Υπευθυνότητα στο ελεύθερο camping

Συζητήσεις σε θέματα που αφορούν το κάμπινγκ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Υπευθυνότητα στο ελεύθερο camping

Δημοσίευση από kastrinos » Τετ Αύγ 24, 2016 8:44 pm

Φέτος για πρώτη φορά επιβλήθηκαν πρόστιμα σε ελεύθερους κατασκηνωτές στην κοινότητα Καστρί του Ηρακλείου Κρήτης.

Μέχρι και πριν μερικά χρόνια η συνύπαρξη ήταν αρμονική. Όμως η συμπεριφορά μέρους των κατασκηνωτών οδήγησε σε πρόστιμα.

Φέτος δεν είχα τη δύναμη να πάω να δω από κοντά την κατάσταση.

Πέρυσι όμως ντράπηκα με όσα είδα. Πέρα από τα σκουπίδια που κατέκλυσαν το χώρο, αρκετοί άναβαν φωτιά στον ελαιώνα πίσω από την παραλία και “κάποιοι” έφτασαν να κάνουν την ανάγκη τους στην είσοδο της εκκλησίας που βρίσκεται στην αρχή της παραλίας.

Θυμάμαι εποχές πριν το 1985 που υπήρχαν κατασκηνωτές από Γερμανία και Ιταλία οι οποίοι πρόσεχαν την περιοχή σαν τα μάτια τους και τώρα απλά ντροπή.

υγ
Παρακαλώ ας μην βιαστούμε να κατηγορήσουμε τους ιδιοκτήτες παραθεριστικών οικημάτων μιας και η πληρότητας τους άγγιζε το 100% σε όλη σχεδόν την περίοδο.

https://goo.gl/maps/oKUgunyhYZn
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Υπευθυνότητα στο ελεύθερο camping

Δημοσίευση από stefanos » Δευ Αύγ 29, 2016 1:25 pm

Γενικός η κατάσταση με το ελεύθερο κάμπινγκ και ιδίος το καλοκαίρι έχει ξεφύγει εντελός.Σε όλη την Ελλάδα η ίδια κατάσταση επικρατεί,
και τα τελευταία χρόνια έχουν προστεθεί και οι Βαλκάνιοι φίλοι μας αλλά και αυτοί της πολιτισμένης Ευρώπης.

Άβαταρ μέλους
Νικόλας Μητσόπουλος
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Αύγ 24, 2016 6:51 pm

Re: Υπευθυνότητα στο ελεύθερο camping

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος » Δευ Αύγ 29, 2016 9:26 pm

“Φέτος για πρώτη φορά επιβλήθηκαν πρόστιμα σε ελεύθερους κατασκηνωτές”
Αυτό δεν είναι λύση!!! Δεν το επικροτεί κανείς λάτρης του κάμπινγκ ελεύθερου η μη, θέλω να πιστεύω!
Υπάρχουν νόμοι για την ρύπανση και ναι, να επιβληθούν πρόστιμα στους παραβάτες!
Υπάρχουν νόμοι για την προσβολή του θρησκευτικού αισθήματος, να συλληφθούν οι υπεύθυνοι...
Δεν χρειάζεται να κάνει κανείς “ελεύθερο” για να ρυπαίνει...
Είμαστε βρομιάρηδες από έλλειψη παιδείας!
Μία ματιά στις άκρες των επαρχιακών κυρίως δρόμων, των παραλιών και των πάρκων μας φτάνει...
Δεν συνάντησα σε κανένα ταξίδι μου στα Βαλκάνια, στην κεντρική Ευρώπη η στις Σκανδιναβικές χώρες- όπου μάλιστα οι ελεύθεροι κατασκηνωτές προστατεύονται από τον νόμο δια του λόγου το αληθές ο νόμος εδώ
https://www.visitnorway.com/plan-your-t ... of-access/
- το πλήθος και το είδος- πλαστικά μπουκάλια, σακούλες και ποτήρια του καφέ (κάθε άλλο από σκουπίδια κατασκηνωτών)- των σκουπιδιών που συναντώ στα μέρη μας...
όσο για τις “εποχές πριν το 1985” απλά οι του “ελεύθερου” ήταν λίγοι άρα και περισσότερο ανεκτοί από τις τοπικές κοινωνίες που ούτως η άλλως δεν είχαν τις υποδομές να ”φιλοξενήσουν ικανό αριθμό τουριστών...
Δεν αντέχω τη μιζέρια...

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: Υπευθυνότητα στο ελεύθερο camping

Δημοσίευση από kastrinos » Δευ Αύγ 29, 2016 10:15 pm

Ναι δεν πιστεύω ότι ο ¨σωστός¨ ελεύθερος κατασκηνωτής ρυπαίνει και φυσικά συμφωνώ μαζί σου με αυτό που γράφεις ¨ Δεν χρειάζεται να κάνει κανείς “ελεύθερο” για να ρυπαίνει... Είμαστε βρομιάρηδες από έλλειψη παιδείας!¨.
Αυτοί για τους οποίους μιλάω δεν κάνουν ¨ελεύθερο¨ γιατί τους αρέσει και είναι οπαδοί του, το κάνουν έτσι γιατί ¨μπορούν¨, γιατί πάντα στη ζωή τους έμαθαν να λειτουργούν ανεξέλεγκτα.
Όμως τουλάχιστον Νίκολα επέτρεψε μου να έχω άποψη για το τόπο που γεννήθηκα. Μεγάλωσα στις εποχές πριν το 1985 δίπλα σε ανθρώπους που ένιωθαν όμορφα κάνοντας ελεύθερο camping, ζούσαν σε αρμονία με τη φύση αλλά και τους κατοίκους του χωριού, ανέπτυξαν φιλίες, σχέσεις και πάνω από όλα προστάτευαν τη φύση και το χώρο. Αυτοί μου έμαθαν αρκετά πριν τα 20 μου ότι δεν ανάβουμε φωτιά σε ανοικτό εκτεθειμένο χώρο, εκεί είδα την πρώτη χημική τουαλέτα κλπ κλπ.

και αν διάβασες ανέφερα ότι δεν ήταν θέμα υποδομών φιλοξενίας, έγραψα ¨Παρακαλώ ας μην βιαστούμε να κατηγορήσουμε τους ιδιοκτήτες παραθεριστικών οικημάτων μιας και η πληρότητας τους άγγιζε το 100% σε όλη σχεδόν την περίοδο¨.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Υπευθυνότητα στο ελεύθερο camping

Δημοσίευση από stefanos » Τρί Αύγ 30, 2016 12:08 pm

Μεγάλη συζήτηση ανοίξαμε.Θα ξεκινήσω με την προσωπική μου άποψη.Σαν κάτοχος τροχοσπίτου μου αρέσει και το ελεύθερο κάμπινγκ και το οργανωμένο.Προτιμώ το οργανωμένο τις πιο πολλές φορές και σχεδόν πάντα τους καλοκαιρινούς μήνες που οι διακοπές έιναι πολυήμερες.
Το ελεύθερο το αφήνω για εκτός καλοκαιρινής σεζόν που είναι λιγότερες οι επιλογές μου για οργανωμένους χώρους και ολιγοήμερες 2-3 μέρες το πολύ.Η επιλογή αυτή γίνεται για τους εξής λόγους
1)δεν μου αρέσει να προκαλώ
2)το θεωρώ αντιαισθητικό σε μια παραλία γεμάτη με λουώμενους να βλέπω στη άμμο δίπλα στις ομπρέλες σκηνή-τροχόσπιτο ή αυτοκινούμενο καθώς και κάθε λογής τζιποειδη που λόγου τις ικανότητας των οχημάτων τα φέρνουν μέχρι εκεί που σκάει το κύμα.
3)δεν μπορώ να διαχειριστώ το θέμα τις καθαριότητας και εξηγούμε δεν εννοώ τα σκουπίδια τα οποία τα βάζεις σε μια σακκούλα και τα πέτας εννοώ το άδειασμα της χημικής και των γκρίζων νερών.(δεν υπάρχουν υποδομές)
Θα διαφωνήσω επίσης ότι όλα είναι θέμα παιδείας.Δεν γίνεται ο Γερμανός στη Γερμανία να είναι νομοταγής και στην Ελλάδα να συμπεριφέρεται σαν Έλληνας.Είναι τόσο μεγάλη η έκταση της ανομίας στην Ελλάδα που δεν συμμαζεύεται με τίποτα.Ταξιδεύοντας στο εξωτερικό απλά τηρείς τις πινακίδες χωρίς πολύ σκέψη γιατί τα πάντα τηρούνται.Όσο για τη Νορβηγία που αναφέρεις και απο τα λίγα Αγγλικά που ξέρω αναφέρεται για σκηνές και για μια μέρα και κάτω φυσικά απο προυποθέσεις.

Άβαταρ μέλους
Νικόλας Μητσόπουλος
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Αύγ 24, 2016 6:51 pm

Re: Υπευθυνότητα στο ελεύθερο camping

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος » Τρί Αύγ 30, 2016 12:18 pm

Μα και φυσικά και δεν διαφωνούμε επί της ουσίας...
Θέλησα μόνον να τονίσω:
α) την άδικη και αντισυνταγματική- κατά την γνώμη μου- απαγόρευση του ελεύθερου κάμπινγκ στην χώρα μας με δικαιολογία την ρύπανση!
“ως δικαιολογητική βάση της απαγόρευσης της ελεύθερης κατασκήνωσης στην Ελλάδα προτάσσεται συνήθως η προστασία των αρχαιολογικών χώρων και μνημείων του φυσικού περιβάλλοντος από σκουπίδια και πυρκαγιές, η προστασία της προστατευόμενης πανίδας καθώς και η διατήρηση της αισθητικής του τοπίου.”
β)Την νοοτροπία επιβολής προστίμου σε όλους ως εν δυνάμει ρυπαίνοντες η εν δυνάμει πυρομανών, χωρίς να δίνεται έμφαση από την πολιτεία στους παραβαίνοντες τον νόμο!
Περί καθαριότητος, περί περιορισμών στο άναμμα φωτιάς (από αγρότες η κατασκηνωτές), περί ηχορύπανσης από τα μαγαζιά και τις καντίνες τύπου 'beach bar” , την υπέρβαση του νόμου για τα ποσοστά κατάληψης της παραλίας από ομπρέλες και άλλα πολλά...
γ) την αναμφισβήτητη αλλαγή της συμπεριφοράς της ντόπιας κοινωνίας, λόγω υπαγωγής της περιοχής σε τουριστικό προορισμό- με ότι αυτό συνεπάγεται- ειδικά των εχόντων άμεσα συμφέροντα και την δυσκολία λόγω των απρόσωπων πλέον σχέσεων να αναπτυχθούν φιλίες...
δεν κατηγορώ ”τους ιδιοκτήτες παραθεριστικών οικημάτων “ ούτε κανέναν άλλο, απλώς επισημαίνω αυτήν την αλλαγή αντιμετώπισης ”των ξένων”, των τουριστών εάν θέλεις που βίωσα και βιώνω σε κάθε μου επίσκεψη, ανεξαρτήτως τόπου, χώρας και Ηπείρου ακόμη.
Ξεκινώντας τις περιηγήσεις μου από το 1972 μέχρι και σήμερα την ζώ- την αλλαγή- χρόνο με τον χρόνο σε τόπους και πολλές φορές και στους ίδιους ανθρώπους που γνώρισα...
Χαρακτηριστικά της νοοτροπίας μας τώρα, οι συνεντεύξεις που αλίευσα σε άρθρο του 2014 στην σελίδα:
http://popaganda.gr/reportaz-ti-telika- ... in-ellada/
Ανάφη
Το μικρό νησί τής Ανάφης από τη δεκαετία του ’80, ίσως και νωρίτερα, αποτελεί προορισμό για τους λάτρεις της κατασκήνωσης. Όπως μας πληροφορεί ο δήμαρχος κ. Ιάκωβος Ρούσσος, η παραλία του Ρούκουνα είναι το μέρος, το οποίο φιλοξενεί τους free campers. «Ότι το ελεύθερο κάμπινγκ απαγορεύεται το γνωρίζουμε όλοι. Ωστόσο, στην Ανάφη υπάρχει περιορισμένος αριθμός αναφέρει δωματίων κι έτσι, από κάποιο σημείο και έπειτα, απλά δεν επαρκούσαν ώστε να μείνουν οι επισκέπτες. «Η Ανάφη» συνεχίζει «διαφημίστηκε από τους ελεύθερους κατασκηνωτές, εκείνοι τη συντήρησαν όταν δεν υπήρχε διαθέσιμο ούτε ένα δωμάτιο.» Ο κ. Ρούσσος αναφέρει πως «όλοι μας έχουμε προσαρμοστεί στο συγκεκριμένο θέμα και είναι κατανοητό πως πρέπει να κάνουμε υπομονή. Ο τουρισμός έχει τα καλά του έχει τα κακά του. Φυσικά, βασικά ζητήματα, όπως η καθαριότητα, έχουν λυθεί και πλέον είναι απολύτως ελεγχόμενα. Μπορώ, μάλιστα, να πω πως οι κατασκηνωτές σέβονται πολύ περισσότερο το περιβάλλον απ’ ότι οι υπόλοιποι επισκέπτες. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζαμε τα προηγούμενα χρόνια δεν υφίστανται πια κι έτσι ούτε αστυνόμευση υπάρχει ούτε συλλήψεις γίνονται. Εκτός του ότι έχουμε μάθει να συνυπάρχουμε, είναι αυτονόητο πως χωρίς τουρισμό, εδώ δεν επιβιώνουμε.»
Γαύδος,
η οποία επίσης διαθέτει μικρό αριθμό δωματίων, όπως μας ενημερώνει ο κ. Ευστράτιος Λαμπάκης, δήμαρχος του νησιού. «Τα λίγα καταλύματα που υπάρχουν δεν μας επιτρέπουν να φιλοξενήσουμε τους επισκέπτες που καταφθάνουν τους καλοκαιρινούς μήνες. Επομένως, στις παραλίες του Κόρφου, του Σαρακήνικου και του Άϊ Γιάννη ο κόσμος κάνει ελεύθερο κάμπινγκ.» Όπως ο κ. Λαμπάκης επιβεβαιώνει, στο νησί «δεν έχει επιβληθεί αστυνόμευση επειδή δεν χρειάζεται. Οι κατασκηνωτές είναι πολύ συνεπείς ως προς την καθαριότητα του χώρου, προσέχουν τις παραλίες και φροντίζουν να παραμείνει το μέρος όπως ακριβώς ήταν πριν από πολλά χρόνια. Αρκεί να σας πω πως στις δράσεις καθαρισμού που κατά καιρούς κάνουμε, οι κατασκηνωτές συμμετέχουν ενεργά.»[/i] Ακόμη, ο δήμαρχος Γαύδου τονίζει πως «χωρίς την παρουσία τους στο νησί η τοπική οικονομία θα είχε πολύ μεγάλο κόστος.»
Τώρα στον αντίποδα,
Λευκάδα
 Ο αντιδήμαρχος του νησιού, κ. Στέλιος Ρόκκος  αναφέρει ότι «ο δήμος Λευκάδας είναι σύμφωνος με την απαγόρευση του κάμπινγκ.
«δεχόμαστε πολλές καταγγελίες και έπειτα από έλεγχο που πραγματοποιήσαμε, αντικρίσαμε μετά λύπης μας εικόνες ντροπής από παραλίες-σκουπιδότοπους. »...
δηλώνει απερίφραστα πως «η απουσία των ελεύθερων κατασκηνωτών δεν θα είχε κανενός είδους κόστος για την τοπική οικονομία  του νησιού.»....
«Θα σας πω με απλά λόγια» αναφέρει «πως οι τουρίστες που διαμένουν συγκεκριμένα στα τροχόσπιτα δεν προσφέρουν ούτε ένα ευρώ στην αγορά της Λευκάδας. Το 99,9% καταφθάνουν από το εξωτερικό και είναι πλήρως εφοδιασμένοι με προϊόντα της χώρας τους.»....
Ηρακλειά
η αντιδήμαρχος Ηρακλειάς κα. Μελπομένη Βαλσάμη
 «το ελεύθερο κάμπινγκ δεν είναι ανεκτό ούτε από τους τοπικούς φορείς ούτε από τους περισσότερους επιχειρηματίες κι αυτό γιατί παρουσιάζονται διαφόρων ειδών προβλήματα, όπως είναι η μη τήρηση της καθαριότητας, η κατάληψη της παραλίας, αλλά και η πρόσβαση των υπόλοιπων επισκεπτών που διαμένουν στα καταλύματα, η οποία συνήθως παρακωλύεται. Όταν κάποτε προτείναμε να εγκαταστήσουμε χημικές τουαλέτες προκειμένου να εξυπηρετούνται οι κατασκηνωτές, υπήρξαν πολλές αντιδράσεις από επιχειρηματίες που θεώρησαν ότι έτσι θα τους χάσουν από πελάτες.»!!! Η κα Βαλσάμη δηλώνει και εκείνη με σιγουριά πως «η μη έλευση ελεύθερων κατασκηνωτών σίγουρα θα κόστιζε στην οικονομία του νησιού, ωστόσο η κατάσταση παραμένει γόρδιος δεσμός.»
Τα συμπεράσματα δικά σας...
Εάν τώρα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις η ενστάσεις, για αυτό είναι το φόρουμ, για να τα συζητάμε... ;)
Δεν αντέχω τη μιζέρια...

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: Υπευθυνότητα στο ελεύθερο camping

Δημοσίευση από kastrinos » Πέμ Σεπ 01, 2016 12:10 am

Ελεύθερο έκανα δύο φορές στη ζωή μου.
Χωρίς να αμφισβητώ κανέναν, γνώρισα ανθρώπους εκπληκτικού ήθους που τους αρέσει το ελεύθερο, τα βιώματα μου δεν μου επιτρέπουν να έχω διαφορετική εικόνα για ¨μέρος¨ των οπαδών του ελεύθερου. Λυπάμαι, μακάρι να είναι τελείως λάθος.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Υπευθυνότητα στο ελεύθερο camping

Δημοσίευση από ntisco » Πέμ Μάιος 24, 2018 1:48 pm

Ειμαστε οικογενειακος (με 4 παιδια ηλικιας απο 6 μεχρι 13) υπερ του ελευθερου καμπινγκ...Παντα χωρις να προκαλουμε...Τι εννοω..Οταν φτανουμε στην παραλια η στο μερος που θα μεινουμε ΠΟΤΕ δεν παμε μπροστα μπροστα..Βρισκουμε ενα ανετο μερος πισω να εχουμε την ανεση μας...και την θεα μας...Το πρωι λοιπον κλειδωνουμε παμε παραλια με τις καρεκλες μας και με ολα μας....Καθομαστε εκει λυσσανε τα παιδια γιατι αυτ θελουν...Το μεσημερακι τροχοσπιτο για μαμ...και το απογευμα παλι μια απο τα ιδια...Κοτσαρισμενο το τροχοσπιτο χωρις τιποτα εξω απο αυτο..Ολα τα ματζαλα στην παραλια οπως πρεπει να ειναι...Εκει δεν σου λενε τιποτα...το βραδακι αφου εχουνε φυγει απολαμβανουμε παλι εκει που σκαει το κυμα την θαλασσα την ηρεμια και την θεα...Το βραδακι φαγητο και υπνο!!!

Απλα βασικα πραγματακια και δεν σε ενοχλει κανενας!!!!!!
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Άβαταρ μέλους
tsiggeno
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 5:46 pm
Ονομα: Γιώργος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Υπευθυνότητα στο ελεύθερο camping

Δημοσίευση από tsiggeno » Πέμ Μάιος 24, 2018 4:09 pm

Σα να περιγράφης τις διακοπές μας είναι αγαπητέ ntisco

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Υπευθυνότητα στο ελεύθερο camping

Δημοσίευση από ntisco » Πέμ Μάιος 24, 2018 5:17 pm

Χα χα .. Οποιος εχει παιδια πολλα ξερει οτι θελουν θαλασσα και τιποτα αλλο...Οποτε και αυτο θα κανουμε.Τωρα που πηραμε και το τροχοσπιτο γιατι μεχρι σημερα σκηνη και αμαξι εαν βεβαια μεναμε ισα ισα ενα βραδυ!!
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ”