Νομιμοποιηση τροχοσπιτου.

Κανονισμοί και νομοθεσία για το αυτοκινούμενο και το τρχόσπιτο.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dhmarxos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Μαρ 18, 2016 9:41 pm
Ονομα: Dimos
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Νομιμοποιηση τροχοσπιτου.

Δημοσίευση από dhmarxos » Πέμ Μαρ 31, 2016 2:03 pm

Γεια σας. Δεν ξερω αν αυτο το θεμα ειναι γι αυτην την στηλη παρολα αυτα εχω μεεικες αποριες. Οι πεθεροι μου εχουν ενα παλιο τροχοσπιτο adria.Αυτο τους το δωσανε καποιοι φιλοι τους που λογω ηλικιας σταματησαν τα καμπινγκ. Το τροχοσπιτο ομως δεν εχει καθολου χαρτια. Εδω ομως ερχεστε οι του φορουμ να δωσετε τα φωτα σας. Υπαρχει δυνατοτηα να νομιμοποιηθει και να βγαλει αδεια ελξης κλπ. ? Η τζαμπα θα κινησουν διαδικασιες. Δλδ. Ειδικα στην Ελλαδα υπαρχουν πολλες τετοιες περιπτωσεις. Δεν μπορει καποιος να κινησει διαδικασιες απ την αρχη για το τροχοσπιτο να πληρωσει οτι χρειαζετε και να μπορει να κυκλοφορησει? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Νομιμοποιηση τροχοσπιτου.

Δημοσίευση από stefanos » Πέμ Μαρ 31, 2016 2:17 pm

Δήμο για νομιμοποίηση σίγουρα χρειάζονται τα χαρτιά.Εγώ προσωπικά θα ξεκινούσα απο τον εδώ αντιπρόσωπο της ADRIA http://www.kastritistroxospita.gr/ να μάθω το ιστορικό του τροχοσπίτου.Αν δεν σε εξυπηρετούσε αυτός μιας και είσαι απο Θεσσαλονίκη θα απευθυνόμουνα στον Ζαμπέτα που μπορεί να μην είναι αντιπρόσωπος αλλά θα σε κατατόπιζε.

Άβαταρ μέλους
manoliss
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 12:26 am

Re: Νομιμοποιηση τροχοσπιτου.

Δημοσίευση από manoliss » Πέμ Μαρ 31, 2016 5:23 pm

να παρουμε τα πραγματα από την αρχη..
το τροχοσπιτο εχει αδεια ελξης? αν ναι είναι ευκολα τα πραγματα με μια μεταβιβαση αλλα εχω την εντυπωση ότι εχει και άλλη διαδικασια
αν όχι εχεις θεμα..πρεπει να βρεις τα χαρτια που εχει το τροχοσπιτο ισως και καποιο τιμολογιο αγορας και ισως χρειαστεί ολη η διαδικασια από την αρχη.....

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: Νομιμοποιηση τροχοσπιτου.

Δημοσίευση από kastrinos » Πέμ Μαρ 31, 2016 11:09 pm

Ό ιδιοκτήτης ενός τροχόσπιτου πρέπει να έχει
1 τιμολόγιο αγοράς ή
2 άδεια έλξης ή
3 βεβαίωση ακινησίας
Με το 1 βεβαιώνει ότι του ανήκει
Με τα 2 ή 3 βεβαιώνει ότι υπάρχει φάκελος στο υπουργείο καί πάλι βεβαιώνει την ιδιοκτησία
Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν μπορώ να σκεφτώ τρόπο να γίνει νόμιμη μεταβίβαση
Προσοχή στα 2 ή 3 πρέπει να έχουν πληρωθεί τέλη κυκλοφορίας για όσο υπήρχε η άδεια έλξης διαφορετικά έχει πρόστιμο
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: Νομιμοποιηση τροχοσπιτου.

Δημοσίευση από kastrinos » Παρ Απρ 01, 2016 8:07 am

Εφόσον υπάρχει κάτι από τα παραπάνω (1, 2 ή 3) τα πράγματα είναι εύκολα. Και τα τρία είναι κάτι σαν τίτλος ιδιοκτησίας.
Με ένα από αυτά τα χαρτιά συντάσσεστε ένα ιδιωτικό συμφωνητικό που επικυρώνεται από ΚΕΠ και στη συνέχεια από εφορία. Εκεί πρέπει να πληρωθεί και φόρος (δεν είναι μεγάλο το κόστος).
Με το ιδιωτικό συμφωνητικό επικυρωμένο από την εφορία πηγαίνεις στην νομαρχία της περιοχής και ζητάς άδειας έλξης υποβάλλοντας τα επιπλέον χαρτιά σύμφωνα με όσο περιγράφονται στην σελίδα του Υπουργείου Μεταφορών.

Το πρόβλημα στην παρούσα περίοδο είναι ότι οι διαδικασίες άδειας έλξης είναι υπό αναθεώρηση με αποτέλεσμα να κρίνεσαι από όσα θα σου πει ο αρμόδιος υπάλληλος. Εκεί δε μπορώ να ξέρω, έχω ακούσει όμως παλαβά πράγματα και απαιτήσεις.
Για να δώσω ένα μέτρο σύγκρισης η δική μου άδεια έλξης είχε στοιχίσει τρία ευρώ.
Ένα επιπλέον θέμα είναι αν δεν έχουν πληρωθεί τέλη κυκλοφορίας γιατί τότε πρέπει να τα πληρώσεις και φυσικά με πρόστιμο.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
dhmarxos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Μαρ 18, 2016 9:41 pm
Ονομα: Dimos
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Νομιμοποιηση τροχοσπιτου.

Δημοσίευση από dhmarxos » Παρ Απρ 01, 2016 1:48 pm

Το τροχοσπιτο οπως εγραψα και παραπανω δεν εχει βγαλει ποτε αδεια ελξης γιατι ποτε δεν κινουνταν. Επιπλεον ξερω οτι αυτο ειναι προβλημα αλλα σταβτοοοσα χρονια πισω εχουν χασει και τα χαρτια του. Αρα απο αυτα που λετε δεν υπαρχει λυση ωστε να βγαλει νεα χαρτια και να μπορεσει να κινηθει νομιμα!

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: Νομιμοποιηση τροχοσπιτου.

Δημοσίευση από kastrinos » Παρ Απρ 01, 2016 7:34 pm

Ok σε πρώτη φάση αν δεν βρεθούν χαρτιά δεν μπορώ να φανταστώ τρόπο να βγει άδεια. Να το σκεφτούμε και κάπως διαφορετικά; Θέλουν να ρυμουλκούν ένα τροχόσπιτο τόσο παλιό; Αλήθεια έτος κατασκευής ξέρουν; Σε τι κατάσταση είναι;
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
dhmarxos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Μαρ 18, 2016 9:41 pm
Ονομα: Dimos
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Νομιμοποιηση τροχοσπιτου.

Δημοσίευση από dhmarxos » Παρ Απρ 01, 2016 8:23 pm

kastrinos : Ως αναφορα λαστιχα και χουφτα κλπ ειναι ενταξει αυτα παρολη την παλαιοτητα.Εξαλου ο καθενας με οτι εχει ετσι πορευεται, ειδικα σε τοσο δυσκολους καιρους! Το μερακι νομιζω ειναι αυτο που μετραει! και απο αυτο δοξα το θεο υπαρχει μπολικο! :) . Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας ολους και οπως εχω διαβασει σε αλλο post θελετε να μεταλαμπαδευσετε στους νεοτερους τις γνωσεις και τις εμπειριες σας και γι αυτον τον λογο ρωταω.
Για εμενα απλα μου φαινετε αδικος και ασχετος ο νομος που υπαρχει σημερα ως αναφορα τον τροπο για να κυκλοφορει ενα τροχοσπιτο και δεν καταλαβαινω και τον λογο.
Νομιζω θα επρεπε να ειναι πιο απλος του στυλ ενα παραβολο ετησιο , δικη του πινακιδα οπως δλδ στα αυτοκινητα και ενα ελεγχος τυπου κτεο. Ολα τα αλλα μου φαινονται τελειως περιτα και απαρχαιωμενα!
Ευχαριστω και παλι!

Άβαταρ μέλους
sotyanif
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 12:09 am
Ονομα: Σωτήρης
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Νομιμοποιηση τροχοσπιτου.

Δημοσίευση από sotyanif » Παρ Απρ 01, 2016 10:32 pm

dhmarxos έγραψε:kastrinos : Ως αναφορα λαστιχα και χουφτα κλπ ειναι ενταξει αυτα παρολη την παλαιοτητα.Εξαλου ο καθενας με οτι εχει ετσι πορευεται, ειδικα σε τοσο δυσκολους καιρους! Το μερακι νομιζω ειναι αυτο που μετραει! και απο αυτο δοξα το θεο υπαρχει μπολικο! :) . Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας ολους και οπως εχω διαβασει σε αλλο post θελετε να μεταλαμπαδευσετε στους νεοτερους τις γνωσεις και τις εμπειριες σας και γι αυτον τον λογο ρωταω.
Για εμενα απλα μου φαινετε αδικος και ασχετος ο νομος που υπαρχει σημερα ως αναφορα τον τροπο για να κυκλοφορει ενα τροχοσπιτο και δεν καταλαβαινω και τον λογο.
Νομιζω θα επρεπε να ειναι πιο απλος του στυλ ενα παραβολο ετησιο , δικη του πινακιδα οπως δλδ στα αυτοκινητα και ενα ελεγχος τυπου κτεο. Ολα τα αλλα μου φαινονται τελειως περιτα και απαρχαιωμενα!
Ευχαριστω και παλι!
Εσύ σωστά τα σκέφτεσαι και τα λές!
Άλλωστε, αυτό(να έχει δική της άδεια,κάθε κατασκευή ρυμουλκούμενη),ζητούν και οι αντιπρόσωποι τροχόσπιτων,με το σωματείο τους.
Εξ άλλου,έτσι είναι στην Ευρώπη.
Μπορείς να νοικιάσεις,δανειστείς τροχόσπιτο.τρέϊλερ μεταφοράς αλόγων,για μπάζα,για μετακόμιση,για τα ξύλα σου,κλπ.
Τώρα για το ΚΤΕΟ........τι να σου πώ.Δεν υπάρχει οδηγία ελέγχου συστήματος υγραερίου στα αυτοκινούμενα.....απο το 1990 που έχω αυτοκινούμενο(VW Westfalia)μέχρι σήμερα, δεν έχει ελεγχθεί!!
Η φύση,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Re: Νομιμοποιηση τροχοσπιτου.

Δημοσίευση από kastrinos » Σάβ Απρ 02, 2016 8:06 pm

Εχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά ότι το τροχόσπιτο και κάθε ρυμουλκούμενο έπρεπε να έχει την δική του πινακίδα και το αυτοκίνητο μας μια βεβαίωση της δυνατότητας έλξης του. Θα ήταν πιο απλά όλα. Οσον αφορά το να ρυμουλκούμε ¨άλλων¨ ιδιοκτησίες όπως ένα τρέιλερ πρέπει να πω ότι ισχύει και στην Ελλάδα. Θές απλά μια έγκριση του ιδιοκτήτη για αυτό με μηδέν κόστος και στην συνέχεια να βγάλεις άδεια έλξης.
Αν πάλι συζητήσουμε το κόστος της άδειας έλξης (τουλάχιστον σε ότι ίσχυε μέχρι τώρα μιας και η διαδικασία είναι υπό αναθεώρηση) το κόστος δεν είναι παράλογο. Όλα τα απαιτούμε χαρτιά για να φτιάξω το φάκελο για την άδεια έλξης μαζί με το παράβολο στοίχισαν τρία ευρώ. Μετά φυσικά έπρεπε να πληρώσω τέλη κυκλοφορίας αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Τα προβλήματα αρχίζουν όταν είτε το όχημα είτε το ρυμουλκούμενο δεν μπορούν να συνδεθούν νόμιμα σε μια άδεια έλξης και ορισμένοι καταφεύγουν σε πλάγιους δρόμους με αποτέλεσμα οι διάφοροι πιτήδειοι με τα παραμάγαζα να τους τα παίρνουν κανονικά. Είναι χρήματα όμως που δεν καταλήγουν στο κράτους.
Οσον αφορά τη δική σου περίπτωση ναι είναι κρίμα, όμως με κάποιο τρόπο και το κράτος πρέπει να ξέρει ότι είσαι ο ιδιοκτήτης του εν λόγω τροχόσπιτου. Ως καλύτερη λύση μου μοιάζει αυτό που είπε ο Στέφανος. Ψάξε στην αντιπροσωπία ποτέ δε ξέρεις.
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ”