αντιπυρική περίοδο

Συζητήσεις σε θέματα που αφορούν το κάμπινγκ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

αντιπυρική περίοδο

Δημοσίευση από kastrinos » Σάβ Μάιος 28, 2016 9:19 am

Αυτή την περίοδο εργάζομαι ως σύνδεσμος στο συντονιστικό κέντρο δασοπυρόσβεσης της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας. Επίσημα η αντιπυρική περίοδο έχει ξεκινήσει από την 1η Μαΐου και διαρκέσει μέχρι και την 31η Οκτωβρίου.
Έχω συνεργασθεί και στο παρελθόν με τους πυροσβέστες αλλά πρώτη φορά είδα τη γίνεται σε πανελλήνιο επίπεδο.
Αυτό με κάνει να θέλω να ασχοληθώ άλλη μια φορά με το φλέγον θέμα της προστασίας της φύσης και της ευαισθησίας που οφείλουμε να επιδεικνύουμε.
Να δεχθούμε ότι όλοι όσοι ασχολούνται με το camping κάποια στιγμή θα θελήσουν να ανάψουν φωτιά. Και βέβαια όταν μιλάω για ¨φωτιά¨ δεν εννοώ αποκλειστικά την γυμνή φλόγα αλλά και το κάρβουνο και το προσάναμμα και τελικός κάθε παράγωγο τους.
Είτε θα το κάνουμε γιατί θέλουμε να ψήσουμε με την παρέα, είτε γιατί θέλουμε να κάνουμε ατμόσφαιρα. Κάθε κατασκηνωτής μπορεί να μνημονεύσει αρκετές περιπτώσεις.
Όπως και να έχει η φωτιά (σε κάθε μορφή της) δεν ελέγχεται απόλυτα, ρωτήστε οποιοδήποτε πυροσβέστη και θα σας το πει.
Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι παράνομο σύμφωνα με την Ελληνική νομοθεσία.
Αυτά λοιπόν ως υπενθύμιση. Ας σταματήσουμε το γνωστό ¨που είναι το κράτος¨ και ας πάμε στο ¨δεν πρέπει να ανάψω φωτιά είναι επικίνδυνο και παράνομο¨.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: αντιπυρική περίοδο

Δημοσίευση από stefanos » Σάβ Μάιος 28, 2016 11:58 pm

Κανονικά θα έπρεπε και στα κάμπινγκ να απαγορεύεται το άναμα ψησταριάς και να γίνεται μόνο σε ειδικούς χώρους.

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: αντιπυρική περίοδο

Δημοσίευση από kastrinos » Παρ Ιουν 03, 2016 12:14 pm

είναι θέμα πολιτικής του ιδιοκτήτη.
γνωρίζω camping στην περιοχή της Αργολίδας που δεν επιτρέπει ψησταριές και πολύ το αποφεύγουν.
Αλλά ναι νομίζω ότι το σωστό είναι να υπάρχουν καθορισμένοι χώροι για αυτά.

ΥΓ
Κυριακή του Πάσχα παρατηρήθηκε αύξηση πυρκαγιών σε κάδους και σε όλες τις περιπτώσεις η πυροσβέστες που πήγαν για την κατάσβεση εντόπισαν ότι η αιτία ήταν τα κάρβουνα. από ότι μου είπαν αρκετοί μετά το ψήσιμο αδειάζουν την ψησταριά όπως είναι μέσα στο κάδο και φυσικά αυτός ανάβει.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: αντιπυρική περίοδο

Δημοσίευση από ntisco » Σάβ Μάιος 26, 2018 7:21 pm

Αρκει να μαθει κανεις ποσο μπορει να ταξιδευσει ενα αποκαιδι αναμενο!??!!Τοτε θα καταλαβει πως αναβουν οι εστιες!!
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ”