Νέος γεμάτος απορίες

Η πρώτη μας γνωριμία.
Άβαταρ μέλους
VasilisbSax
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Ιουν 25, 2018 2:47 pm
Τοποθεσία: Κορινθιακός Κόλπος
Ονομα: ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΙΚΑΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο
Επικοινωνία:

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από VasilisbSax » Παρ Φεβ 08, 2019 10:48 pm

Καλῶς ἦρθες στήν παρέα μας καί μέ τό καλό, καλῶς νά ὁρίσεις καί στόν κόαμο τοῦ (μεταποιημένου) αὐτοκινούμενου van!
Ἐδῶ
παίρνεις μιά ἰδέα ἀπ' τό δικό μου "μωρό": FIAT SCUDO Compinato, ΙΧΕ 9 θέσεων (ἔτσι γράφει ἡ ἄδεια). Ἕνα χρόνο τό κυκλοφοράω ἐπί καθημερινῆς βάσεως, γιατί ὅταν δέν παίρνω τά βουνά καί τίς παραλίες, μέ πλήρη ἐξοπλισμό, τό χρησιμοποιῶ γιά τίς καθημερινές μου μετακινήσεις, χωρίς τήν ἐκδρομική του προίκα (τό ψυγεῖο, βέβαια ἀκολουθεῖ, γιατί εἶναι κομματάκι μπελαλίδικο τό ξεμοντάρισμά του, ἄσε πού κάποια ψώνια, ἀπ' τό super market, τό θέλουν τό ψυγειάκι τους). Ἐπειδή, ἡ ὅλη κατασκευή εἶναι δικιά μου πατέντα, ὅταν, μέ τό καλό, ἀποκτήσετε τό δικό σας van, στή διάθεσή σου, γιά ὅποια πληροφορία καί βοήθεια.
Καί πάλι καλῶς ἦρθες καί καλά ταξίδια!!!
Εἴμαστε πολλοί, ἀλλά σκόρπιοι...

Sport Billy
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2019 1:05 am
Ονομα: Billy
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από Sport Billy » Παρ Φεβ 08, 2019 11:27 pm

Γεια σας και χαρά σας και πάλι παιδιά! Λοιπόν,σήμερα πήρα τον Υπ.Μεταφορών,στο οποίο δεν μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν φυσικά και με παρέπεμψαν στη διεύθυνση συγκοινωνιών στην οποία δεν σήκωσε ποτέ κανείς το τηλέφωνο.. Ευτυχώς όμως υπάρχετε εσείς και με καλύψαμε πλήρως..Η αναζήτηση μου γίνεται πια πιο συγκεκριμένη και με πολύ όρεξη και δύναμη.Όσο για σας κ.Βασίλη ένα μεγάλο respect!!Σας ευχαριστούμε για το βιντεάκι και την έμπνευση!Και να ξέρετε ότι σίγουρα θα χρειαστούμε τη βοήθεια σας!Βέβαια εμείς ψάχνουμε κάτι μεγαλύτερο από το πανέμορφο Scudo σας,αν και ξέρω ότι ίσως δεν θα είναι τόσο ευέλικτο για καθημερινή χρήση..Γιατί σκοπεύω και εγώ ή η κοπέλα μου να το χρησιμοποιούμε κάθε μέρα...Αυτά!! Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες σας!

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από stefanos » Δευ Σεπ 16, 2019 7:27 pm

Βασίλη(απο το sport billy φαντάζομαι) και Αλέξανδρε καλώς ήρθατε στην παρέρα μας.
Κανένα νέο απο την κατασκευή του βαν έχουμε?

Zikakos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 1:16 pm
Ονομα: Δημήτρης
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από Zikakos » Πέμ Ιαν 23, 2020 1:00 pm

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας, είμαι και εγώ καινούργιος ενδιαφερόμενος για να κάνω ένα βαν τροποποιημένο ψάχνω για vw t3 μου αρέσει αρκετά εξωτερικά θα ήθελα κ την γνώμη σας για αυτή την επιλογή μου, το θετικό είναι ότι μπορώ να πάρω αγροτικό στο όνομα μου όποτε σκέφτομαι να βγάλω άδεια για αγροτικό ιχ λέτε να έχω πρόβλημα πχ με ΚΤΕΟ και με αστυνομία; επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι τελευταίο σε περίπτωση που βρω ένα επαγγελματικό ή αγροτικό ιχ από ιδιώτη ή από μάντρα, μπορώ να κάνω αλλαγή στην άδεια σε ιδιωτικό ιχ; και εάν Ναι τι θα κοστίσει. σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
stefanos
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 11:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ονομα: ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από stefanos » Πέμ Ιαν 23, 2020 11:30 pm

Καλώς ήρθες στη παρέα μας.Προσωπικά δεν γνωρίζω να σου απαντήσω στα ερωτήματα σου στα παραπάνω πόστ υπάρχουν κάποιες πληροφορίες.
Για τα Τ3 καλό θα ήταν να μπείς και στο φόρουμ που είναι και πιο ειδικοί φορουμ γαι vwbus καθώς και να ρωτήσεις κάποιους εμπόρους που γνωρζουν περισσότερα όπως ο Ασημακόπουλος στην Αθήνα και ο Ζαμπέτας στη Θεσσαλονίκη.Περιμένουμε ενημέρωση,

Άβαταρ μέλους
sotyanif
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 12:09 am
Ονομα: Σωτήρης
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από sotyanif » Τρί Φεβ 04, 2020 11:56 pm

Οι νεότερες εξελίξεις....
Μην βιάζεστε στις κινήσεις σας....έρχονται αλλαγές σε πολλά θέματα, σχετικά με την αυτοκίνηση και ρυμούλκιση.

Αγαπητοί τροχοσπιτάδες ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΕΛΟΣ η υπουργική απόφαση 3763/111/2015 (Β΄ 1163) που προέβλεπε, την χρονοβόρα και μεγάλου κόστους διαδικασία έγκρισης τύπου των οχημάτων ειδικού σκοπού στην οποία ανήκουν και τα τροχόσπιτα και τα αυτοκινούμενα τροχόσπιτα. Δημοσιεύθηκε εχθές 21/01/2020 με ΦΕΚ Β΄61 η νέα απλή διαδικασία.
Πλέον απαιτείται :
Για τα καινούργια : Η πανευρωπαϊκή ή εθνική έγκριση τύπου.
Για τα μεταχειρισμένα : Δελτίο τεχνικού ελέγχου στην Διεύθυνση μεταφορών με κόστος 53 € και υπεύθυνη δήλωση ότι δεν μεταβλήθηκαν τα αρχικά τεχνικά χαρακτηριστικά και το ίδιο στην μεταβίβαση των τροχοσπίτων και αυτοκινουμένων.
Η ισχύς της παρούσας απόφασης αρχίζει ένα (1) μήνα από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως δηλαδή απο 22/02/2020.
Διαβάστε εδώ όλο το ΦΕΚ : http://bit.ly/30JgKR6
Η φύση,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Zikakos
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 1:16 pm
Ονομα: Δημήτρης
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από Zikakos » Τετ Φεβ 05, 2020 12:47 am

Πολύ ενδιαφέρον οι καινούριες αλλαγές, αλλά δεν κατάλαβα το κομμάτι που λέτε για την υπεύθυνη δήλωση, εάν θέλω να πάρω ένα βαν και να το κάνω μετατροπή εσωτερικά, με μια υπεύθυνη δήλωση το κάνω νόμιμο έτσι απλά;

Άβαταρ μέλους
ntisco
Καθολικοί συντονιστές
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Αττικη
Ονομα: Νικος
Ειδος Τροχοσπιτου: Ρυμουλκουμενο
Επικοινωνία:

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από ntisco » Παρ Φεβ 21, 2020 12:15 pm

Καλως ηρθες στην παρεα μας.
Νικος.....
4χ4...Βολτες...Εκδρομες...Caravan....Φυση
Τι αλλο να ζητησεις κανεις!!!!!!

Πηνελόπη
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Σεπ 21, 2020 8:29 pm
Ονομα: Πηνελόπη
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από Πηνελόπη » Τρί Σεπ 22, 2020 12:35 am

Το ίδιο ακριβώς θέμα έχω κ εγώ. Θέλω να αγοράσω ένα βαν διότι ταξιδεύω αρκετά και θέλω να το κάνω camper van αλλά δεν έχω καταλάβει αν τελικά μπορώ η όχι να αγοράσω βαν και να κάνω την άδεια ΙΧ η αυτό κινουμένου έστω. Διαβάζω σε κάποια site ότι όσα έχουν καθίσματα και παράθυρα μπορείς να τα πάρεις με άδεια ΙΧ... Αλλού ότι πρέπει να είναι μέχρι 2.5τονους μικτό βάρος κι όχι 3.5 που κοίταζα μέχρι τώρα για να μπορείς να τα αγοράσεις ΙΧ. Κι έχω κ άλλη απορία... Αν τελικά το αγοράσεις καινούριο πάλι δε μπορείς να το πάρεις ως ΙΧ λόγω όγκου? Φίλε Αλέξανδρε μιας και φαίνεται να γνωρίζεις παραπάνω για το θέμα ξαναδιευκρινησε αν μπορείς όσα ξέρεις πάνω σε αυτό το θέμα.Ενδιαφερομουν να αγοράσω ένα Fiat ducato η Pegeuot Boxer που έχει αρκετό χώρο και ύψος αλλά τώρα πια έχω μπερδευτεί. Όποιος γνωρίζει όντως κάτι για αυτό ας μας απαντήσει. Ευχαριστω

cool4me
ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Απρ 07, 2021 11:18 pm
Ονομα: giorgos
Ειδος Τροχοσπιτου: Αυτοκινουμενο

Re: Νέος γεμάτος απορίες

Δημοσίευση από cool4me » Πέμ Απρ 08, 2021 10:30 am

Καλημέρα παιδια,μια ερωτηση σχετικα με την μετατροπη ενος van σε αυτοκινουμενο.Μπορει καποιος να παρει ενα ford transit ιχ και να ανοιξει καποιο παραθυρο αν δεν εχει (στο πλάι) για παραδειγμα η απαγορευεται???Ολες τις αποριες μου τις εχετε λυσει,μονο αυτη μενει.Ευχαριστω

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΝΕΑ ΜΕΛΗ”