Εσύ τι κατασκηνωτικό μέσο διαθέτεις?

Η πρώτη μας γνωριμία.

Εσύ τι κατασκηνωτικό μέσο διαθέτεις?

Σκηνή
4
11%
Αυτοκινούμενο
9
25%
Τροχοσκηνή
2
6%
Τροχόσπιτο
16
44%
Van
5
14%
 
Σύνολο ψήφων: 36

Άβαταρ μέλους
admin
Διαχειριστής ιστοσελίδας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2016 7:35 pm

Εσύ τι κατασκηνωτικό μέσο διαθέτεις?

Δημοσίευση από admin » Δευ Φεβ 22, 2016 10:14 pm

Εδώ δηλώνουμε το κατασκηνωτικό μας μέσο

Άβαταρ μέλους
Μακης Γερακης
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2016 8:37 pm

Re: Εσύ τι κατασκηνωτικό μέσο διαθέτεις?

Δημοσίευση από Μακης Γερακης » Πέμ Μαρ 03, 2016 10:55 am

Το δικο μου κατασκηνωτικο μεσο ειναι ενα μικρο τροχοσπιτο ιδιοκατασκευη, ενω τελευταια εχω και ενα αυτοκινουμενο.

Άβαταρ μέλους
george
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2016 10:33 am

Re: Εσύ τι κατασκηνωτικό μέσο διαθέτεις?

Δημοσίευση από george » Πέμ Μαρ 03, 2016 6:50 pm

Πώς φαίνεται, από την απάντηση σου, ότι αγαπάς το πρώτο......ή τουλάχιστον δεν χάρηκες ακόμη το αυτοκινούμενο.. Μακάρι να τα αγαπάς και να τα χαίρεσαι όλα.
Μετά από καιρό και όταν είσαι έτοιμος θα περιμένουμε να μας πείς, τι από τα δύο είναι καλύτερο;
Μακης Γερακης έγραψε:Το δικο μου κατασκηνωτικο μεσο ειναι ενα μικρο τροχοσπιτο ιδιοκατασκευη, ενω τελευταια εχω και ενα αυτοκινουμενο.

Άβαταρ μέλους
sotyanif
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 12:09 am
Ονομα: Σωτήρης
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Εσύ τι κατασκηνωτικό μέσο διαθέτεις?

Δημοσίευση από sotyanif » Παρ Μαρ 04, 2016 11:43 am

Χμ.....περιμένουμε παρουσίαση-(σύγκριση;) ;)
Η φύση,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Άβαταρ μέλους
sotyanif
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 12:09 am
Ονομα: Σωτήρης
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Εσύ τι κατασκηνωτικό μέσο διαθέτεις?

Δημοσίευση από sotyanif » Παρ Μαρ 04, 2016 11:55 am

Όσον αφορά εμένα,έχω ένα VW T3 Bus ,μοντέλο 1981!!!!που έχει γίνει πλήρες αυτοκινούμενο ,με ανοιγώμενη οροφή Westfalia κλπ,απο τα χεράκια μου το 1990.Νομιμοποιημένο και ακόμη ακμαίο :D Είναι το χοχλιδάκι μας.
Παρουσίαση εν καιρό ;) ;)
ΜΑΤΑΛΑ.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η φύση,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Εσύ τι κατασκηνωτικό μέσο διαθέτεις?

Δημοσίευση από stefanos » Παρ Μαρ 04, 2016 12:19 pm

Ελπίζω το εν καιρό να μην πάρει πολύ :lol: γιατί είμαστε και περίεργοι βλέπεις!

Άβαταρ μέλους
sotyanif
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 12:09 am
Ονομα: Σωτήρης
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Εσύ τι κατασκηνωτικό μέσο διαθέτεις?

Δημοσίευση από sotyanif » Παρ Μαρ 04, 2016 6:46 pm

stefanos έγραψε:Ελπίζω το εν καιρό να μην πάρει πολύ :lol: γιατί είμαστε και περίεργοι βλέπεις!
Βρε περιέργεια....
Στέφανε με έπεισες για το γοργόν και χάρην έχει.
Πάμε λοιπόν :

Εχω μεγάλο έρωτα με τα VW.
To 1983 ,πήρα το πρώτο μου VW T2 Kombi(μοντ.1976)και το μετέτρεψα με τα χεράκια μου,σε Westfalia camper(με ανοιγώμενη οροφή ,ψυγείο,χημική τουαλέτα,2 μάτια γκαζιού ,νιπτήρα και όλα τα σχετικά καλούδια.Δυστυχώς υπάρχουν ελάχιστες φωτό,όχι διαθέσιμες προς το παρόν.
Το 1986 επωλήθη και ξέρω οτι ο νέος ιδιοκτήτης ,έβαλε Subaru 1800 ,με διπλά ψυγεία πίσω και κυκλοφορεί ακόμη!

Το 1988 ,έφερε-ατελώς- η σύζυγος, απο Γερμανία,ενα Τ3 Transporter (Kombi) ,μοντ.9/1980,αερόψυκτο 1600 βενζίνη.
Μετά την παρέλευση 3 χρόνων ,επειδή το τουτού δεεεεεεν πήγαινε :roll: ,μπήκε 2000 αερόψυκτη,έγινε και μετατροπή σε Westfalia camper(με ανοιγώμενη οροφή ,ψυγείο,χημική τουαλέτα,2 μάτια γκαζιού ,νιπτήρα,ντουλάπια,ποδηλατιέρα πίσω,τεπόζιτο υποδαπέδιο 60 λίτρων και όλα τα σχετικά καλούδια).Βλέπετε υπήρχε σχετική προεμπειρία ;)
Επειδή τα 2000 κυβικά ,μας πεθαίναν στα τεκμήρια ,το κυκλοφορούσαμε 4-5 μήνες τον χρόνο και μετά προσωρινή κατάθεση πινακίδων. :(
Για αυτό τον λόγο ,το 2005,έγινε μετατροπή σε υδρόψυκτο Subaru 1800 και για την φορολογία και για τις .......βενζίνες :o
Ο ήχος έχει αλλάξει λίγο,δεν είναι το ίδιο μπάσος,είναι λίγο πιο οξύς ,σαν ραπτομηχανή :lol:

Τα παιδιά μου μεγάλωσαν μέσα στο κάμπερ-όπου γης , πατρίς-οι συνθήκες για ελεύθερο ήταν άριστες στην δεκαετία του'90-αν συμφωνείτε μαζί μου :roll:
Τώρα μου παίρνουν τα παιδιά-φοιτητές- το κάμπερ ,για διακοπές εντός Κρήτης,τα καλοκαίρια.

Έκανα και εγω λοιπόν ΑΛΛΟ κουμάντο.

VW Syncro απλό,χωρίς μπλοκέ (Caravelle CL)2100 MV.
Έχει μετατροπή σε LPG με 150 λίτρα δεξαμενή :roll: και έκανα μετατροπή(χεχεχε) σε κάμπερ,χωρίς οροφή,αλλά με όλα τα σχετικά καλούδια μέσα, ΜΟΝΟ για μένα και την σύζυγο 8-)
Δυστυχώς ,είναι για ανάρρωση,μετά απο μετωπική :cry: .....με ελιά υπέργηρη :shock:,εδώ και 2 σχεδόν χρόνια.

Θα ακολουθήσουν καναδυό φωτογραφίες ,όταν τα καταφέρω,γιατί δεν .............είμαι και πολύ καλός μ'αυτά :lol:
Με τις μετατροπές .......τα πάω καλύτερα :lol: :lol: :lol:

Χαίρομαι που είμαι εδώ και που μεγαλώνει η παρέα!
Ρε σείς ,μεγάλο μου βγήκε :shock: Σεντόνι ολόκληρο :shock:

Να ενημερώσω επιπρόσθετα οτι ,όλα τα παραπάνω οχήματα ,μετά τις εκάστοτε μετατροπές ,έβγαλαν άδεια ''αυτοκινούμενου οικίσκου'' ,μετά απο επιτόπιο έλεγχο ,στην αρμόδια Υπηρεσία Μεταφορών 8-) 8-) 8-)
Και συνεχίζουμε........................
Η φύση,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Άβαταρ μέλους
Μακης Γερακης
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2016 8:37 pm

Re: Εσύ τι κατασκηνωτικό μέσο διαθέτεις?

Δημοσίευση από Μακης Γερακης » Παρ Μαρ 04, 2016 10:02 pm

Καλησπέρα στην παρέα.Παιδιά..έτσι γιά να μπορούμε να μιλάμε πιο οικεία και με γνώμονα την καλή διάθεση στις συζητήσεις, θα πρότεινα να γράφουμε τουλάχιστον το μικρό μας όνομα.Ετσι είναι πιό άμεση η συζήτηση, εφόσον έχω να αποκαλώ με τον όνομα του τον συνομιλητή μου, κάτι που γιά εμένα φτιάχνει μιά οικιότητα μεταξύ φίλων στην ίδια παρέα!!!
Συγνώμη γιά το εκτός θέματος κειμενάκι μου.
Αρχικά το 1992 το καλοκαίρι αγόρασα το πρώτο μου τροχόσπιτο.Ενα Sterceman 375 που κράτησα γιά 8 χρόνια.Σχεδόν μέσα εκεί γεννήθηκε η κόρη μου!!!Ηθελε λιγότερο από ένα μήνα να έρθει στον κόσμο.Αλλά οι διακοπές...διακοπές χαχα!!!!
Στην συνέχεια και μετά από κατασκευαστική μανία που πάντα έχω, έφτιαξα το δικό μου μικρό τροχόσπιτο, που γιά το Υπουργείο είναι μιά τροχοσκηνή με όλα τα νόμιμα έγγραφα.
Το ξεκίνησα το 1999 με χαρά γιά εύκολες διακοπές σε οργανωμένο κάμπινγκ πλέον, μιάς και με τις γύρω εκείνης της εποχής καταστάσεις και με δυό μικρά παιδιά μαζί μου, θεώρουσα το ελεύθερο αρκετά επικίνδυνο!!!
Μετά από ένα σοβαρό ατύχημα και μιά αναπηρεία, άλλαξα τρόπο διακοπων και εξορμήσεων.Πήρα ένα αυτοκινούμενο ELNACH με αυτοκίνητο FORD TRANSIT 2400 κυβικά πετρέλαιο και μετατροπή με δυνατότητα οδήγησης από εμένα!!
Θα ανεβάσω και σχετικές φωτογραφίες.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Μακης Γερακης
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2016 8:37 pm

Re: Εσύ τι κατασκηνωτικό μέσο διαθέτεις?

Δημοσίευση από Μακης Γερακης » Παρ Μαρ 04, 2016 10:04 pm

Και αυτό είναι το άλλο ''εξοχικό'' στις Ροδιές!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

ΚΩΣΤΗΣ ΚΟΥΡΙΔΑΚΗΣ
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:53 pm

Re: Εσύ τι κατασκηνωτικό μέσο διαθέτεις?

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΗΣ ΚΟΥΡΙΔΑΚΗΣ » Σάβ Μαρ 05, 2016 4:41 pm

Τροχόσπιτο

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΝΕΑ ΜΕΛΗ”