Καλοκαίρι 2020

Ταξίδια στο εξωτερικό με.... camper-τροχόσπιτο και σκηνή
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
VasilisbSax
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Ιουν 25, 2018 2:47 pm
Τοποθεσία: Κορινθιακός Κόλπος
Ονομα: ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΙΚΑΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο
Επικοινωνία:

Καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από VasilisbSax » Δευ Νοέμ 25, 2019 3:51 pm

Ἐτοιμάζω ταξίδι, ἀλλά ὄχι μοναχά γιά πάρτη μου!!!
Φρονίμων παιδί, εἶμαι, ἀλλά ὄχι ἀπ' αὐτά πού μαγειρεύουν πρίν πεινάσουν· ὅσον ἀφορᾶ, ὅμως, στά ταξίδια μου μέ τόν γιό μου,
1. θέλω νά τό μελετάω ἀπό νωρίς, γιά νά μήν βρεθοῦμε πρό ἐκπλήξεων καί φρικάρει,
2. κάθε ταξίδι μας, τελειώνει ὅταν ἀρχίζουμε νά σκεφτόμαστε τό ἐπόμενο καί
3. ὅσο πιό νωρίς τό ὀργανώνεις, τόσο πιό πολύ τό ζεῖς, μέ δεδομένο πώς τό ταξίδι ἀρχίζει πρώτα στόν χάρτη καί στό χαρτί καί συνεχίζεται στό δρόμο καί στίς στάσεις!
Γιά φέτος τό καλοκαίρι, λοιπόν, σκεφτόμαστε (καί σχεδιάζουμε) νά φτάσουμε μέχρι τίς βόρειες θάλασσες τῆς Εὐρώπης· μέ ἀρχικούς ὑπολογισμούς, περίπου 6000 χιλιόμετρα 21 στάσεις καί 35 μέ 40 μέρες διάρκεια, τέλος Ἰουνίου μέ ἀρχές Αὐγούστου (Β. Μακεδονία, Σερβία, Οὐγγαρία, Σόβακία, Πολωνία, Γερμανία, Τσεχία, Αὐστρία, Σλοβενία, Κροατία, Βοσνία Ἐρζεγοβίνη, Μαυροβούνιο, Αλβανία).
Ἐπειδή πέρσι (Βαλκάνια - Ἰταλία), κάποιοι ἤθελαν ν' ἀκολουθήσουν, ἀλλά λόγῳ ἀνωτέρας βίας, τελικά, δέν κι ἐπειδή καί κάποιοι ἄλλοι ἐξέφρασαν τήν ἐπιθυμία ν' ἀκολουθήσουν σέ μελλοντικές ἐξορμήσεις, ἀς ἀρχίσουμε νά σκεφτόμαστε, σιγά σιγά, μήπως φέτος μεγαλώσει ἡ παρέα...
Γιά κοπιᾶστε· ὅλοι οἱ καλοί χωρᾶνε!!!
Εἴμαστε πολλοί, ἀλλά σκόρπιοι...

Άβαταρ μέλους
tsiggeno
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 5:46 pm
Ονομα: Γιώργος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από tsiggeno » Δευ Νοέμ 25, 2019 4:48 pm

Εύχομαι το ταξίδι σας να το πραγματοποιήσετε χωρίς απρόοπτα και περιπέτειες.
Προφανώς δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε ένα οδοιπορικό 35-40 ημερών.
Ζηλεύω πάντα καλοπροαίρετα τους ταξιδιώτες που έχουν τη δυνατότητα να λείψουν σερί από την εργασία τους για τόσες μέρες.
Καλούς δρόμους να έχουμε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ”