Αυτός ρωτάει, εμείς τι απαντάμε;

Κανονισμοί και νομοθεσία για το αυτοκινούμενο και το τρχόσπιτο.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kastrinos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:52 pm

Αυτός ρωτάει, εμείς τι απαντάμε;

Δημοσίευση από kastrinos » Πέμ Μαρ 03, 2016 7:34 pm

Ασχολούμαι με forum σχετικά με το camping στην ουσία από τότε που αγόρασα το τροχόσπιτο μου το 2008.
Διάβασα πολλά και έγραψα και εγώ κάποια. Αφορούν δε αποκλειστικά το κομμάτι του forum που ασχολείται με τα τροχόσπιτα. Όχι το υπόλοιπο.
Πέρα από τους τακτικούς που μπαίνουν και διαβάζουν ή γράφουν στο forum (αυτό ή τα υπόλοιπα του χώρου) οι οποίοι έχουν γνώσεις και εμπειρία, υπάρχουν και αυτοί που τώρα βρίσκονται στα πρώτα τους βήματα.
Έχοντας περάσει από αυτό το στάδιο θυμάμαι ότι έψαχνα απεγνωσμένα κάποιον να με βοηθήσει, να μου πει μερικά πράγματα, να με κάνει να ξεπεράσω αυτό το σκόπελο της ελληνικής νομοθεσίας, να ξεφύγω από τις πολλές παγίδες που μου έβαζαν κάποιοι ασυνείδητοι.
Η πρώτη μου προσπάθεια υλοποιήθηκε με ¨το αλφαβητάρι του τροχόσπιτου¨, στην ουσία ένα οδηγό για αυτόν που ξεκινάει.
Όμως και απαντώντας σε ερωτήσεις.
Θεωρώ λοιπόν ότι οι απαντήσεις που δίνονται ειδικά στους νέους πρέπει να έχουν ουσία, σωστή κατεύθυνση, να μην τους παραπλανούμε και το σημαντικότερο όλων ¨Στα πλαίσια του νόμου¨. Δεν μπορεί να δίδονται απαντήσεις που προσανατολίζουν σε παράνομες ενέργειες.
Είμαστε στην Ελλάδα, και( τι σημαίνει αυτό ( ναι αδελφέ κάντο έτσι και δεν τρέχει τίποτα(!!).
Όχι ο σκοπός μας πρέπει να είναι η προστασία των μελών (και όχι μόνο) μέσα από ολοκληρωμένες απαντήσεις που θα βασίζονται στις γνώσεις μας αλλά και στην νομοθεσία.
Ξέρω ότι δεν μπορείς να τα γνωρίζεις όλα. Πολλές φορές και η νομοθεσία δεν βοηθάει, τρανταχτό παράδειγμα είναι το Β96 το δίπλωμα του οποίου στην ουσία κανείς μας δεν είναι σίγουρος, όμως όταν δεν είμαστε 1000% σίγουροι ας μην είμαστε κάθετοι στις απαντήσεις μας.
Αυτά είχα να πω. Ελπίζω να δούμε την ουσία της υπόθεσης και να ακουστούν εποικοδομητικές απαντήσεις.

ΥΓ
Ποιο πάνω έγραψα ¨ Αφορούν δε αποκλειστικά το κομμάτι του forum που ασχολείται με τα τροχόσπιτα¨ για ένα απλό λόγο.
Το τροχόσπιτο κινείται ή μπορεί να κινηθεί στο δρόμο κατά συνέπεια οι ενέργειες του ιδιοκτήτη του δεν έχουν αντίκρισμα μόνο σε αυτόν.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι το κατάλληλο σημείο για αυτό το topic παρακάλώ τον admin να το μετακινήσει κατά κρίση του
τα ύστερα τιμούν τα πρώτα

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Αυτός ρωτάει, εμείς τι απαντάμε;

Δημοσίευση από stefanos » Πέμ Μαρ 03, 2016 9:10 pm

Κώστα αυτός είναι και σκοπός δημιουργίας του φόρουμ να βοηθήσουμε όσο μπορούμε, όσο βοηθηθήκαμε και εμείς στα πρώτα μας βήματα στο χώρο του τροχοσπίτου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ”