Εγώ - Αυτοί - το Κράτος

Συζητήσεις σε θέματα που αφορούν το κάμπινγκ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Εγώ - Αυτοί - το Κράτος

Δημοσίευση από kastrinos » Τρί Μάιος 17, 2016 2:55 pm

Πρώτα

Πελατολόγιο
Χρονική διάρκεια τουριστικής κίνησης.
Υποδομές
Σταθερότητα

Λέξεις κλειδιά για το σύνολο των επιχειρήσεων που ασχολούνται με το camping και όχι μόνο.

Δεύτερα

Εγώ!
Μια προσωπική αντωνυμία που όμως δεν της δίνουμε την προσοχή που της αρμόζει.

Αυτοί
Αυτή ναι αυτή είναι η αγαπημένη μας προσωπική αντωνυμία.

Κράτος
Ακόμα μια λέξη που μας αρέσει να λέμε στα δύσκολα.

Τι κάνει το κράτος; Ποτέ δε λέμε τι κάνω εγώ.

Και φυσικά κάτι τελευταίο
Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα!
Αυτό μου το έμαθε και εξήγησε (ναι!!! δεν το είχα ακούσει ποτέ) ένας φίλος από τη Θεσσαλονίκη.

Με αυτά λοιπόν πορευόμαστε σα λαός.

Τώρα που ταιριάζουν τα πρώτα με τα δεύτερα; Μα παντού. Γιατί για όλα όσα χρειάζεται μια επιχείρηση camping για να λειτουργήσει την ευθύνη δεν την έχει ο ιδιοκτήτης του camping (εγώ) αλλά αυτοί ή το κράτος και αν κατά λάθος το διπλανό camping πάει καλά ε τότε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα!

Και ναι δε το συζητώ οι ευθύνες του κράτους είναι τεράστιες!!!, όμως ας το αφήσουμε στην άκρη για ακόμη μια φορά.

Εγώ τι κάνω; Πως προετοιμάζομαι; Σαν επιχειρηματίας. Τι οργάνωση δημιούργησα; Τι στόχους έθεσα; Πως προσπάθησα να επηρεάσω αυτούς που κρατούν το μέλλον της επιχείρησης μου (πελάτες – κράτος) στα χέρια τους.
Ο σύνδεσμος επιχειρηματιών του κλάδου τι κάνει; Υπάρχει; Πως δραστηριοποιείται; Μετέχουμε σε κλαδικές εκθέσεις του εξωτερικού; Υπάρχουμε; Κάνουμε διαφήμιση;
Εγώ – Εμείς
έχουμε έντονη παρουσία στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης μιλώντας όχι μόνο την δική μας γλώσσα.
προσπαθήσαμε να κλείσουμε συμφωνίες με ναυτιλιακές εταιρίες; Με τουριστικά γραφεία; Με ειδικευμένες σελίδες του Internet;

Πελάτης – Υποδομές
Και άντε έκανε ο Θεός και είδαμε πελάτες στην επιχείρηση μας. Τι βρίσκουν μπαίνοντας – ζώντας εκεί.
Πραγματικά υπάρχουν όλα όσα τάζουμε στις υποτυπώδεις σελίδες μας στο Internet ή μήπως για να συνδεθεί στο wifi πρέπει να κρεμαστεί από την κεραία του; Και πόσους χωράει ποια αυτή η κεραία; Έχουμε συνεργείο καθαρισμού; ή μήπως απλά ο παράνομος αλλοδαπός εργάτης (όλοι τους έχουμε δει) κάνει ότι καθαρίζει. Οι τιμές, οι παροχές, το Mini market; Και φυσικά πολλά ακόμα.
Το ρεύμα; Μα καλά πως βγαίνει η χρέωση του ρεύματος που αν την πολλαπλασιάσεις με το 30 είναι το κόστος ενός μικρού διαμερίσματος.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Εγώ - Αυτοί - το Κράτος

Δημοσίευση από stefanos » Τρί Μάιος 17, 2016 10:55 pm

θα μιλήσω για τα κάμπινγκ της Βόρειας Ελλάδας που γνωρίζω καλύτερα , Χαλκιδική και Κατερίνη.
Απ όλα αυτά που ανέφερες Κώστα νομίζω κανένα ιδιοκτήτη δεν τον απασχολεί.Η κύρια πελατεία είναι μόνιμοι (χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα με τους μόνιμους) και όλα ξεκινάνε και τελειώνουν απο την τιμή της σαιζόν και απο τις υποχωρήσεις του ιδιοκτήτη στα θέλω των μονίμων.
Δεν τον απασχολεί τον μόνιμο αν έχει πολλά κοινόχρηστα μπλόκ και πόσο καθαρά είναι απο τη στιγμή που πίσω απο το τροχόσπιτο έχει στήσει ολόκληρη κουζίνα που μαγειρεύει πλένει τα πιάτα του κάνει το ντούζ του.
Η υπόλοιποι πελατεία είναι νεολαία που τους ενδιαφέρει περισσότερο οι παροχές διασκέδασης και ένα μικρό μέρος οι οικογενειάρχες του 15 αύγουστου σαν εμένα που βολοδέρνουμε κάθε χρόνο απο κάμπινγκ σε κάμπινγκ.
Δεν είναι τυχαίο ότι ένα αν όχι το ποιό καθαρό ,οργανωμένο, με επαγγελματίες ιδιοκτήτες στην Ελλάδα είναι το κάμπινγκ Συκιά στο βόλο το οποίο δεν έχει μόνιμους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ”