Mόνιμη εγκατάσταση χημικής τουαλέτας σε τροχόσπιτο

Ιδεές προτάσεις για ιδιοκατασκευές....μαστορέματα στο αυτοκινούμενο και στο τρχοχόσπιτο μας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Mόνιμη εγκατάσταση χημικής τουαλέτας σε τροχόσπιτο

Δημοσίευση από stefanos » Τετ Αύγ 24, 2016 10:10 am

Πολλοί είναι αυτοί που στήνουν μόνιμα τα τροχόσπιτα τους σε κάποια οικόπεδα και σκέφτονται να συνδέσουν μόνιμα την χημική τους τουαλέτα.
Το αντικείμενο δεν το κατέχω καθόλου απο τεχνκής απόψεως αλλά παραθέτω δυό φωτογραφίες απο μια τέτοια εγκατάσταση που συνάντησα το καλοκαίρι σε κάποιο κάμπινγκ.
Οι πιο ειδικοί ίσως μπορούν να μας διαφωτήσουν
20160806_100638.jpg
20160806_100655.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: Mόνιμη εγκατάσταση χημικής τουαλέτας σε τροχόσπιτο

Δημοσίευση από kastrinos » Τετ Αύγ 24, 2016 1:34 pm

Δε νομίζω ότι αυτό είναι χημική τουαλέτα. Την έχουν μετατρέψει σε συμβατική.
Πολύ απλά ανοίγουν τρύπα στο πάτωμα και περνάνε σωλήνες συνδέοντας την τουαλέτα (κάθισμα) με το έδαφος ακυρώνοντας το δοχείο της χημικής (το είχα ακούσει και ως πρόταση από κάποιον που θέλει να λέει ότι είναι επαγγελματίας του χώρου).
Μέχρι σήμερα δεν έχω δει σε κανένα κατάλογο σχετικό με τα τροχόσπιτα κάποια κατασκευή σαν αυτή.
Βέβαια θεωρώ ότι αυτός που έκανε αυτή τη κατασκευή πρέπει να έχει φτιάξει και καζανάκι εσωτερικά διαφορετικά πως μπορεί να προωθεί τα λύματα εκτός τουαλέτας.
Η ερώτηση μου είναι όμως, έκανε βόθρο μέσα στο camping ή τι γίνονται τα λύματα μόλις βγουν;
Να θέσω και θέματα υγιεινής;
Ποιος ιδιοκτήτης camping δέχθηκε να γίνει κάτι τέτοιο στο χώρο του;

Ειλικρινά ελπίζω να είμαι λάθος αλλά δε νομίζω.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Mόνιμη εγκατάσταση χημικής τουαλέτας σε τροχόσπιτο

Δημοσίευση από stefanos » Τετ Αύγ 24, 2016 2:19 pm

Χωρίς να είμαι σίγουρος 100% αν θυμάμαι καλά η κασετίνα της χημικής βρισκόταν κανονικά στη θέση της.Δεν τράβηξα πιο κοντινή γιατί ήταν και ιδιοκτήτες και δεν ήξερα πως θα το πέρνανε.Το κάμπινγκ είναι ΑΥΤΟ
Το περίεργο σε αυτό το κάμπινγκ που δεν το έχω δεί και πουθενά αλλού είναι ότι δεν είχε ένα συγκεκριμένο μέρος για άδειασμα την χημικής τουαλέτας αλλά σχεδόν σε κάθε θέση υπήρχε ένας σωλήνας στον οποίο άδειαζες.
Φυσικά ήταν με καπάκι και το βάθος του σωλήνα πάρα πολύ μεγάλο, μυρωδιά δεν υπήρχε καθόλου.
Τώρα το πού τελείωνε ο σωλήνας και που πηγαίναν τα λύματα δεν ξέρω.
Στην παρακάτω φώτο που είναι και απο τη θέση μας δίπλα στην κολώνα που ήταν το ρεύμα μαζί με τη βρύση στο έδαφος φαίνεται και το συγκεκριμένο καπάκι απο το σωλήνα που αναφέρω.
20160806_070346.jpg
Πάντως και σε πολλά μεγάλα κάμπινγκ στην Χαλκιδική τα τροχόσπιτα που είναι στημένα μόνιμα προς ενοικίαση έχουν παρόμοιους σωλήνες.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: Mόνιμη εγκατάσταση χημικής τουαλέτας σε τροχόσπιτο

Δημοσίευση από kastrinos » Παρ Αύγ 26, 2016 1:52 pm

Στην δεύτερη (κατά σειρά) φωτογραφία, από όσο μπορώ να καταλάβω το δοχείο λυμάτων δεν είναι στη θέση του.

Επίσης βλέπω μια κατασκευή που θα μπορούσε να λειτουργεί ως τρόπος απομάκρυνσης των λυμάτων.

Να δεχτούμε ότι ο ιδιοκτήτης του camping έχει περάσει σωλήνες που οδηγούν τα λύματα σε κάποιο βόθρο; Ίσως (ας μην είμαι κακός).

Γνωρίζω όμως ένα camping στην Πελοπόννησο που όποιος ήθελε έσκαβε μια τρύπα 1 χ 1 και έβαζε μέσα ένα πλαστικό καφάσι και μετά την κάλυπτε αφού πρώτα πέρναγε ένα σωλήνα για να διώχνει τα νερά του νεροχύτη.

Αν πάλι λες ότι το ίδιο γίνεται και σε camping της Χαλκιδικής δεν μπορεί κάποιος από εκεί να μας βοηθήσει;
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
Νικόλας Μητσόπουλος
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Αύγ 24, 2016 6:51 pm

Re: Mόνιμη εγκατάσταση χημικής τουαλέτας σε τροχόσπιτο

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος » Κυρ Αύγ 28, 2016 9:41 pm

Αναφορικά με την φώτο από το κάμπινγκ στην Βουλγαρία από "stefano" θα ήθελα να αναφέρω ότι τέτοιες υποδοχές είναι μόνο για τα γκρίζα. Πράγμα που αναφέρεται σαφώς όπως και στην “κολόνα” του κάμπινγκ Campingplatz Innsbruck - Kranebitten Αυστρία
oi δύο μαύρες τάπες στην φώτο που αναρτώ
Εικόνα
ακόμη και όταν έχει τοποθετηθεί ηλεκτρικός πολτοποίητης στην κασετίνα του WC – η μόνη ενδεδειγμένη λύση- αυτό όμως συνεπάγεται και χωριστή δεξαμενή για τα “μαύρα” οπότε όλα καλά!
Δεν αντέχω τη μιζέρια...

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: Mόνιμη εγκατάσταση χημικής τουαλέτας σε τροχόσπιτο

Δημοσίευση από kastrinos » Κυρ Αύγ 28, 2016 10:33 pm

Νικόλα αυτό που δείχνει η φωτογραφία είναι μια όμορφη και σωστή κατασκευή για τα γκρίζα από τον ιδιοκτήτη του camping. Οι προηγούμενες φωτογραφίες έδειχνα ένα σωλήνα να χάνεται στο έδαφος.
Αυτό απλά είναι πατέντα του χείριστου είδους.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
tsiggeno
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 5:46 pm
Ονομα: Γιώργος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Mόνιμη εγκατάσταση χημικής τουαλέτας σε τροχόσπιτο

Δημοσίευση από tsiggeno » Δευ Οκτ 23, 2017 10:06 am

Φυσικά υπάρχουν και άλλοι τρόποι πιο πρωτότυποι


Άβαταρ μέλους
Νικόλας Μητσόπουλος
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Αύγ 24, 2016 6:51 pm

Re: Mόνιμη εγκατάσταση χημικής τουαλέτας σε τροχόσπιτο

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος » Δευ Οκτ 23, 2017 12:19 pm

:lol:
Δεν αντέχω τη μιζέρια...

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Mόνιμη εγκατάσταση χημικής τουαλέτας σε τροχόσπιτο

Δημοσίευση από ntisco » Σάβ Ιουν 02, 2018 9:51 am

Οι δυο πρωτες ειναι σιγουρα για τα περιμετρικα νερα...δεν νομιζω να ειναι κατι αλλο...Για να κανεις μια τουαλετα τροχοσπιτου μονιμη θελει πολυ και σωστη εργασια που σημαινει οτι το τροχοσπιτο θα μεινει σταθερο...Εκτος βεβαια εαν γινει βιδωτο στην κατω πλευρα και ξεβιδωνει...αλλα με το σκευτικο οτι και εκει που θα παει θα εχει αναμονη για την τουαλετα!
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΑΣΤΟΡΕΜΑΤΑ”