Μεταποίηση βαν - Νομοθεσία

Κανονισμοί και νομοθεσία για το αυτοκινούμενο και το τρχόσπιτο.
Απάντηση
Chrysanthi
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2023 4:19 pm
Ονομα: Chrysanthi
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Μεταποίηση βαν - Νομοθεσία

Δημοσίευση από Chrysanthi » Τρί Ιαν 17, 2023 8:14 pm

Καλησπέρα σε όλους.
Με τον σύντροφό μου, θέλουμε να αγοράσουμε ένα βανάκι και να το μεταποιήσουμε σε campervan, σαν σπίτι, να ζούμε μέσα, με όλα να είναι σταθερά και χωρίς να τα ξεμοντάρονται.

Έχω μπερδευτεί με το Υπ.Μεταφορών και διεύθυνση συγκοινωνιών, δεν ξέρουν πολλά και είναι δύσκολο να τους βρω.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας, να καταλάβω τι επιτρέπεται, τι όχι, και ποιες είναι γκρίζες περιοχές και εάν έχουμε περιθώρια ευελιξίας.

Οι τύποι βαν που ψάχνουμε να αγοράσουμε και να μεταποιήσουμε είναι 6.4μ μάκρος, όπως:
Fiat Ducato (L3H2)
Mercedes Sprinter (L3H2)
VW crafter (L3H2)

- Δεν έχουμε επαγγελματική άδεια/δίπλωμα.
- Τα βαν τα ψάχνουμε άδεια (όχι με θέσεις) και θα θέλαμε να τα κάνουμε πλήρως αυτόνομα, με ηλιακούς συλλέκτες, επιπλέον παροχή αερίου/ντίζελ κ.ο.κ.
- Αναφέρομαι σε αγορά και μεταποίηση στην Ελλάδα, αλλά και σε αγορά από Ευρωπαϊκή Ένωση και μεταποίηση και δήλωση στην Ελλάδα. Τι είναι νόμιμο και επιτρεπτό;
- Επίσης θέλουμε να ξέρουμε τι χρειάζεται για ιδιωτική χρήση και οδήγηση αλλά και για τυχόν μεταπώληση στο μέλλον.

Παρακαλώ γράψτε μου μόνο όσοι γνωρίζετε με σιγουριά και όχι ό,τι ακούσατε, γιατί αυτό θα με μπερδέψει περισσότερο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι χαρούμενα ταξίδια με Υγεία σε όλους!

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Μεταποίηση βαν - Νομοθεσία

Δημοσίευση από stefanos » Τρί Ιαν 17, 2023 9:04 pm

Το μόνο σίγουρο που μπορώ να σου απαντήσω είναι ότι μέχρι 3,5 τόνους μπορείς να το οδηγήσεις με απλό δίπλωμα.
Σίγουρα θα μπορέσει να σε διαφωτίσει ο φίλος Γιώργος που αγόρασε ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΑΝΑΚΙ
Προσωπική μου γνώμη πάντως και με την πολύχρονη ενασχόληση με το συγκεκριμένο είδος διακοπών θα σου πρότεινα για κάτι έτοιμο.Δεν θα έμπλεκα
με τίποτα με το Ελληνικό Δημόσιο και τις διαφορετικές ερμηνίες του νόμου απο τα γραφεία συγκοινωνιών(άλλα μπορεί να σου πουν στην Αθήνα και άλλα στην Θεσσαλονίκη)Στο έτοιμο ξέρεις απο την αρχή πόσο θα σου στοιχίσει στο πρότζεκτ που θέλετε όχι.Εύχομαι να πραγματοποιήσετε τα σχεδια σας και
σύντομα να μας ενημερώνετε για τα ταξίδια σας.

Άβαταρ μέλους
tsiggeno
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 5:46 pm
Ονομα: Γιώργος
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Μεταποίηση βαν - Νομοθεσία

Δημοσίευση από tsiggeno » Τρί Μαρ 14, 2023 4:57 pm

Αργησα να το αντιληφθώ...απολογούμε.

Πάρα πολύ χρόνο αφιέρωσα προκειμένου να βγάλω άκρη με το κατα πόσο θα είναι νόμιμο ένα τέτοιο πρότζεκτ.
Μπορώ να γράψω ολόκληρες σελίδες....
Μένουμε στα βασικά.
Μετά απο δική μου έρευνα και το ξαναλέω δική μου έρευνα (δεν θέλω να σε αποτρέψω να κάνεις και εσύ τη δική σου) κατέληξα στο ότι δεν υπάρχει νομοθεσία στην χώρα μας που να μπορείς να αλλάξεις την άδεια χρήσης ενώς οχήματος, όποια και να είναι αυτή.
Αν αγοράσεις επαγγελματικό όχημα θα έχει μια ιδιότητα, ας πούμε να κουβαλάει μαναβική ή να κουβαλάει κουφάματα, κτλ, μετά την μετατροπή που του επιφέρεις θα είσαι παράνομη μιας και δεν θα κουβαλάς κουφώματα αλλά κόσμο , θα γίνει δλδ επιβατικό, πράμα που επιφέρει βαρύτατα πρόστιμα εως και κατάσχεση του οχήματος.
Αν αγοράσεις επιβατικό (mini bus ή 8θέσιο) και το αλλάξεις, παραμένεις παράνομη με μικρότερο ίσως ρίσκο προστίμου αλλά,παράνομη.
Την πρώτη επιλογή την απορίπτουμε μιας και αν κατάλαβα καλά δεν υπάρχει επαγγελματικό αφμ για έκδοση τέτοιας άδειας.
Στην δεύτερη περίπτωση και για τα οχήματα που αναφέρεις θα πρέπει να ξαναδείς το κόστος απόκτησης αυτών των οχημάτων. Φαντάζομαι θα είναι υψηλά, όπως και το κόστος κατοχής (τεκμήρια, τέλη κυκλοφορίας, κ.α.)
Υπάρχει τρόπος να μεταποιηθεί ένα όχημα απο επαγγελματικό σε αυτοκινούμενος οικίσκος σε γειτονική χώρα (Βουλγαρία) που αν και Βορειο Ελλαδίτης δεν το επέλεξα γιατί το κόστος ξεπερνούσε το μπάτζετ μου.
Επίσης το ΚΤΕΟ μπορεί να φέρει προβλήματα σε ένα μεταποιημένο βαν χωρίς άδεια αυτοκινούμενου οικίσκου. Μπορεί όχι σήμερα αλλά στο μέλλον δεν το ξέρει κανείς. Τώρα που μιλάμε τα μεταποιημένα βαν περνάνε κανονικά χωρίς πρόβλημα.
Τελικά έφερα ένα ετοιμο μεταποιημένο βαν απο γερμανία και με λίγο τρέξιμο το έκδοσα ελληνικές πινακίδες με άδεια αυτοκινούμενου οικίσκου.
Δεν ξέρω αν βοήθησα και για όποια απορία μην δυστάσεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ”