εσωτερικο. Εσεις τι εχετε?Ποια η γνωμη σας?

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: Βοήθεια...Αυτοκινούμενο ή ρυμουλκούμενο?

Δημοσίευση από kastrinos » Παρ Σεπ 09, 2016 9:42 pm

Για μένα το πρώτο που πρέπει να σκεφτείς είναι το κόστος απόκτησης και χρήσης. Ενδεικτικά να πω ότι ένα τροχόσπιτο μπορεί να κοστίσει λιγότερο από 10,000 και ετήσιο κόστος θα έχεις τα τέλη κυκλοφορίας (περίπου 150) και φύλαξη (αν δεν έχεις χώρο) που είναι περίπου 500 το χρόνο. Σε όλα αυτά θα πρέπει να προσθέσεις και ένα αυτοκίνητο κατάλληλο να ρυμουλκεί το τροχόσπιτο.
Επίσης πρόβλημα είναι η ρυμούλκηση. Δεν είναι κάτι απλό, θέλει εμπειρία, υπομονή και πάνω από όλα διάθεση.
Σχετικά με τα τροχόσπιτα μπορείς να διαβάσεις εδω.
Το αυτοκινούμενο από την άλλη είναι σαφώς ποιο εύκολο στην μετακίνηση, σε πολλά ποιο βολικό από το τροχόσπιτο, παρκάρει και στο δρόμο νόμιμα. Μπορείς να περάσεις το βράδυ σου στην πλατεία ενός χωριού, δίπλα σε μια παραλία και πολλά ακόμα.
Το πρόβλημα εδώ είναι το κόστος αγοράς, τα υψηλά τέλη κυκλοφορίας (τα περισσότερα είναι πάνω από 2000 κυβικά) ασφάλεια επίσης υψηλή.
Αυτά για αρχή.
καλό είναι να μας πεις τι είδος διακοπών θες και τι χρήματα έχεις στο μυαλό σου.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Βοήθεια...Αυτοκινούμενο ή ρυμουλκούμενο?

Δημοσίευση από stefanos » Παρ Σεπ 09, 2016 10:56 pm

Το τι είναι υπέρ και το τι είναι κατά είναι διαφορετικά για τον καθένα και παίζει ρόλο το τι ζητά κανείς στις διακοπές του -την οικονομικη του κατάσταση-τη σύνθεση της οικογενείας του κ.α
Πρίν απο 6 περίπου χρόνια που μπήκα στο κόσμο του τροχοσπίτου απο την σκηνή βάσει εμπειριών έχω σχηματίσει κάποια γνώμη τόσο για το τροχόσπιτο όσο και για το αυτοκινούμενο.
Κατά την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη
τα υπέρ ενός αυτοκινούμενου
-είναι η ελευθερία που σου δίνει στον τρόπο μετακίνησης, σε περιμένει κάτω απο το σπίτι σου και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις μπρός και να φύγεις
-μπορείς να επισκεφτείς πολυσύχναστες παραλίες χωρίς να έχεις πρόβλημα(θεωρητικά)μιας και σαν ΙΧ μπορείς να παρκάρεις όπου θέλεις και με την ίδια ευκολία να πας στην επόμενη

Και ερχόμαστε στα αρνητικά που αντίστοιχα είναι θετικά για το τροχόσπιτο

-κόστος αγοράς(δεν μιλάω για καινούργιο αλλά για μεταχειρισμένο)με 10.000€ παίρνεις τροχόσπιτο 4ετίας ενω με 10,000€ πέρνεις αυτοκινούμενο 15ετίας+
-συντήρηση(ένα αυτοκινούμενο είναι ένα δεύτερο αμάξι με ότι αυτό συνεπάγεται-σερβις-λάστιχα-αβαρίες)
-ετήσιο κόστος συντήρησης(τέλη κυκλοφορίας συνήθως υψηλά λόγω πολλών κυβικών-ασφάλεια-φόρος πολυτελείας) τροχόσπιτο 140€ ετησίως τα τέλη κυκλοφορίας ,η διαφορά τους είναι ένα καλό ταξίδι
Εδώ παίζει ο παράγοντας οικονομική άνεση αν μπορείς να ανταποκριθείς σε αυτά τα έξοδα και σου περισεύουν να πας και εκδρομές απλώς δεν είναι αρνητικά.

-Το τροχόσπιτο έχει μεγαλύτερους χώρους γιατί απλά είναι καθαροί χώροι στο αυτοκινούμενο παρεμβάλεται η μηχανή μαζί με την θέση οδήγησης.
-στο θέμα άνεσης και ασφάλειας και είναι καθαρά προσωπική μου γνώμη υπερτερεί ο συνδιασμός αυτοκίνητο+τροχόσπιτο εφόσον βέβαια έχει επιλεγή το κατάλληλο τροχόσπιτο(απο θέμα βάρους)
Ένα αυτοκίνητο για να βγεί στην παραγωγή έχει περάσει απο μερικές δεκάδες τεστ ενεργητικής και παθητικής ασφάλειας τόσο για οδηγό συνοδηγό όσο και για τους πίσω συνεπιβάτες στο αυτοκινούμενο;;;;;
Βασίζεται σε επαγγελματικά οχήματα στα οποία πίσω χτίζεται το σπίτι.
Για συνοδηγό οδηγό υπάρχει η ασφάλεια για τους πίσω επιβάτες που είναι στο σπίτι υπάρχει;
Εδώ μπαίνει το θέμα της οικογενειακής σύνθεσης.Εγώ με δυο παιδιά 6 και 8 που τα έχω ακόμα στα καρεκλάκια δεν θα σύγκρινα την ασφάλεια που μου δίνει το αυτοκίνητο να τα έχω δεμένα με σύστημα iso fix με το να τα έχω δεμένα στο κάθισμα της τραπεζαρίας του αυτοκινούμενου.
-στο θέμα της οδήγησης και τα δυο θέλουν σεβασμό μείον για το τροχόσπιτο το μεγάλο μέγεθος του συνόλου ενώ στο αυτοκινούμενο το ύψος που θέλει προσοχή.
Και τελειώνω με το μεγάλο μείον που έχει το αυτοκινούμενο για τον δικό μου τρόπο διακοπων.
Εγώ προτιμώ το κάμπινγκ τους καλοκαιρινούς μήνες και λίγο το ελεύθερο τους υπόλοιπους.
Η ελευθερία να αφήνεις το σπίτι σου κάπου και να γυρνάς με το αυτοκίνητο όπου θέλεις είναι μεγάλο πλεονέκτημα.Υπάρχει βέβαια και η λύση να έχεις ένα μηχανάκι ή ποδήλατο αλλά όταν είσαι οικογένεια με μικρά παιδιά αυτό δεν γίνεται.
Εν κατακλείδι οικογένεια με μικρά παιδιά τρχοχόσπιτο.
Όταν μεγαλώσουν τα παιδιά και μαζί τους και εμείς και δεν ακολουθούν και δεν έχουμε πλέον όχι τις δυνάμεις αλλά την όρεξη να κοτσάρουμε τροχόσπιτο να ανεβάζουμε ποδαράκια αυτοκινούμενο.

Άβαταρ μέλους
sotyanif
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 12:09 am
Ονομα: Σωτήρης
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Βοήθεια...Αυτοκινούμενο ή ρυμουλκούμενο?

Δημοσίευση από sotyanif » Σάβ Σεπ 10, 2016 4:49 pm

Καλησπερα!
Θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας σχετικα με τα υπερ και τα κατα αυτοκινουμενου-ρυμουλκουμενου.
Εμεις 3μελης οικογενεια και 1 σκυλακι μεγαλούλι, θέλουμε να κανουμε μια αγορα που θα μας βοηθησει να κανουμε ταξιδακια ,
γνωρίζοντας τον κόσμο αλλα και απολαμβάνοντας τη φυση.
Εξωτερικο και εσωτερικο. Εσεις τι εχετε?Ποια η γνωμη σας?


Για εξωτερικο και εσωτερικο...το ίδιο ;)
Να ξεκαθαρίσω απο την αρχή,πως είμαι υπέρ του αυτοκινούμενου :D
Με μια διαφορά:είμαι υπέρ των μικρών-το πολύ μέχρι 6 μέτρων-και κατά προτίμηση αυτών που στηρίζονται στα επαγγελματικά οχήματα,της κάθε εταιρείας.
Και εννοώ Mercedes Sprinter-Vito-Viano,Fiat Ducato-Scudo,Renault Traffic-Master,Peugeot Boxer,VW T4-T5-T6,LT,Crafter κλπ.
Πρώτα γιατί μπορείς να τα διαμορφώσεις και μόνος σου ,αν πιάνουν τα χέρια σου,μετά γιατί είναι πιο αποδεκτά-φιλικά-διαχειρίσημα, στις πόλεις-παραλίες-οδικό δίκτυο.
Επίσης ΔΕΝ βγάζουν μάτι...σαν δήλωση παρουσίας-πλούτου(με μια λέξη επίδειξης)(προσωπική ευαισθησία,δεν θέλω να το πάρει κανείς στραβά!! )

Τώρα στο ερώτημα : εξωτερικο και εσωτερικο.

Αυτό που έχω εγώ-VW Τ3(Μήκος 4,25-)το έχω φτιάξει-διαμορφώσει εγώ,με σκέψη-γνώμωνα τις καλοκαιρινές εξορμήσεις,εντός!!!!
Έχω καταλάβει σχεδόν όλο το διαθέσημο χώρο εσωτερικά,με κατασκευές,με αποτέλεσμα να μην υπάρχει άνεση εσωτερικά,αν πιάσει ας πούμε μια βροχή :? θα στριμωχτώ :?
Αυτό σημαίνει οτι για ταξίδια εξωτερικού.....έχω μειονέκτημα ;) η πρέπει να κάνω ανακαίνηση-ανακατανομή στις κατασκευές μου ;)
Αυτά που αναφέρω πιο πάνω πάντως,είναι αρκετά μεγαλύτερα :D
Ελπίζω να βγάζει κανείς συμπέρασμα με αυτά που έγραψα....αλλιώς δέχομαι ερωτήσεις-διευκρινήσεις :lol: :lol:
Σωτήρης
Η φύση,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Άβαταρ μέλους
sotyanif
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 12:09 am
Ονομα: Σωτήρης
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Βοήθεια...Αυτοκινούμενο ή ρυμουλκούμενο?

Δημοσίευση από sotyanif » Σάβ Σεπ 10, 2016 5:29 pm

Σαββόπουλος Διονύσης-σου μιλώ και κοκκινίζεις
https://www.youtube.com/watch?v=gzQoHZV5x_g
Η φύση,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Άβαταρ μέλους
Νικόλας Μητσόπουλος
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Αύγ 24, 2016 6:51 pm

Re: Βοήθεια...Αυτοκινούμενο ή ρυμουλκούμενο?

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος » Σάβ Σεπ 10, 2016 8:46 pm

Φίλε μου,
έχοντας για σειρά ετών περάσει και από τους δύο τρόπους ταξιδιού και κάμπινγκ, ο πιο σημαντικός παράγων κατ' εμέ είναι η απάντηση στο τι εννοείς ταξιδάκια!
Τα χιλιόμετρα δηλαδή που θα διανυθούν εν σχέση με τον χρόνο της εξόρμησης και η συχνότητα η όχι του ελεύθερου κάμπινγκ (κομματάκι δύσκολο με μικρό παιδί...)
αλλιώς τα 10.000 χλμ το μήνα, σαφώς αυτοκινούμενο- αλλιώς τα 2.000, σίγουρα τροχόσπιτο.
Εσύ μόνο ξέρεις τι σας ταιριάζει! Διαρκώς σε κίνηση η με βάση κάποιο κάμπινγκ και επισκέψεις στα γύρο με το ΙΧ...
όπως αναφερθεί σε προηγούμενα ποστ φυσικά το κόστος αγοράς και το ετήσιο κόστος συντήρησης έχουν να κάνουν με την απόφασή μας.
αλλά φθάνοντας στην ερώτηση, αυτό η εκείνο, υποθέτω ότι είναι και οι δυο αγορές στις δυνάμεις μας.
Από απόψεως ασφαλείας δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά μιας και οι εταιρίες του χώρου- όχι οι ιδιοκατασκευές- είναι εμπιστοσύνης.
Στο θέμα πάλι της οδήγησης το κλειδί- όπως με όλα άλλωστε- είναι οι ώρες ενασχόλησης, εν ολίγοις ο αριθμός χλμ που καλύπτεις, ας θυμηθούμε τα πρώτα μας βήματα στο τιμόνι...
Ότι και να αποφασίσεις σου ευχομαι να το χαρείς στο έπακρο!
Δεν αντέχω τη μιζέρια...

Άβαταρ μέλους
Aggy
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Σεπ 09, 2016 3:25 pm

Re: Βοήθεια...Αυτοκινούμενο ή ρυμουλκούμενο?

Δημοσίευση από Aggy » Τετ Σεπ 14, 2016 1:49 pm

Καλησπέρα σε όλους!

Διαβασα πολυ προσεκτικα όσα γραψατε και σας ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφορίες ,
που μας βοηθησαν αναμβισβητητα να βγαλουμε τα εξης συμπερασματα.

Το ρυμουλκουμενο ενω ειναι μια οικονομικη λυση δεν θα μας βολευε καθολου λογω της ρυμουλκησης και όλα αυτα
που συνεπαγεται αυτη.Επίσης δεν θέλουμε να ειμαστε δεσμιοι σε οργανωμενα καμπινγκ.

Το αυτοκινουμενο παρεχει ανεσεις που σιγουρα κανουν καποιες εκδρομες ανετες και ξεκουραστες ως προς τους επιβαινοντες.
Όμως το κοστος τους ειναι μεγαλο και ξεπερναει το αρχικο bugdet που ειχαμε στο μυαλο μας.Συν τα εξοδα ασφαλειας ,σηματος,
σερβις και παρκινγκ(γιατ στο δρομο δε το αφηνεις).

Όποτε καταλήξαμε σε τυπου vw van οπως ανεφερε ο Σωτήρης που μπορει να ειναι και αυτοκινητο.Το παρκαρεις παντου.εχει χωρους
για αποθηκευση και πιστευω πως για αρχη τουλαχιστον ειναι ότι καλυτερο μπορουμε να έχουμε και να μας αντιπροσωπευει.
Βρηκαμε ενα πολυ παλιο και θα το ελεγξουμε ..αν μας κανει θα ειναι συντομα δικο μας.
Ηθελα να ρωτησω το Σωτηρη λοιπον που απο οτι καταλαβα εχει παρομοιο τι θα πρεπει να προσεξω?

Το συγκεκριμενο ειναι του 86 αν θυμαμαι καλα αλλα ειναικαλοδιατηρημενο...εχει 180000 χλμ και αυτος που το εχει ,
δειχνει να εχει αφιερωσει πολυ χρονο.δυστυχως δεν εχω βρει αλλα που να εχουν μεσα κουζινακι σαλονακι και το τυπου westfalia ανοιγμα απο πανω.Με το θεμα τουαλετα εχετε κανει καμια πατεντα?εχετε χημικη για ωρα αναγκης ή λειτουργειτε σα σε ελευθερο καμπινγκ με σκηνη,καφετεριες κλπ?

Ελπιζω αν καταληξουμε τελικα σε αυτη τη λυση να μας δεχτειτε σε καποια απο τις εκδρομες σας!
Σας ευχαριστω και παλι όλους γιατι με τις συμβουλες σας μας βοηθησατε να ξεμπλεξουμε το κουβαρι απο το μυαλο μας :D

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Βοήθεια...Αυτοκινούμενο ή ρυμουλκούμενο?

Δημοσίευση από stefanos » Τετ Σεπ 14, 2016 2:09 pm

Άγκυ ότι επιλογή και να κάνετε πρέπει να τα σκεφτείτε όλα και να μην βιαστείτε γιατί οι εποχές είναι δύσκολες.
Θα σου πρότεινα να επισκφτείτε μερικές μάντρες με τροχόσπιτα και αυτοκινούμενα να μπείτε μέσα να δείτε τους χώρους να ακούσετε
και τις απόψεις των επαγγελματιών και μετά να αποφασίσετε.Για την επιλογή του van που λες ο μόνος μου ενδοιασμός θα ήταν απο άποψη χώρου.........μιας και έχετε για την ώρα ένα παιδί.....και με το καλό να αποκήσετε κι άλλο-α.
Για τα van περισσότερες πληροφορίες θα πάρεις απο τους πιό ειδικούς http://www.vwbusclub.gr/ μην μας ξεχάσεις όμως και εμάς :D

Άβαταρ μέλους
sotyanif
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 12:09 am
Ονομα: Σωτήρης
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Βοήθεια...Αυτοκινούμενο ή ρυμουλκούμενο?

Δημοσίευση από sotyanif » Τετ Σεπ 14, 2016 4:52 pm

Άγκυ,
έχω μέσα χημική τουαλέτα,σε δικό της ντουλάπι.
Να προσέξεις στην άδεια τι όχημα είναι χαρακτηρισμένο
Είναι βενζίνη η πετρέλαιο;
Αν έχει οροφή ανοιγώμενη η σταθερή υπερυψωμένη...πλεονέκτημα για κρεββάτι παιδιών.
Αν είναι μόνο άνοιγμα-καταπακτή...τότε κρεβατάκι-κουκέτα, στην καμπίνα οδηγού.
Υπάρχουν λύσεις για (σχεδόν) ο΄τι προκύψει...
Η VW κοινότητα είναι μεγάλη και διεθνής ;)
Στον σύνδεσμο που αναφέρει ο Στέφανος,θα βρείς πολλούς λάτρεις...(εκεί είμαι ο sotyanif )
Τα λέμε...στην διάθεσή σου..να σε φέρω σε επαφή με ανθρώπους στην Αθήνα,να πάτε ίσως μαζί να τσεκάρετε το τουτού που βρήκατε 8-) ;;;;;
Η φύση,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ”